Go Back Email Link
+ servings
Sernik kokosowy z malinami

Desernik malinowy

Modern Cavegirl
Keto desernik malinowy to wariacja na temat sernika na zimno z owocami. I to jaka pyszna wariacja! Pełna zdrowych tłuszczy i prawie bez węglowodanów.
5 z 1 oceny
Czas przygotowania 20 mins
Czas gotowania 10 mins
Czas całkowity 1 hr 10 mins
Rodzaj dania Deser, Przekąska
Kuchnia Europejska
Ilość porcji 16 porcji
Kalorie 221.4 kcal

Składniki
  

Spód

Masa malinowa

  • 300 gram malin świeżych
  • 0,5 szklanki wody
  • 2 łyżeczki żelatyny (płaskie); w wersji wege/vegan zastąpić agarem
  • 2 łyżki keto słodzidła np. alluloza lub erytrytol

Masa kokosowa

Sposób przygotowania
 

Spód

  • Wycisnąć sok z cytryny i rozdrobnić razem z pozostałymi składnikami spodu w malakserze dodając po trochu wody aż do uzyskania konsystencji pasty. Rozłożyć ją równomiernie w kwadratowej foremce o wymiarach 20 cm x 20 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do lodówki.

Masa malinowa

  • W międzyczasie żelatynę namoczyć w wodzie. Kilka malin odłożyć do dekoracji. Resztę zblendować (dla chętnych - można opcjonalnie przecedzić mus przez sitko, aby pozbyć się drobniutkich pestek). Gdy żelatyna napęcznieje, rozpuścić ją na małym ogniu dodając zblendowane maliny oraz erytrytol. Podgrzewać chwilę aż do zupełnego rozpuszczenia i wymieszania składników. Pod żadnym pozorem nie gotować. Ostudzić. Tężejącą masę wyłożyć na spód i wstawić do lodówki.

Masa kokosowa

  • Wszystkie składniki oprócz żelatyny zagotować w garnuszku. Do jeszcze gorącej masy dodać żelatynę i dokładnie wymieszać, żeby nie powstały grudki. Po wystudzeniu i lekkim stężeniu wyłożyć na masę malinową. Wierzch udekorować pozostałymi malinami. Wstawić do lodówki do całkowitego stężenia.
Wypróbowałaś/eś ten przepis? Oznacz @modern.cavegirl w poście :)