Go Back Email Link
+ porcje
keto ciasto z pianką wiśniową

Ciasto z pianką wiśniową

Modern Cavegirl
Nie ma to, co pyszny kawałek noworocznego ciasta. Oby rok 2020 był tak dobry jak to keto ciasto z pianką wiśniową... :D
5 z 1 oceny
Czas gotowania 20 mins
Czas całkowity 2 hrs 20 mins
Rodzaj dania Deser
Kuchnia Europejska, Wege
Ilość porcji 16 porcji
Kalorie 229.56 kcal

Składniki
  

Ciasto piernikowe

Pianka wiśniowa

Ganache czekoladowy

Sposób przygotowania
 

Ciasto piernikowe

  • Suche składniki poza solą i erytrytolem wymieszać. Oddzielić białka od żółtek. Żółtka wymieszać z masłem i mlekiem kokosowym. Dodać suche składniki. Białka ubić z solą na sztywną pianę dodając pod koniec erytrytol. Delikatnie wymieszać białka z masą i przełożyć do kwadratowej foremki o wymiarach 20 x 20 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 160 stopni z włączoną funkcją termoobiegu przez ok. 20 minut (do suchego patyczka). Ostudzić.

Pianka wiśniowa

  • Mleko kokosowe (tylko stałą część) ubić z kwaśną śmietaną kokosową. Wiśnie podgrzać z sokiem z cytryny i erytrytolem. Żelatynę namoczyć w połowie wody, drugą połowę podgrzać i gorącą zalać namoczoną żelatynę. Połączyć z wiśniami i zblendować. Połączyć z ubitą masą kokosową. Tężejącą masę wylać na piernikowy spód. Wstawić do lodówki.

Ganache czekoladowy

  • Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Wymieszać z mlekiem kokosowym na gęsty sos. Ostudzić lekko i jeszcze płynną masę równomiernie rozsmarować na wiśniowej piance. Udekorować konfiturą wiśniową i posypać płatkami migdałowymi. Wstawić z powrotem do lodówki na minimum 2h do pełnego stężenia.
Wypróbowałaś/eś ten przepis? Oznacz @modern.cavegirl w poście :)

Adnotacje do przepisu

1. Wartość odżywcza obliczona bez uwzględnienia konfitury wiśniowej.