keto ciasto dyniowe z polewą sernikową

Paleo ciasto dyniowe z polewą „sernikową” (Keto, LowCarb)

Sagi dyniowej ciąg dalszy

No i nie udało mi się powstrzymać… 🙂 Nic na to nie poradzę, że dynię wprost uwielbiam i to głównie właśnie w wersji na słodko. Ostatni długi weekend sprzyjał zaś aktywności kuchennej, czego wynikiem jest prezentowane tutaj keto & paleo ciasto dyniowe z polewą sernikową. Pochłonięte prawie w całości przy jednym posiedzeniu, nie pozostawiło żadnych wątpliwości co do swoich walorów smakowych. Mimo tajemniczego składnika polewy, niespecjalnie lubianego przez wielu degustatorów, zwłaszcza w słodkich wypiekach… I nie, nie jest to smalec, choć przyznaję, że na zdjęciach właśnie tak to wygląda… 🙂

Tajemniczy składnik polewy

Składnikiem tym jest… kalafior! Tak, to nie błąd w tekście, tylko kalafior w roli sera na sernik. Ciasto dyniowe z warstwą sernikową na wierzchu wpadło mi w oko gdzieś na jakimś blogu kulinarnym o diecie ketogenicznej i od tej pory w ogóle nie chciało mnie opuścić.

Problem polega na tym, że ja nie jem w ogóle nabiału. Sernik natomiast to jedno z moich ulubionych ciast. To znaczy kiedyś było ulubione. Teraz muszę natomiast kombinować, jak zrobić coś na kształt sernika, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na ten smak, a jednocześnie pozostać wierna wytycznym diety. W ten sposób powstał właśnie pomysł na sernik z kalafiora.

Ciasto dyniowe z polewą sernikową
Keto ciasto dyniowe z polewą sernikową

Kalafior!!?? Do ciasta??!!

Idea kalafiora w ciastach zakiełkowała mocno w moim umyśle i szybko przystąpiłam wtedy do jej wypróbowania. W związku z tym był już kiedyś pseudosernik z polewą czekoladową, tarta z owocami z masą a’la serową, a także brownie – wszystkie z użyciem kalafiora.

W przypadku tego ciasta, przyprawa piernikowa jest na tyle intensywna, że ciężko jest wyczuć takie niuanse smakowe jak kalafior w polewie. Z całego serca polecam więc wypróbowanie tego przepisu! Jest to notabene świetny sposób na przemycenie warzyw do codziennej diety i to w sposób niezauważalny dla warzywnych niejadków…

Nad zaletami kalafiora nie muszę się raczej specjalnie rozwodzić, bo chyba wszyscy mają świadomość, jak wspaniałe jest to warzywo. Dodam tylko, że jest on świetny w każdym chyba rodzaju diety, czy to redukcyjnej czy niskowęglowodanowej oraz Paleo, Keto, itp.

Ja ostatnio spożywam go w większych ilościach, czyli przynajmniej raz w tygodniu. Kiedyś – dla porównania – pojawiał się on w moim menu dość rzadko, czyli raz na miesiąc lub nawet rzadziej i to głównie w sezonie. Dzisiaj wykorzystuję go na przeróżne sposoby, co pozwoliło mi zwiększyć częstotliwość jego spożycia. I biorąc pod uwagę wszelkie dobrodziejstwa płynące z konsumpcji kalafiora, bardzo się z tego cieszę.

Jeżeli, drodzy czytelnicy, nie odstraszyła Was wizja podwójnie warzywnego ciasta i wytrzymaliście aż do tej pory, to podaję przepis:

Ciasto dyniowe z polewą sernikową

Ciasto dyniowe z polewą sernikową

Avatar for Modern CavegirlModern Cavegirl
Intensywnie piernikowe ciasto dyniowe z polewą a’la sernikową. Wspaniałe zestawienie kolorystyczne oraz smakowe. Idealne na jesienne spotkanie przy kawie.
Czas przygotowania 45 minuty
Czas gotowania 1 godzina
Czas całkowity 2 godziny 45 minuty
Rodzaj dania Deser, Przekąska, Śniadanie
Kuchnia Amerykańska
Porcje 12 porcji
Dieta
lowcarb
bezglutenowa
bezmleczna
vege
Okaż wsparcie!Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na moim blogu, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy!

Składniki
  

Ciasto dyniowe

Polewa „sernikowa”

Podoba Ci się ten keto przepis?Dołącz do Plemienia i stwórz z nim swój własny keto jadłospis + uzyskaj dodatkowe korzyści

Sposób przygotowania
 

Ciasto dyniowe

  • Dynię pokroić w niewielkie kawałki, zalać odrobiną wody i dusić pod przykryciem na małym ogniu przez ok 10- 15 minut. Odlać pozostałość wody i chwilę przestudzić.
  • Lekko ciepłą dynię zblendować na gładką masę razem z jajkami, erytrytolem, olejem kokosowym, przyprawą do piernika, mlekiem kokosowym i ekstraktem z wanilii. Sypkie składniki wymieszać w osobnej miseczce, po czym dodać do masy dyniowej i dokładnie wymieszać. Przelać masę do keksówki o wymiarach 25 x 11 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 160 stopni Celsjusza z termoobiegiem przez ok 40- 45 minut aż do zrumienienia. Całkowicie wystudzić.

Polewa „sernikowa”

  • Kalafiora ugotować na parze. Jeszcze ciepłego przełożyć do miski i zblendować na gładką masę wraz z musem kokosowym oraz erytrytolem. Posypywać jednorazowo niewielką ilością żelatyny i za każdym razem blendować, aż do całkowitego rozpuszczenia poprzedniej porcji. Na koniec należy wsypać skórkę z pomarańczy oraz wlać ekstrakt z wanilii i wymieszać polewę szpatułką. Wylać na ciasto i zostawić do zastygnięcia. Można przyspieszyć proces wkładając ciasto do lodówki.
POTRZEBUJESZ KETO JADŁOSPIS?Sprawdź zbilansowane keto jadłospisy albo skorzystaj z narzędzi do zarządzania keto dietą we własnym zakresie –> PRZECHODZĘ DO SKLEPU

ORIENTACYJNE MAKRO

Wartości odżywcze
(dla 1 porcji)
Ciasto dyniowe z polewą sernikową
Wielkość porcji
 
1 porcja
Kalorie
115.96
% RWS*
Tłuszcz
 
7.95
g
5
%
Tłuszcze nasycone
 
5.63
g
35
%
Tłuszcze trans
 
0.01
g
Tłuszcze wielonienasycone
 
0.3
g
Tłuszcze jednonienasycone
 
0.68
g
Cholesterol
 
40.92
mg
14
%
Potas
 
215.61
mg
6
%
Węglowodany
 
8.53
g
28
%
Błonnik
 
2.64
g
11
%
Cukier
 
2.28
g
Białko
 
3.64
g
4
%
Witamina A
 
4887.68
IU
98
%
Witamina C
 
6.04
mg
7
%
Wapń
 
25.9
mg
3
%
Żelazo
 
1.03
mg
6
%
Węglowodany netto
 
5.89
g
* Procentowe referencyjne wartości spożycia bazują na diecie ketogenicznej 2000 kcal o formule ok. 74% tłuszczu, 20% białka, 6% węglowodanów.
ZOBACZ TAKŻEPozostałe KETO PRZEPISY

Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.

Keto przepis wypróbowany?Nie zapomnij oznaczyć @modern.cavegirl w Twoim poście

Adnotacje do przepisu

1. W tym cieście została użyta dynia Hokkaido. Jest to odmiana o dość zwartym miąższu, którą w dodatku można spożywać wraz ze skórą, co jest niemałym ułatwieniem. Puree z niej wychodzi zatem bardziej gęste i zbite. Do tego stopnia, że ciężko było je blendować. Dopiero po dodaniu jajek poszło łatwiej. Przy użyciu innego rodzaju dyni, efekty mogą być zatem trochę inne i być może trzeba by wtedy odpowiednio dostosować ilości innych składników. Niewykluczone jednak, że ciasto wyjdzie wtedy po prostu odrobinę bardziej wilgotne i dalej bardzo smaczne. 🙂

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że mogę otrzymać niewielką prowizję, jeśli skorzystasz z nich do realizacji swoich zakupów. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami dla Ciebie, np. wyższa cena czy gorsze warunki zakupu.

2 Comments

  1. Avatar for Marti

    Beznadzieja….niedobre i mokre a piekłam dłużej niż w przepisie bo coś mi nie pasowało…

    1. Avatar for cavegirl

      Bardzo mi przykro, że ciasto się nie udało… 🙁 Mogło mieć na to wpływ wiele aspektów, nie tylko długość pieczenia. Myślę, że kluczowa sprawa to jednak odmiana dyni, a co za tym idzie konsystencja purée dyniowego. Tak, jak pisałam w adnotacjach, moje purée było dość zwarte. Może Twoje zawierało więcej wody, co zadecydowało o wysokiej wilgotności produktu końcowego…? Także wielkość jaj lub chłonność mąki kokosowej mogła mieć tutaj znaczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu