Go Back Email Link
+ porcje
Majonez Paleo

Majonez Paleo

Modern Cavegirl
Gęsty i aksamitny majonez z oleju z awokado i/lub oliwy. Idealny do sałatek oraz jako baza dipów.
5 z 1 oceny
Czas przygotowania 2 mins
Czas całkowity 17 mins
Rodzaj dania Dodatek
Kuchnia Europejska
Ilość porcji 10 porcji
Kalorie 139.56 kcal

Składniki
  

Sposób przygotowania
 

  • Surowe jajko sparz i wbij do naczynia, w którym będziesz przygotowywać majonez. Dodaj sól, cukier, musztardę i sok z cytryny. W osobnym naczyniu odmierz ok. 150 ml wybranego oleju. Wszystkie składniki umieść w lodówce na 15 minut. Końcówkę blendera włóż na ten czas do zamrażalnika.
  • Po 15 minutach delikatnie przelej olej do naczynia z jajkiem (tak aby stanowił on górną warstwę i nie wymieszał się z resztą składników). Zamontuj schłodzoną końcówkę blendera i umieść blender w naczyniu tak, aby dotykał dna. Uruchom blender i poczekaj aż dolna warstwa się zemulguje. Gdy tak się stanie, należy delikatnie przesuwać końcówkę blendera do góry, aby kolejne warstwy oleju spływały niżej. Kontynuować aż do zemulgowania całości oleju i uzyskania tym samym gęstej, kremowej masy w taki sposób, jak zostało to przedstawione na filmie.

Video

Wypróbowałaś/eś ten przepis? Oznacz @modern.cavegirl w poście :)

Adnotacje do przepisu

  1. Nie radzę używać w tym przepisie samej oliwy z oliwek, głównie ze względu na walory smakowe finalnego produktu. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba, należy mieć na uwadze, że oliwa z oliwek mocno tężeje w warunkach chłodniczych. Żeby do tego nie dopuścić, należałoby odpowiednio skrócić czas chłodzenia oliwy.