Dieta ketogeniczna nie musi oznaczać rezygnacji z wykwintnych deserów. Dziś pragnę podzielić się z Tobą przepisem na niezwykłe keto ciasto. Oto Keto Tarta Jogurtowo – Porzeczkowa, która nie tylko zachwyci Twoje kubki smakowe, ale również wpisuje się w rygory diety niskowęglowodanowej.
Keto tarta jogurtowo – porzeczkowa: Sekret jogurtowego nadzienia
Wyjątkowy smak jogurtu
Jogurt w diecie keto to nie tylko źródło zdrowych tłuszczy, ale także niesamowitego smaku. W mojej wersji diety używam jogurtu kokosowego, ale jeśli nie ograniczasz nabiału, możesz z powodzeniem skorzystać z jogurtu greckiego. Jogurt nadaje deserowi kremową konsystencję.
ZOBACZ: Keto Dieta Bez Nabiału
Słodki smak bez cukru
W miejsce tradycyjnego cukru sięgam po erytrytol, słodzik pozbawiony kalorii. Działa doskonale pod kątem diety keto, nie wpływając negatywnie na poziom cukru we krwi.
Soczyste porzeczki – kwintesencja keto owoców
Pełne witamin i antyoksydantów
Porzeczki to prawdziwy skarb. Bogate w witaminy i antyoksydanty, dodają nie tylko świetnego smaku, ale także korzystnie wpływają na zdrowie.
Idealne dla diety keto
Porzeczki, choć lekko słodkie, mieszczą się w ramach diety keto ze względu na niską zawartość węglowodanów. W mojej tarcie podkreślają one smak jogurtu, tworząc harmonijną kompozycję smakową.
Keto Tarta Jogurtowo – Porzeczkowa: Składniki
- Mąka Kokosowa – Bogata w błonnik, doskonale zastępuje tradycyjną mąkę, a nie zawiera ani grama glutenu. Jest zatem świetnym rozwiązaniem nie tylko dla osób zwracających uwagę na zawartość węglowodanów w diecie, ale także stosujących dietę bezglutenową.
- Jogurt Kokosowy – Składnik nadzienia, który nadaje mu wyjątkową kremowość bez dodatkowego obciążenia węglowodanami. Można go zastąpić kwaśną śmietaną kokosową.
- Porzeczki Świeże lub Mrożone – Pełne witamin i antyoksydantów, dodają świeżości i soczystości temu deserowi przy jednoczesnej niskiej zawartości węglowodanów.
- Jajka: Bogate w białko i składniki odżywcze, dostarczają solidnej dawki energii. Wchodzą w skład zarówno ciasta kruchego, jak i jogurtowo – porzeczkowego nadzienia.
- Olej kokosowy – Źródło zdrowych tłuszczów, nadaje maślanej konsystencji kruchemu ciastu.
- Erytrytol – Bezpieczny dla stanu ketozy słodzik, który nie powinien wykazywać wpływu na poziom cukru we krwi.
- Nasiona chia: Jako zagęstnik masy porzeczkowej. Zamiennie można użyć glucomannanu lub agaru.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Tarta porzeczkowo – jogurtowa
Składniki
Spód
- 1 szt. jajka
- 1 łyżka oliwa z oliwek
- 1/4 szklanki olej kokosowy rafinowany
- 65 – 70 g mąka kokosowa (ok. ½ szklanki) +/- w zależności od chłonności
- 35 gram keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
Nadzienie jogurtowo – porzeczkowe
- 400 g czarna porzeczka (może być mrożona)
- 1 łyżka nasiona chia (opcjonalnie – jeśli masa porzeczkowa jest mocno płynna)
- 400 g jogurt kokosowy gęsty, o konsystencji zbliżonej do jogurtu greckiego lub nawet gęstszy albo śmietana kokosowa
- 2 szt. jajka lub jedno bardzo duże
- 50 gram keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
Sposób przygotowania
Spód
- Mąkę kokosową podprażyć przez chwilę na suchej patelni, aby lekko się zrumieniła. Wszystkie składniki spodu wymieszać w malakserze do uzyskania gładkiego ciasta. Wyłożyć nim okrągłą formę do tarty lub tortownicę o średnicy 20 cm wyłożoną papierem do pieczenia. Schłodzić przez ok 30 minut. Nakłuć widelcem i piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok 10 minut.
Nadzienie jogurtowo – porzeczkowe
- Czarną porzeczkę rozmrozić, rozdrobnić trochę w malakserze, wymieszać z chia i odstawić na 5 minut. Wyłożyć na podpieczony spód. Jajko ubić z jogurtem kokosowym, słodzidłem i ekstraktem z wanilii. Wylać na czarną porzeczkę. Można też najpierw wylać masę jogurtową, a następnie wyłożyć kleksy z masy porzeczkowej i za pomocą noża stworzyć marmurkowy wzór. Piec kolejne 20 – 25 minut.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Adnotacje do przepisu
Ta keto tarta jogurtowo-porzeczkowa to nie jest zwykły deser. To bowiem kulinarna podróż, w której zdrowe składniki łączą się z wyjątkowym smakiem. Wypróbuj ten przepis, by doświadczyć, że dieta niskowęglowodanowa może być równie smakowita, co satysfakcjonująca. Ciesz się smakiem, nie rezygnując z zasad keto diety!
Niestety mi również ciasto nie wyszło. Masa jest po prostu płynnym jogurtem. Zaznaczam że kupiłam produkty wskazane w przepisie. Dobrej jakości i jak wiadomo nie są to tanie produkty. Jestem bardzo rozczarowana.
Bardzo mi przykro, że ciasto nie spełniło oczekiwań. W związku z tym, że jest to kolejny już komentarz dotyczący konsystencji nadzienia, postanowiłam zweryfikować przepis i zrobić ciasto zgodnie z podanymi przeze mnie wskazówkami. Mi nadzienie nie wychodzi płynne, jednak – jak to w życiu często bywa – kluczowe są niuanse. Otóż jogurt kokosowy, z którego ja korzystam jest bardzo gęsty, ma wręcz konsystencję stałą (firma PlantOn). W związku z tym, że zawiera spore ilości oleju kokosowego, nadzienie ma tendencję do tężenia w niższych temperaturach, dzięki czemu nadzienie nie jest płynne po ostudzeniu (ciasto po ostudzeniu najlepiej całkowicie schłodzić w lodówce). Druga sprawa, to jajka. Jeśli chcemy użyć jednego, to musi być to jajko duże, w przeciwnym razie należy użyć dwóch sztuk. Faktycznie nie było to uściślone w pierwszej wersji przepisu, dlatego dodałam odpowiednie uwagi i adnotacje do przepisu, aby przy kolejnych próbach nie było już rozczarowania. 🙂 Mam nadzieję, że pomogą one w uzyskaniu zamierzonego efektu. Pozdrawiam i dziękuję za zwrócenie uwagi na problem.
Mam pytanie ten jogurt z jajkiem i erytrytolem trzeba Ubic na jakąś pianke? Czy po prostu ze sobą maja się połączyć?
Wystarczy zmiksować do połączenia składników i rozpuszczenia się kryształków erytrytolu.
Dziękuję. Może za mało zmiksowalam ale mi nie wyszło. Albo też jogurt miałam zły. Spróbuje z typowo kokosowym bo miałam jakiś z kokosem. A nie kokosowy i pewnie przez to. Pozdrawiam
Przykro mi słyszeć, że nie wyszło… 🙁 Czy chodzi o konsystencję masy? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to fakt, że jogurty kokosowe są z reguły dość gęste, co nie jest normą dla standardowych jogurtów i masa wyszła za rzadka…
Nie polecam. Wychodzi lejące.
Zakładam, że chodzi o nadzienie… 🙂 Niestety dobór składników jest w przypadku tego ciasta kluczowy. Jogurt musi mieć gęstą konsystencję, a jajko duże. Jeśli używa się składników o innych parametrach, należy zwiększyć udział jajek. W związku z tym, że pojawiło się już kilka komentarzy z podobnymi zastrzeżeniami, pozwoliłam sobie dodać kilka uwag do przepisu, które – mam nadzieję – pomogą w uzyskaniu oczekiwanego efektu. 🙂 Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do wypróbowania przepisu jeszcze raz, tym razem zwracając szczególną uwagę na kwestię doboru składników pod względem ich wielkości oraz konsystencji. 🙂