Cofnij Email Link
+ porcje
domowy makaron shirataki

Domowy makaron shirataki

Avatar for Modern Cavegirl
Makaron shirataki - prawdziwa gratka dla miłośników makaronu będących na diecie niskowęglowodanowej. Okazuje się, że można go też zrobić własnoręcznie. No to kto chętny ubrudzić sobie trochę rączki?
5 z 2 ocen
Czas przygotowania 20 minuty
Czas gotowania 30 minuty
Czas całkowity 50 minuty
Rodzaj dania Dodatek
Kuchnia Azjatycka
Ilość porcji 4 porcje
Kalorie 37.5 kcal

Składniki
  

  • 2 szklanki woda (w zależności od gęstości masy może być potrzeba dodania wody - do 0,5 szklanki)
  • 1,5 łyżki glucomannan
  • 0,25 łyżeczki wodorotlenek wapnia
  • 1 łyżka woda
  • 20 g sproszkowany szpinak (opcjonalnie)

Sposób przygotowania
 

  • Glucomannan oraz sproszkowany szpinak rozpuścić w wodzie, dokładnie wymieszać, aby nie było żadnych grudek i odstawić. Gdy masa zgęstnieje, zrobić test przeciągając łyżkę po dnie naczynia. Masa powinna powoli schodzić się z powrotem. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dodać trochę wody. W osobnej miseczce rozpuścić wodorotlenek wapnia w łyżce wody. Zagotować wodę na makaron. Na gotującej się wodzie ustawić miskę z masą makaronową i podgrzewać przez kilka minut aż konsystencja masy stanie się bardziej ciągnąca (temperatura masy ma mieć ok. 50 stopni Celsjusza). Zdjąć z palnika i odstawić do lekkiego ostygnięcia (do ok. 30 stopni Celsjusza).
  • W tym momencie dodać zaczyn z wodorotlenku wapnia i intensywnie mieszać masę, aby równomiernie rozprowadzić wodorotlenek wapnia. Po chwili masa powinna lekko zgęstnieć i stać się taka "kluchowata". To znak, że jest gotowa. Uzyskaną masę przełożyć do maszynki do makaronu i wyciskać ją na gotującą się wodę. Makaron gotować 15 - 30 minut. Czym dłużej tym lepiej, bo pozbywamy się wodorotlenku wapnia. Ja po 15 minutach odcedzam makaron i zmieniam wodę na świeżą.
Wypróbowałaś/eś ten przepis? Oznacz @modern.cavegirl w poście :)

Adnotacje do przepisu


  1. Makaron w trakcie gotowania lubi się sklejać, zwłaszcza na początku, więc warto go lekko przemieszać. Jednak zbyt intensywne mieszanie może spowodować, że nitki będą się rozpadać.
  2. Długość gotowania zależy od grubości makaronu - przy cienkich nitkach najlepiej gotować go 15 - 30 minut. Przy grubszych należy odpowiednio wydłużyć czas gotowania.
  3. Wartość odżywcza makaronu to wartość odżywcza porcji glucomannanu (mąki konjac) użytej do jego produkcji.
  4. Makaron można przechowywać w lodówce przez kilka dni w zalewie z wody.
  5. Przed dodaniem makaronu do dania należy go dobrze odsączyć. Aby go dodatkowo wysuszyć można przesmażyć go na suchej patelni.