Keto bajaderki (Paleo, LowCarb)

Przejdź do przepisu Wydruk przepisu
Bajaderki
Keto bajaderki

Keto bajaderki – geneza powstania

Pamiętacie ciasto czekoladowo – dyniowe z nietoperzem, które przygotowałam z okazji Halloween? Wiem, że to było dawno temu, ale może komuś zapadło w pamięć… 😉 Wspominałam wtedy, że efektem ubocznym jego produkcji są skrawki ciasta czekoladowego, które powstają w wyniku wykrawania nietoperzy. I że można przygotować z nich pyszne keto bajaderki. Ja przynajmniej tak właśnie wtedy zrobiłam. Keto bajaderki wyszły bardzo smaczne, choć nie było ich wiele… Wystarczyło jednak, żeby umilić popołudniową kawę. Teraz wracam do tematu, ponieważ mamy Karnawał. W związku z tym na naszych stołach pojawiają się karnawałowe wypieki. Jeśli dysponujecie jakimiś resztkami keto ciast, to podpowiadam, że keto bajaderki są świetnym sposobem ich utylizacji. 🙂

W myśl idei zero waste

keto deser
Keto bajaderki czekoladowe

Pomysł na takie wykorzystanie pozostałości po wypiekach powstał zapewne już w dawnych czasach. Przyznacie jednak, że świetnie wpisuje się w popularną aktualnie ideę zero waste. Interesujące jest to, jak wiele pomysłów na życie praktykowanych przez pokolenie naszych babć i dziadków (albo jeszcze wcześniejsze) powraca dzisiaj do łask… Okazuje się, że nowoczesność nie zawsze idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem lub zdrowiem jako takim. Gdybyśmy bowiem wszyscy jedli i żyli jak ludzie 100 lat temu, na pewno nie mielibyśmy do czynienia z zalewem chorób cywilizacyjnych jak ma to miejsce teraz. Kiedyś ludzie żyli skromnie, ale cieszyli się z reguły dobrym zdrowiem i samopoczuciem (pomijam kwestie chorób zakaźnych, itp.). A warunki bytowe były zdecydowanie gorsze… Jak widać jednak większy dostęp do zasobów nie jest jednoznaczny z lepszym gospodarowaniem nimi. Stąd między innymi akcje w duchu idei zero waste.

Keto bajaderki jako sposób na wykorzystanie resztek

Uważam, że promowanie takiego podejścia jest jak najbardziej uzasadnione. Nawet najmniejsza decyzja żywieniowa każdego z nas ma bowiem wpływ na globalny poziom zasobów, które mają zaspokajać potrzeby coraz to bardziej rozrastającej się społeczności. Tymczasem poziom marnowania jedzenia, zwłaszcza w kręgu tzw. cywilizacji zachodniej jest ogromny! Dlatego uważam, że takie akcje są bardzo potrzebne. Także w duchu ograniczania marnotrawstwa zachęcam do wykorzystywania resztek! Tutaj kilka innych pomysłów na niemarnowanie żywności:

No i zrobiło się jakoś tak wzniośle i patetycznie, a miało być o niepozornych keto bajaderkach… 😃 Są one jednak uosobieniem tego podejścia. Jeśli dysponujecie zatem jakimiś pozostałościami po ciastach, to keto bajaderki będą sposobem nie tylko na smaczny deser, ale także na oszczędność i przeciwdziałanie marnowaniu żywności!

Wydruk przepisu
Bajaderki
Lubicie nadawać nowe życie rzeczom, które - wydawałoby się - są niczym więcej jak odpadami...? Jeśli tak, to spodoba Wam się ten przepis na keto bajaderki. Dysponując skrawkami ciasta czekoladowego można wyczarować bowiem coś z niczego, czyli pyszny deser.
Keto bajaderki
Czas przygotowania 8 minut
Czas gotowania 2 minuty
Czas oczekiwania 20 minut
Porcje
sztuk
Składniki
Czas przygotowania 8 minut
Czas gotowania 2 minuty
Czas oczekiwania 20 minut
Porcje
sztuk
Składniki
Keto bajaderki
Sposób przygotowania
  1. Olej kokosowy lub masło rozpuścić na niewielkim ogniu razem z czekoladą. Orzechy posiekać. Ciasto pokruszyć i wymieszać z orzechami i wiórkami kokosowymi. Wrzucić do rozpuszczonej czekolady z tłuszczem, dodać ekstrakt pomarańczowy i dobrze wymieszać. Podzielić na 8 części. Z każdej z nich uformować w dłoniach kulkę. Odstawić do lodówki na ok. 20 minut do stężenia.
Pozostałe informacje

Przybliżona wartość odżywcza 1 porcji:

Wartość energetyczna:  90 kcal

Tłuszcz: 8,8 g

Węglowodany: 0,6 g

Błonnik 0,4 g

Białko 1,9 g

Do zrobienia powyższego przepisu przydadzą się następujące produkty:

Przepis był inspirowany tym wpisem.

Może Ci się też spodobać:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *