keto rollsy z tamago

Keto rollsy z tamago (Paleo, LowCarb)

Keto rollsy z tamago – sylwestrowa przekąska inspirowana kuchnią japońską

Jeśli jeszcze szukacie pomysłów na sylwestrowe przekąski, to dzisiaj zgłaszam swoją propozycję. 🙂 W dodatku dziecinnie prostą i szybką w przygotowaniu. Jest to nadziewany omlet tamago zwinięty w rulon. Omlet tamago to danie jajeczne rodem z Japonii, gdzie używa się go czasami do zwinięcia sushi w miejsce wodorostów nori (tamago futomaki). Można też w trakcie smażenia zwijać go w rulon, który potem kroi się w plastry uzyskując takiego jajecznego ślimaka, który może zostać zjedzony solo lub także wylądować w sushi (tamago nigiri). Ja wykorzystałam natomiast omlet według japońskiej receptury, ale użyłam go do zrobienia rollsów. Utarło się co prawda, że rollsy to raczej ruloniki z tortilli, ale omlet tamago pasuje tutaj równie dobrze. 🙂

Jedna istotna uwaga – do keto rollsów z tamago najlepiej użyć patelni prostokątnej. Oczywiście, jeśli takową nie dysponujecie okrągła też się nada, ale bardziej foremne rollsy wychodzą z prostokątnego omletu.

Keto rollsy z tamago – składniki

Jako nadzienia użyłam rukoli, awokado oraz łososia wędzonego, ale opcji jest tutaj od groma. Jedno jest pewne – keto rollsy z tamago są wyśmienite i naprawdę do zrobienia na ostatnią chwilę. 🙂 Ten przepis nada się także perfekcyjnie na keto śniadanie.

A oto szczegółowa lista składników:

🥚 Jajka

Nadmienię tylko króciutko, że najlepsze są oczywiście takie wiejskie, z wolnego wybiegu lub ekologiczne i co ważne – nie karmione zbożem. Kury powinny żywić się naturalnie, tym, co normalnie występuje sezonowo w okolicy i co byłyby w stanie same znaleźć w gospodarstwie.

Jajka zniesione przez kury chowane w takich warunkach mają zdecydowanie więcej dobroczynnych, przeciwzapalnych kwasów omega-3. I takie właśnie jajka powinniśmy stosować na co dzień w swojej diecie.

rollsy z tamago
Keto rollsy z tamago

🥥 Aminokwasy kokosowe

Aminokwasy kokosowe to ekstrakt z miąższu kokosa, który został poddany fermentacji, a w smaku i konsystencji mocno przypomina sos sojowy. Stanowi więc jego świetną i dużo zdrowszą alternatywę.

Dlaczego zdrowszą? Ponieważ do jego przygotowania nie używa się ani soi ani pszenicy, więc jest on dużo bezpieczniejszy dla alergików czy osób zmagających się z chorobami tarczycy (które powinny unikać produktów przetwórstwa soi). Jego jedyną wadą jest ograniczona jeszcze dostępność na rynku, ale i to się powoli zmienia…

🐟 Sos rybny

Sos o intensywnym smaku i aromacie, pozyskiwany w procesie fermentacji ryb. Przyprawa szeroko stosowana w kuchni azjatyckiej. Przy wyborze tego produktu należy zwrócić szczególną uwagę na skład, bo producenci lubią dodawać doń cukru. Prawdziwy sos rybny powinien jednak składać się tylko z ryb, wody i soli. Gorąco polecam markę Red Boat.

🧈Tłuszcz

Tutaj właściwie wybór należy do Was. Nada się każdy tłuszcz nasycony lub taki, który można poddawać obróbce termicznej. Ja do smażenia z reguły używam rafinowanego oleju kokosowego lub masła klarowanego.

🍣 Łosoś wędzony

U mnie łosoś wędzony na zimno w plastrach, ale można równie dobrze użyć tego wędzonego na gorąco. Najważniejsza jest tutaj jakość surowca. Łosoś jest uznawany za jedną z najszlachetniejszych ryb i fakt jest taki, że zawiera on mnóstwo dobroczynnych omega-3. Jeśli jednak kupicie łososia podrzędnej jakości, to zamiast przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych, możecie spodziewać się w to miejsce raczej toksyn. Nie ma wtedy mowy o jego dobroczynnym działaniu na zdrowie.

Dlatego zawsze, kiedy mam okazję staram się kupować łososia dzikiego (pacyficznego) zamiast tego hodowlanego (atlantyckiego). Na opakowaniu powinna widnieć informacja o tym czy pochodzi on z hodowli czy z połowów.

Niestety dostępność tej opcji jest znacznie mniejsza i wychodzi dużo drożej. Jeśli więc decyduję się na łososia hodowlanego, to tylko ekologicznego, ewentualnie łososia firmy MOWI, która deklaruje odpowiednie warunki hodowli (bez antybiotyków, karma pochodzenia morskiego, optymalne warunki rozwoju ryb).

Jeśli zależy Wam na tym, żeby ryby na Waszym stole miały godne życie, sprawdźcie szczegóły tej kampanii i wspomóżcie ich działalność.
keto rollsy z łososiem i awokado
Keto rollsy z tamago z łososiem i awokado

🥑 Awokado

Mój ulubiony składnik smoothie i koktajli śniadaniowych. 🙂 Nadaje im wspaniałą aksamitną konsystencję. No i stanowi świetne źródło zdrowych tłuszczy. Uwielbiam awokado zarówno na słodko (na przykład w postaci czekoladowego musu), jak i w sałatkach. Stanowi ono świetny składnik różnego rodzaju przekąsek, gdyż jest wysoko odżywcze i mocno sycące.

🌿 Rukola

Lub jakakolwiek inna zielenina. Może być roszponka, baby szpinak, sałata lub dowolny miks sałatkowy. Stanowi wypełnienie rollsów oraz wzbogaca naszą sylwestrową przekąskę w wartości odżywcze, gdyż zielone liście zawierają ich sporo.

🏺 Majonez i musztarda

Występują tutaj w roli dodatku smakowego, jednocześnie łączącego całość. Zanim położyłam na omlet składniki nadzienia, wysmarowałam go odrobiną mieszanki majonezu i musztardy. Majonez domowej roboty na bazie oleju z awokado lub jego mieszanki z oliwą z oliwek jest tutaj jak najbardziej mile widziany. 🙂 A przy wyborze musztardy należy zwrócić uwagę, żeby była ona względnie niskowęglowodanowa.

Keto rollsy z tamago – alternatywne opcje nadzienia:

  • wędlina (najlepiej domowej roboty) + ogórek świeży + roszponka
  • tuńczyk z puszki + awokado + baby szpinak
  • szynka długodojrzewająca + ser żółty + papryka w paskach
  • pasta krewetkowa lub mięso kraba + seler naciowy + rukola
  • jajka na twardo + łosoś wędzony na ciepło + miks sałat
  • serek śmietankowy z koperkiem + łosoś wędzony + ogórek świeży

TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ PRZEPIS. Aby odblokować dostęp, zaloguj się albo dołącz do Plemienia Modern Cavegirl w roli ŁOWCY lub SZAMANA. Otrzymasz wtedy także możliwość skomponowania swojego jadłospisu z jego udziałem!

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że mogę otrzymać niewielką prowizję, jeśli skorzystacie z nich do realizacji swoich zakupów. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami dla Was, np. wyższa cena czy gorsze warunki zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu