Paleo pierogi

Paleo pierogi z grzybami (bezglutenowe, bezzbożowe)

Paleo pierogi z grzybami i inne pierogowe eksperymenty

Jeśli ktoś jeszcze nie zdążył zmajstrować pierogów na dzisiejszą wigilijną kolację, to przybywam z pomocą! Przy okazji wpisu dotyczącego zakwasu buraczanego wspominałam, że jestem w trakcie opracowywania przepisu na Keto ciasto na pierogi. Niestety pomimo wielu prób z mąką kokosową, a nawet z mąką migdałową, eksperymenty nie dały oczekiwanych rezultatów.

Mąka kokosowa i migdałowa nie zdały egzaminu

Usilne próby wykorzystania do tego celu mąki kokosowej zaowocowały totalną porażką. Nie dość, że nie chciały się lepić, to rozpadały się jeszcze kompletnie po wsadzeniu ich do wody. Nie ma jednak tego złego, bo w efekcie powstały paszteciki, które pojawiły się w świątecznym eBook’u.

Desperackim krokiem było wykorzystanie do tego celu mąki migdałowej, której z reguły staram się nie poddawać obróbce termicznej. Stwierdziłam jednak, że raz do roku przymknę na to oko. Niestety, o ile samo lepienie pierogów nie sprawiło mi problemu, to już gotowanie nie było takie bezproblemowe i część z nich się rozpadła. Na pewno nie było to ostatnie podejście do tematu, jednak opisane powyżej porażki na jakiś czas skutecznie zniechęciły mnie do dalszych prób.

Paleo pierogi z grzybami = wigilijny must-have

Zaznaczę jednak, że w moim rodzinnym domu ani Wigilia ani same Święta nie są zaliczone, jeśli nie pojawi się na nich barszcz z pierogami. Obie z mamą jesteśmy obsesyjnymi fankami barszczu z pierogami. Przy czym to pierwsze nie było nigdy specjalnie problematyczne. Za to pierogi owszem – zwłaszcza odkąd obie jesteśmy na diecie bezglutenowej.

Naturalnie mąka pszenna nie wchodzi w grę. Od kilku dobrych lat kombinujemy więc z mąkami bezglutenowymi i jakoś nam to zawsze wychodziło. Z naciskiem na „jakoś”. 🙂

W zeszłym roku robiłyśmy ciasto z miksu skrobi z tapioki, mąki ryżowej i gryczanej. Lepienie ich to był koszmar, ale radość z możliwości zjedzenia barszczu z pierogami – bezcenna. W tym roku postawiłam sprawę jasno i zadeklarowałam, że nie jem żadnych zbóż i że pierogi mają być bezzbożowe. A wydawałoby się, że poprzeczka była już postawiona najwyżej jak się da… 🙂

Mąka z manioku na pokładzie

Z pomocą przyszła mąka z manioku (cassava flour). Nie mylić z tapioką, która także jest pochodną manioku (dokładniej skrobią)! To dwa różne produkty o różnych właściwościach. Z tapioki korzystamy już odkąd przeszłam na Paleo. Mąkę z manioku natomiast wypróbowywałyśmy w tym roku po raz pierwszy i od razu rzuciło nam się w oczy, że zachowuje się ona bardzo podobnie do mąki pszennej.

Mama od razu zapowiedziała robienie pierogów właśnie z mąki z manioku. Ja nie byłam taka przekonana, szczególnie, że ostatnio zaczęłam skłaniać się ku diecie ketogenicznej… Jednak po moich niepowodzeniach z mąkami dozwolonymi na tej diecie, ostatecznie stwierdziłam, że warto spróbować. Z czystej ciekawości byłam skłonna przeprowadzić ten eksperyment.

A jednak cuda się zdarzają

I wiecie co? To jest prawdziwa petarda! Pierogi wyszły rewelacyjne, lepienie ich to bajka w porównaniu do innych mąk i nie rozpadają się przy gotowaniu! Jedyne, co je różni od zwykłych pierogów to fakt, że mają odrobinę kleistą konsystencję. Trochę jak kluski śląskie. Ale jak się jest od dłuższego czasu na diecie bezzbożowej, to się nie wybrzydza…

Tym bardziej, że efekt jest więcej niż zadowalający. Ach, gdyby tylko mąka z manioku miała mniej węglowodanów i mogła być stosowana na diecie ketogenicznej i LowCarb… No ale ponoć nie można mieć wszystkich szczęść na raz… 🙂 Na czas Świąt wracam więc do diety Paleo, a restrykcyjne Keto z nową energią zaczynam od Nowego Roku.

Zapraszam więc do wspólnego lepienia!

Paleo pierogi

Paleo pierogi z grzybami

Avatar for Modern CavegirlModern Cavegirl
Po wielu mniej lub bardziej pomyślnych próbach udało się opracować przepis na Paleo pierogi idealne! Z grzybami czy też z kapustą mają szansę stać się prawdziwym hitem wigilijnego stołu!
Czas przygotowania 1 godzina
Czas gotowania 4 minuty
Czas całkowity 1 godzina 4 minuty
Porcje 76 sztuk
Dieta
lowcarb
bezglutenowa
vegan
vege
Okaż wsparcie!Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na moim blogu, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy!

Składniki
  

Ciasto na pierogi

Farsz

Podoba Ci się ten keto przepis?Dołącz do Plemienia i stwórz z nim swój własny keto jadłospis + uzyskaj dodatkowe korzyści

Sposób przygotowania
 

Ciasto na pierogi

  • Wysypać mąkę na stolnicę, Dodać octu i oliwy wyrobić elastyczne ciasto dodając po trochu gorącej wody. Rozwałkowywać na cienkie placki i wykrawać kółka o średnicy ok. 4,5 cm. Przykryć je ściereczką, żeby nie wysychały. Każdy kawałek ciasta nadziewać przygotowanym uprzednio farszem i składać formując pieroga. Pierogi gotować partiami w osolonej wodzie przez ok. 4 minuty. Po wyjęciu posmarować odrobiną tłuszczu, żeby się nie sklejały.

Farsz

  • Pieczarki pokroić w kostkę i uprażyć na suchej patelni aż wyparuje z nich cała woda. Dodać masło klarowane lub olej kokosowy i cebulę. Smażyć chwilę mieszając od czasu do czasu. Grzyby suszone zmielić na pył w młynku do kawy. Dosypać do pieczarek z cebulą. Dolać odrobinę gorącej wody i dusić przez ok 5-8 minut. Przyprawić solą i pieprzem do smaku, po czym ostudzić. Zmielić w malakserze na gęstą papkę.
POTRZEBUJESZ KETO JADŁOSPIS?Sprawdź zbilansowane keto jadłospisy albo skorzystaj z narzędzi do zarządzania keto dietą we własnym zakresie –> PRZECHODZĘ DO SKLEPU

ORIENTACYJNE MAKRO

Wartości odżywcze
(dla 1 porcji)
Paleo pierogi z grzybami
Wielkość porcji
 
1 sztuka
Kalorie
31.93
% RWS*
Tłuszcz
 
0.8
g
0
%
Tłuszcze nasycone
 
0.3
g
2
%
Tłuszcze wielonienasycone
 
0.06
g
Tłuszcze jednonienasycone
 
0.38
g
Cholesterol
 
1.01
mg
0
%
Sód
 
1.73
mg
0
%
Potas
 
25.05
mg
1
%
Węglowodany
 
5.77
g
19
%
Błonnik
 
0.23
g
1
%
Cukier
 
0.42
g
Białko
 
0.41
g
0
%
Witamina A
 
0.03
IU
0
%
Witamina C
 
0.58
mg
1
%
Wapń
 
10.71
mg
1
%
Żelazo
 
0.4
mg
2
%
Węglowodany netto
 
5.54
g
* Procentowe referencyjne wartości spożycia bazują na diecie ketogenicznej 2000 kcal o formule ok. 74% tłuszczu, 20% białka, 6% węglowodanów.
ZOBACZ TAKŻEPozostałe KETO PRZEPISY

Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.

Keto przepis wypróbowany?Nie zapomnij oznaczyć @modern.cavegirl w Twoim poście

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że mogę otrzymać niewielką prowizję, jeśli skorzystasz z nich do realizacji swoich zakupów. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami dla Ciebie, np. wyższa cena czy gorsze warunki zakupu.

17 Comments

  1. Avatar for Kasia

    Zainspirowana Pani przepisem, właśnie zamówiłam mąkę i na początku grudnia spróbuję zrobić pierogi. Mam pytanie czy można je podpiec w piekarniku , następnego dnia po ugotowaniu (to tak na wypadek gdyby ktoś chciał powtórkę 😉 ?

    1. Avatar for Modern Cavegirl

      Tak – pierogi bez problemu mogą być odgrzewane w piekarniku lub na patelni. 🙂

  2. Avatar for Alina

    A czy mogłabym spytać, jakie makro ma mąka z manioku? Nigdzie nie mogłam tej informacji znaleźć. Czy można byłoby zmieszać ją z mąką kokosową w cieście na pierogi?

    1. Avatar for cavegirl

      No niestety, mąka z manioku do niskowęglowodanowych nie należy. 🙁 Zawiera ok. 90 gram węglowodanów na 100 gram. Na diecie ketogenicznej jest więc wykluczona. Jednak jeśli na Święta możesz sobie trochę odpuścić, to przepis ten stanowi na pewno zdrowszą alternatywę dla zwykłych pierogów z mąki pszennej. Nie próbowałam mieszać jej z żadną inną mąką. Byłby to dobry pomysł pod kątem makra, jednak nie wiem czy nie ucierpi na tym konsystencja… Jeśli jednak uda Ci się wypracować jakąś mieszankę, która pozwoliłaby zaoszczędzić trochę węgli bez szkody dla formy produktu końcowego, to koniecznie daj znać! 🙂
      Muszę skorygować swoją odpowiedź. Sprawdziłam dokładnie i okazało się, że mąka z manioku, z której miałam ostatnio okazję korzystać zawiera 38 g węglowodanów na 100 g produktu. Nie jest więc aż tak źle, jak pisałam wcześniej, jednak dalej tych węglowodanów trochę tam jest… 🙂 Dużo zależy od konkretnego produktu, z którego się korzysta. Jak widać występują duże różnice między produktami różnych firm, dlatego zawsze warto sprawdzać etykiety.

      1. Avatar for Alina

        Dzięki za informację. Spróbuję stworzyć jakąś mieszankę, jeśli kombinacja się uda, to dam znać 😉

      2. Avatar for Sandra
        Sandra says:

        Dzień dobry,

        Zainteresowała mnie ta mąka z manioku, która miała 38g węglowodanów na 100g. Byłabym wdzięczna za podpowiedź, z jakiej to firmy, bo wszystkie jakie znalazłam do tej pory miały ok 86g.

        1. Avatar for Modern Cavegirl

          To była mąka cassava GARI (czyli grubo mielona) z firmy TRS.

  3. Avatar for Monika
    Monika says:

    Przepis wydaje się być super, w te Święta na pewno wypróbuję! Mam tylko pytanie dotyczące ilości wody – należy użyć 3/4 szklanki czy aż 3 lub 4 szklanek? Druga opcja wydaje mi się trochę za duża, wiec wolę się upewnić
    Dodam tylko, że blog super – bardzo pomaga wytrwać w AIP. Dziękuję bardzo za inspiracje!

    1. Avatar for cavegirl

      Z tego, co pamiętam, to chodziło raczej o 3 do 4 szklanek wody, ale tutaj trzeba bardziej się kierować tym, ile mąka „zabierze”. Możesz dodawać pojedynczo i kontrolować konsystencję. 3/4 szklanki wydaje mi się jednak trochę mało, ale teraz właściwie już sama nie jestem pewna czy robiłam z 0,5 kg czy jednak z 1 kg mąki… 😀 Obstawiam jednak, że w przepisie powinno być dobrze. 🙂 Bardzo się cieszę, że przepisy z bloga się przydają i dziękuję za miłe słowa 🙂

  4. Avatar for Basia182
    Basia182 says:

    Jaka role spelnia w ciescie ocet? Ratujesz mi zycie tym przepisem :O

    1. Avatar for cavegirl

      Właśnie sama się ostatnio nad tym zastanawiałam… 😀 Na pewno nie ma konieczności go dodawać – bez niego ciasto też wyjdzie. Cieszę się, że przepis okazał się pomocny… 🙂

      1. Avatar for basia182
        basia182 says:

        Dzieki, nie ukrywam, ze go nie mialam :DDD dzisiaj lepie

        1. Avatar for cavegirl

          😀 I jak wyszły…?

          1. Avatar for basia182
            basia182 says:

            Cacy, wykrawalam miska (nie bede sie bawic szklanka przy bezglutenach xD), ciasto faktycznie troche ziemniaczane. Absolutnie nie mozna dziadow zostawiac w fazie „prawie sklejenia” (krazek zlozony z farszem w srodku, niezlepiony), bo pekaja w miejscu zgiecia (cala partia mi zrobila taki numer ._.). Btw. gdzie jest przepis na wspomniane paszteciki? Jakos nie moge namierzyc :O
            Blog naprawde fajny i przydatny, przepisow sporo i nie bazuja na mace migdalowej/kasztanowej, ktorej nigdy nie mam 😀

          2. Avatar for cavegirl

            Cieszę się, że mój blog przypadł Ci do gustu! 🙂 Fakt, mąki migdałowej staram się unikać w daniach, które poddaję obróbce termicznej ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niestabilne termicznie. A kasztanowa ma jak dla mnie trochę za dużo węglowodanów… Co do samych pierogów, to mi lepienie nie przysporzyło większych problemów. Warto przykrywać surowe ciasto ściereczką, żeby nie wysychało albo dodać do ciasta odrobinę więcej wody… Myślę, że to pozwoliłoby uniknąć pękania. Przepis na paszteciki znajdziesz w świątecznym eCookbook’u, czyli tutaj:
            https://moderncavegirl.pl/wp-content/uploads/2018/12/Keto-Paleo-%C5%9Awi%C4%99ta-2018.pdf

  5. Avatar for Karolina
    Karolina says:

    Czy to chodzi o skrobię z tapioki?

    1. Avatar for cavegirl

      Nie, chodzi o mąkę z manioku (z ang. cassava flour). Tapioka to skrobia z manioku i są to produkty o dwóch różnych zastosowaniach kulinarnych. W tym przypadku nie da się niestety zastąpić mąki z manioku tapioką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu