rabarbar truskawki

Rabarbar & truskawki – owoce wiosny

Rabarbar to owocowy symbol wiosny i przedsmak nadchodzącego lata. Chwilę po rabarbarze zaczynają pojawiać się truskawki. Pełni on więc rolę swego rodzaju występu supportującego dla uwielbianych przez wszystkich truskawek, które zresztą wyśmienicie komponują się z nim smakowo, przez co często stosowane są razem. Rabarbar ma wbrew pozorom też sporo do zaoferowania. Jednak jego nieoczywisty, lekko kwaskowaty smak powoduje, że cieszy się on gorszą sławą od truskawek. W ostatnich latach jednak i tak zyskuje na popularności. Przyglądając się natomiast jego właściwościom, można stwierdzić, że zasługuje on na miano prawdziwego superfood.

właściwości rabarbaru
Właściwości zdrowotne i wartość odżywcza rabarbaru

Rabarbar

Charakteryzuje się on dość wysoką zawartością witamin i minerałów (dużo żelaza), przy jednoczesnym niskim poziomie kalorii (niecałe 20 kcal na 100 g) oraz węglowodanów (ok. 4,5 g na 100 g). Odkryto, że pieczony rabarbar jest źródłem polifenoli o przeciwnowotworowym działaniu, tzw. rapontygenin. Podejrzewa się, że ta substancja wykazuje działanie antyalergiczne, antyoksydacyjne i wspomaga układ krążenia. Jednak nie każdy może bezkarnie korzystać z dobrodziejstw rabarbaru, gdyż posiada on także spore ilości kwasu szczawiowego, przez co nie jest polecany osobom chorym na nerki i reumatyzm. Również w przypadku dominacji estrogenowej nie jest on zbytnio wskazany, gdyż inny jego składnik – rapontycyna działa estrogennie.

właściwości rabarbaru
Dlaczego warto jeść truskawki?

Truskawki

Kto ich nie kocha miłością bezgraniczną…? Czasami niestety bez wzajemności, bo należą one do dość alergennych produktów spożywczych… Znam jednak osoby, które mimo alergii zajadają się nimi w ilościach hurtowych. I nie ma się co dziwić. Truskawki są przecież takie ładne i takie smaczne. A sezon nie trwa długo, trzeba się nimi więc nacieszyć w tym krótkim czasie… 🙂 Należą one do owoców niskokalorycznych (ok. 33 kcal na 100 g) oraz niskowęglowodanowych (zawartość węglowodanów na poziomie 6-9 %). Są bogate w cenne witaminy i minerały oraz antyoksydanty. Kulinarnie są szeroko stosowane w ciastach i deserach, także w towarzystwie rabarbaru.

Jeśli zastanawiacie się jak wykorzystać rabarbar i truskawki w daniach zgodnych z dietą ketogeniczną, to zapraszam do zapoznania się z dość pokaźnym katalogiem przepisów z udziałem naszych bohaterów:

Jak widzicie ja również zaliczam się do grona miłośników obu owoców. 🙂