Low Carb High Fat

Keto Dieta: Korzyści Diety Ketogenicznej i Stanu Ketozy

W dzisiejszym świecie, w którym dbanie o zdrowie staje się priorytetem, Dieta Keto zdobywa uznanie ze względu na swoje prozdrowotne działanie. W tym artykule zgłębimy temat Korzyści wynikających ze Stanu Ketozy oraz Diety Ketogenicznej. Poznamy zatem tajniki tego, jak ta specyficzna forma żywienia może korzystnie wpływać na nasze ciało i umysł.

Czym Jest Dieta Ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to sposób żywienia oparty na wysokim spożyciu tłuszczów, umiarkowanym udziale białka w diecie i niskim poziomie węglowodanów. Jej celem jest wprowadzenie organizmu w Stan Ketozy, w którym ciało spala tłuszcz jako główne źródło energii, czyli w tryb spalania tłuszczu.

Nie wiesz na czym polega dieta ketogeniczna? Zapoznaj się z nią poprzez lekturę e-book’a Keto Dieta Bez Tajemnic. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje, żeby zadecydować czy KETO to coś dla Ciebie i dowiedzieć się jak rozpocząć stosowanie tego stylu żywienia.

Na czym Dokładnie Polega Keto Dieta?

Keto Dieta jest zbliżona do takiego stylu żywienia, który stosowali nasi przodkowie. Ma więc dość dużo wspólnego z dietą Paleo. Oprócz jakości produktów i ich gęstości odżywczej interesuje nas jednak w tym przypadku także poziom zawartych w nich makroskładników.

Chodzi o to, żeby dostarczać organizmowi duże ilości tłuszczu przy minimalnej dostawie węglowodanów. Jest ona zatem określana mianem diety LCHF, będącym skrótem od Low Carb High Fat (dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa).

Proporcja Makroskładników na Keto Diecie

Odpowiednia struktura makroskładników, będąca podstawowym założeniem diety ketogenicznej to  75% tłuszczu, 20% białka oraz 5% węglowodanów. Niektóre źródła wskazują zaś, że granicznym poziomem węglowodanów netto (węglowodany ogółem minus błonnik) w ciągu dnia jest 20 g, co daje w przybliżeniu ok. 50 g węglowodanów ogółem.

Keto proporcje
Proporcje makroskładników w diecie ketogenicznej

Dieta Keto a Dieta Low Carb

Powoduje to, że dieta ketogeniczna jest najbardziej restrykcyjną z diet niskowęglowodanowych. Dieta LowCarb plasuje się trochę wyżej na skali restrykcyjności – tutaj można sobie pozwolić nawet na 20-50 g węglowodanów netto dziennie. Natomiast dieta zakładająca spożycie 50 – 100 g węglowodanów dziennie jest już natomiast traktowana jako liberalna wersja diety niskowęglowodanowej.

O Co Cały Ten Ambaras z Węglowodanami?

Okazuje się, że węglowodany wcale nie są dla nas takie dobre, jakby się mogło wydawać… Owszem, od jakiegoś czasu żywienie człowieka bazuje na węglowodanach, ale nie zawsze tak było. Człowiek pierwotny nie miał dostępu do zbóż, a prawie jedynym jego źródłem cukrów były owoce, które zresztą jadał sporadycznie. Z punktu widzenia ewolucji nie było to na tyle dawno, żeby ludzki organizm mógł się w pełni przystosować do zmian w sposobie żywienia.

Sytuacja wygląda więc tak, że nasze ciała są ewolucyjnie przystosowane do czerpania energii z tłuszczu, natomiast współczesny człowiek karmi je węglowodanami wystrzegając się tłuszczu jak ognia. Niestety nie odbywa się to bez konsekwencji, a zalicza się do nich oprócz otyłości także większość chorób, zwanych cywilizacyjnymi.

Dieta Ketogeniczna: Korzyści i Wpływ na Zdrowie

Dieta ketogeniczna lub niskowęglowodanowa wydaje się być w tym ujęciu powrotem do korzeni, który oferuje szereg korzyści zdrowotnych.

Podstawowe Korzyści Zdrowotne Diety Ketogenicznej

1. Skuteczna Utrata Wagi

Dieta ketogeniczna sprzyja utracie wagi dzięki uruchomieniu trybu spalania tłuszczu. Poprzez wprowadzenie organizmu w stan ketozy połączone z wygenerowaniem deficytu kalorycznego, ciało zaczyna bowiem efektywnie spalać tłuszcze zgromadzone w postaci tkanki tłuszczowej.

Keto poradnik odchudzanie

PORADNIK ODCHUDZANIA W PREZENCIE

Chcesz się dowiedzieć jakie są najskuteczniejsze strategie odchudzania oparte o keto dietę? Dołącz do CaveLetter’a i odbierz go w prezencie za zapis.

2. Poprawa Funkcji Poznawczych i Działania Mózgu

Badania sugerują, że dieta ketogeniczna może wspierać funkcje mózgu, poprawiając pamięć, koncentrację i procesy myślowe. Mimo, że utarło się przekonanie, że mózg potrzebuje cukru, aby optymalnie funkcjonować, to nie jest to do końca prawdą…

W sytuacji niedoboru glukozy, mózg przestawia się na ketony, które są w stanie pokryć aż 70% jego zapotrzebowania energetycznego. Pozostałe 30% musi pochodzić z glukozy, jednak organizm jest w stanie wytworzyć ją w drodze glukoneogenezy z białek lub tłuszczów.

3. Stabilizacja Poziomu Cukru we Krwi

Ograniczenie spożycia węglowodanów pomaga utrzymać stabilny poziom cukru, co jest korzystne dla osób z insulioopornością oraz cukrzycą i jest w stanie nawet odwrócić cukrzycę typu 2.

4. Redukcja Stanów Zapalnych

Dieta ketogeniczna bardzo skutecznie pomaga także w wyciszeniu stanu zapalnego w organizmie. Jest zatem wariantem diety przeciwzapalnej.

Dodatkowo reguluje ona ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zwiększa poziom energii i poprawia kondycje psychiczną oraz wydolność fizyczną. W bonusie niweluje migreny, trądzik, uczucie zgagi, a także PCOS (zespół policystycznych jajników)1. Jako dieta przeciwzapalna stanowi także oręż w walce z chorobami autoimmunologicznymi, w tym chorobą Hashimoto.

Co ciekawe, pierwotnie została ona opracowana jako remedium dla dzieci chorujących na padaczkę.

Moje Własne Doświadczenia Związane z Dietą Ketogeniczną

Szybka Poprawa Samopoczucia i Kontrola Apetytu

Już po krótkim okresie stosowania keto diety, zauważyłam znaczne podwyższenie poziomu energii, brak „mgły umysłowej” (uczucia otępienia), zmniejszony apetyt oraz brak chęci na słodycze, a także ogólną poprawę samopoczucia.

Długoterminowe Efekty: Utrata Wagi i Remisja Chorób Przewlekłych

Natomiast w dłuższej perspektywie stosowania – oprócz powyższych benefitów – udało mi się osiągnąć i zachować zdrową wagę, a także wyregulować gospodarkę hormonalną (w tym dokonać remisji choroby Hashimoto).

Pragnę przy tym zaznaczyć, że redukcja wagi nie była spowodowana intencjonalnym wdrożeniem deficytu kalorycznego, lecz niezaplanowanym efektem stosowania diety. Wysokotłuszczowe produkty dają bowiem takie uczucie sytości, że ograniczenie podaży kalorii następuje niejako samoistnie… Już w ciągu kilku pierwszych dni uczucie głodu i sytości samo się reguluje, dzięki czemu spożywa się tylko tyle, ile potrzeba.

Niespodziewane Korzyści Diety Ketogenicznej

Poza wymienionymi wyżej aspektami, nastąpiły pewne dodatkowe zmiany, których zupełnie się nie spodziewałam, gdyż wychodzą one poza standardowy zbiór korzyści diety ketogenicznej. Chodzi o:

  • Zdrowe zęby i brak próchnicy oraz ubytków w uzębieniu. Minimalne spożycie węglowodanów i brak cukrów prostych w diecie spowodowały, że moje wizyty u dentysty mają tylko i wyłącznie charakter kontrolny.
  • Brak konieczności oddawania moczu w nocy. Włączenie trybu spalania tłuszczu (stanu ketozy) na stałe oznacza, że organizm nie zatrzymuje wody potrzebnej do metabolizmu węglowodanów. Tymczasem przy diecie węglowodanowej, podczas postu nocnego organizm zaczyna przestawiać się z metabolizmu tłuszczów na metabolizm węglowodanów, czemu towarzyszy utrata wody, a co za tym idzie – konieczne są częste wizyty w toalecie.
  • Zmniejszenie wydatków na jedzenie. To jest może kwestia indywidualna, ale w moim przypadku nastąpiło obniżenie kosztów związanych z wyżywieniem. Chociaż keto produkty wysokiej jakości do tanich nie należą, to wielkość konsumpcji spada z uwagi na wysycenie organizmu składnikami odżywczymi oraz wyregulowanie poziomu cukru we krwi.

Kiedy Korzyści Diety Ketogenicznej są Zagrożone?

Niewłaściwe Podejście do Diety

Na koniec chciałabym tylko wspomnieć o szarej strefie diety ketogenicznej, czyli o tzw. dirty keto (brudnym keto). Jest to podejście, które polega jedynie na liczeniu makroskładników, z pominięciem kwestii wartości i gęstości odżywczej konsumowanych produktów.

Osoby będące na dirty keto bez większych wyrzutów sumienia opychają się niezdrowymi, przetworzonymi produktami uważając jedynie na zachowanie proporcji makroskładników. Nie muszę chyba wspominać, że takie działanie raczej nie przyniesie pożądanych efektów w postaci poprawy zdrowia i samopoczucia.

I my tutaj – z oczywistych względów – nie będziemy zajmować się tą wersją diety ketogenicznej. 😉

Sery i Produkty Mleczne oraz Orzechy – Jeść czy Nie?

Chociaż niektóre produkty spożywcze są dozwolone na diecie ketogenicznej, to mogą jednak torpedować korzystne efekty diety. Dotyczy to w szczególności popularnych alergenów, takich jak produkty mleczne i orzechy.

W związku z tym, że w tej diecie wskazane są produkty wysokotłuszczowe, część osób nie wyłącza z jadłospisu tłustej śmietany, serów i orzechów. Oczywiście każdy musi w tej kwestii samemu podjąć decyzję. Jednak ja ze swojej strony raczej odradzałabym ich spożycie – przynajmniej na początku – ze względu na ich silne działanie prozapalne.

Jadłospis Sposobem na Wdrożenie Korzyści Diety Ketogenicznej

Najprostszym sposobem na wdrożenie niskowęglowodanowego stylu żywienia jest zbilansowany jadłospis, skonfigurowany pod kątem korzyści diety ketogenicznej. Chociaż keto żywienie intuicyjne na pewno przyniesie pozytywne efekty, to w przypadku konkretnego celu dietetycznego (utrata wagi, remisja choroby, itp.) lepiej postawić na rozwiązanie gwarantujące efekty.

Oto jadłospisy, które ułatwią Ci wdrożenie keto diety:

Korzyści Diety Ketogenicznej: Podsumowanie

Może się wydawać, że dieta ketogeniczna to wyzwanie, ale z odpowiednią wiedzą i planowaniem może stać się twoim sojusznikiem w drodze do zdrowia, lepszego samopoczucia i prawidłowej wagi. Korzyści, takie jak utrata wagi, poprawa funkcji poznawczych i kontrola poziomu cukru we krwi, sprawiają, że warto zgłębić jej tajniki.

Najczęściej Zadawane Pytania

Czy Dieta Ketogeniczna Jest Bezpieczna dla Każdego?

Tak, dieta ketogeniczna powinna być bezpieczna dla większości osób, ale zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed jej rozpoczęciem, zwłaszcza w przypadku występowania chorób.

Ile Węglowodanów Mogę Spożywać Dziennie?

Ilość węglowodanów potrzebnych do wywołania i utrzymania stanu ketozy jest kwestią indywidualną, ale zazwyczaj wynosi od 20 do 50 gramów dziennie lub 5% – 10% kaloryczności diety.

Czy Dieta Ketogeniczna Jest Skuteczna dla Utraty Masy Ciała?

Tak, zdecydowana większość osób doświadcza skutecznej utraty wagi, ale indywidualne efekty mogą się różnić.

Jakie Są Możliwe Skutki Uboczne Diety Ketogenicznej?

Niektóre osoby doświadczają syndromu odstawienia zwanego „keto grypą” na początku stosowania diety, ale zazwyczaj ustępuje to po kilku dniach.

Czy Dieta Ketogeniczna Jest Zbilansowana?

Zbilansowanie diety zależy od dbałości o różnorodność spożywanych produktów i świadomego planowania posiłków.

Źródła:
A keto diet for beginners
Food for thought: Does the brain need carbs?
Mądre mitochondra Lee Know
Paleo dieta Robb Wolf

Może Cię także zainteresować:

7 Comments

  1. Avatar for Nina
    Nina says:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź, pozdrawiam

  2. Avatar for Nina
    Nina says:

    Witam, a czy jest możliwa tu pomoc jak ułożyć np jeden przykładowy dzień? ( resztę bym probowała sama ułożyć) w internecie jest wszystko i nic…już mi się wszystko pomieszało:( a muszę koniecznie schudnąć. 37 lat, 89 kg, 165 cm wzrostu. Insulinooporność i niedoczynność tarczycy. Podobno jak nie schudnę mogę dostać cukrzycę…a mam dla kogo żyć i być zdrową…bardzo proszę o pomoc.

    1. Avatar for cavegirl

      Gorąco zapraszam do korzystania z zasobów dostępnych na stronie. W tym wpisie zawarłam coś na kształt przykładowego jadłospisu. Posiłki można także komponować sobie samemu korzystając ze spisu przepisów, w którym podzielone są one według ich rodzaju. Zdecydowana większość z dostępnych przepisów spełnia wymogi diety ketogenicznej, więc proszę śmiało z nich korzystać. Ze względu na fakt, że nie jest łatwo zbilansować jadłospis tak, żeby zoptymalizować go pod względem zarówno makro-, jak i mikroskładników, zadanie to najlepiej oczywiście powierzyć wykwalifikowanemu dietetykowi. Ze zmian, które proponowałabym wprowadzić jako pierwsze są tzw. śniadania białkowo – tłuszczowe. Najlepiej w tej roli sprawdzają się jajka na tłuszczu z warzywami w dowolnej formie. Mi to bardzo pomogło w kwestii insulinooporności. Poza tym dieta powinna być niskowęglowodanowa oraz bogato odżywcza. Trzymam kciuki, żeby się udało! 🙂

  3. Avatar for Weronika

    Na przełomie ostatnich dwóch lat stosowałam różne diety, nie o tyle by schudnąć bardzo dużo lecz by przygotować organizm do ciąży. Lekarz podkreślał, że zdrowa dieta i aktywność fizyczna zawsze są dobre przy staraniach. Na początku roku okazało się, że mam PCOS. Rozpacz, stres, załamanie – to odczucia bo wieloletnich staraniach. I wtedy doradzono mi zastosowanie tej diety. Po tych prawie 4 miesiącach uważam, że to naprawdę świetna dieta. Ale nie na pierwszy rzut oka. Długo się z nią „zaprzyjaźniałam” ale najważniejsze, że w jakimś stopniu ograniczyła moje PCOS. Mogę polecić!

    1. Avatar for cavegirl

      Przede wszystkim bardzo cieszę się, że udało Ci się za pomocą diety poprawić swój stan zdrowia. Myślę, że z czasem poprawa będzie jeszcze większa. Słyszałam, że dieta ketogeniczna całkiem dobrze radzi sobie przy tym schorzeniu. Taki wyrok to na pewno był dla Ciebie duży cios. I fakt – nie jest ona łatwa do stosowania, zwłaszcza dla osób, które mają za zadanie przestawić się bezpośrednio ze standardowej diety. Ale warto wprowadzić nawet takie radykalne zmiany, aby ratować zdrowie i zapewnić sobie znacznie lepsze samopoczucie.
      Pozdrawiam i trzymam kciuki za dalsze postępy w eliminacji PCOS!

  4. Avatar for Szymon

    dieta wysokotłuszczowa jest niezwykle smaczna i do tego zdziwiłem się że przeszła mi ochota na słodycze i alkohol, jednocześnie przestałem podjadać. Powodzenia życzę, zastosuję przepis na omleta jutro na śniadanie

    1. Avatar for cavegirl

      Tak, jeśli się właściwie podejdzie do tematu, to dieta ketogeniczna potrafi być zadziwiająco smaczna i zróżnicowana, chociaż pierwsze skojarzenie na hasło dieta wysokotłuszczowa bywa całkiem odmienne… 😀 Brak ochoty na słodycze i alkohol to chyba największe błogosławieństwo ketozy. A omlet na śniadanie to bardzo dobry pomysł! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *