Domowa wędlina

Domowa wędlina (Keto, Paleo, LowCarb)

Jakość mięsa i przetworów mięsnych w dzisiejszych czasach

Może zacznę niezbyt optymistyczną tezą, że jakość wszelkich przetworów mięsnych, w tym także wyrobów wędliniarskich dostępnych w dzisiejszych czasach w sprzedaży jest poniżej wszelkiej krytyki… Chyba nie ma osoby, która się nie zgodzi z tym twierdzeniem. Owszem, niektórzy nie zwracają na to większej uwagi. Jeśli jednak przyjrzeć się tematowi z bliska, to włos się jeży na głowie. Dotyczy to zwłaszcza produktów będących efektem produkcji wielkoprzemysłowej. W przypadku małych producentów sprawa ma się odrobinę lepiej, jednak na to też nie ma reguły… Rekonesans w tym temacie robię już od kilku ładnych lat, więc mam jako takie rozpoznanie. Jak do tej pory z trudem udawało mi się znaleźć producentów wędlin częściowo spełniających moje wymagania, jednak raczej nie stacjonarnie i za dość wysoką cenę.

Domowa wędlina
Domowa wędlina

Jaka to jest dobra wędlina?

Najchętniej jadłabym produkty ekologiczne i możliwie najczystsze pod względem składu. Okazuje się, że takie zestawienie cech to prawdziwy biały kruk w świecie wędlin i przetworów mięsnych… Jak już znajdzie się produkt bio, to bardzo często nadal znajduje się tam cukier, a często także hydrolizaty białka sojowego, różnego rodzaju skrobie oraz konserwanty w postaci azotynów i azotanów (problematyczny jest głównie azotyn sodu). Ten ostatni to substancja, co do której nie ma już wątpliwości, że ma działanie rakotwórcze. Pytanie tylko dlaczego nie została ona jeszcze wycofana i zakazana do użytku w przemyśle spożywczym w Europie? Zarówno USA, jak i Kanada już zabroniły go używać w przetwórstwie mięsnym.[1] Jeśli natomiast priorytet nada się czystości składu, to gdzieniegdzie można dostać produkty mięsne pozbawione wyżej wymienionych substancji, jednak pochodzą one zazwyczaj z tzw. chowu przemysłowego pełnego okrucieństwa i dróg na skróty (mięso napakowane jest antybiotykami i hormonami).

Keto wędlina
Deska domowych wędlin

Wielkie odrodzenie domowego wędliniarstwa

Obie sytuacje odbiegają więc znacznie od ideału. Skłoniło to moją rodzinę do drastycznych, acz koniecznych chyba w dzisiejszych czasach kroków polegających na domowej produkcji wędlin. Oczywiście nie stanowi to 100% spożywanych przez nas przetworów mięsnych, ale udało nam się wyeliminować znaczną część kupnych wędlin. Mój tata w krótkim czasie stał się mistrzem wędliniarstwa – robi kiełbasy, szynki i inne wędliny czy to przy użyciu szynkowaru, czy też metodą suszenia lub wędzenia. Nie będę ukrywać, że proceder ten jest generalnie dość pracochłonny. Ciężko więc byłoby zajmować się nim pracując na pełen etat, jednak jak się człowiek uprze, to wszystko jest możliwe… 🙂 Niestety jedna rzecz, do której nie udało mi się namówić (jeszcze!) rodziców to korzystanie tylko i wyłącznie z mięsa ekologicznego. Wiadomo, aspekt ekonomiczny też ma tutaj znaczenie…

Domowa wędlina – opcja szybka i łatwa w przygotowaniu

Dzisiaj przedstawiam Wam przepis na domową wędlinę z przepisu taty, która jest nie tylko smaczna i pozbawiona wszelkich szkodliwych dodatków, ale także dość prosta w przygotowaniu. Zatem znajduje się ona w granicach możliwości przeciętnego pracującego człowieka. Chodzi mianowicie o wędlinę obsuszaną dojrzewającą. Całość pracy z nią związanej sprowadza się do 4 etapów:

  1. macerowania w cukrze (u nas erytrytol)
  2. macerowania w soli (u nas himalajska, kłodawska lub morska)
  3. obsypania przyprawami (dowolnym miksem)
  4. powieszenia do obeschnięcia

Dwa pierwsze kroki służą pozbyciu się z mięsa nadmiaru wody. Dopiero trzeci i czwarty krok nadają wyrobowi odpowiedni smak i konsystencję.

Poniżej znajdziecie sposób przygotowania w szczegółach. Jeśli zdecydujecie się na jej przygotowanie, to koniecznie dajcie znać jak Wam smakowała taka domowa wędlina własnej roboty! Jeśli przypadnie Wam do gustu, to możliwe, że wkrótce pojawią się na blogu dalsze przepisy na domowe wędliny.

Domowa wędlina

Domowa wędlina

Avatar for Modern CavegirlModern Cavegirl
Niezawodny przepis mojego taty na domową wędlinę dojrzewającą. Pyszną i pozbawioną szkodliwych substancji, w tym cukru i konserwantów. Taka domowa wędlina ma smak i nie niszczy zdrowia!
Czas przygotowania 15 minuty
Czas całkowity 20 minuty
Rodzaj dania Dodatek, Śniadanie
Porcje 1 porcja
Dieta
lowcarb
bezglutenowa
Okaż wsparcie!Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na moim blogu, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy!

Składniki
  

Podoba Ci się ten keto przepis?Dołącz do Plemienia i stwórz z nim swój własny keto jadłospis + uzyskaj dodatkowe korzyści

Sposób przygotowania
 

  • Mięso natrzeć obficie erytrytolem, włożyć do naczynia posypanego erytrytolem i na wierzch posypać erytrytol. Po 24h mięso wymyć osuszyć i zrobić jak wyżej zamieniając erytrytol na sól. Po 24h mięso wymyć osuszyć, natrzeć olejem i otoczyć grubo przyprawami. Zawiesić w suchym i ciepłym pomieszczeniu na 5-7 dni (żeby dojrzało).
POTRZEBUJESZ KETO JADŁOSPIS?Sprawdź zbilansowane keto jadłospisy albo skorzystaj z narzędzi do zarządzania keto dietą we własnym zakresie –> PRZECHODZĘ DO SKLEPU

ORIENTACYJNE MAKRO

Wartości odżywcze
(dla 1 porcji)
Domowa wędlina
Wielkość porcji
 
1 porcja
Kalorie
2638.84
% RWS*
Tłuszcz
 
212.9
g
129
%
Tłuszcze nasycone
 
78.82
g
493
%
Tłuszcze wielonienasycone
 
19.23
g
Tłuszcze jednonienasycone
 
95.11
g
Cholesterol
 
720
mg
240
%
Sód
 
753.79
mg
33
%
Potas
 
2870.04
mg
82
%
Węglowodany
 
0.03
g
0
%
Białko
 
168.8
g
169
%
Witamina A
 
70
IU
1
%
Witamina C
 
7
mg
8
%
Wapń
 
140.12
mg
14
%
Żelazo
 
8.8
mg
49
%
Węglowodany netto
 
0.03
g
* Procentowe referencyjne wartości spożycia bazują na diecie ketogenicznej 2000 kcal o formule ok. 74% tłuszczu, 20% białka, 6% węglowodanów.
ZOBACZ TAKŻEPozostałe KETO PRZEPISY

Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.

Keto przepis wypróbowany?Nie zapomnij oznaczyć @modern.cavegirl w Twoim poście

Adnotacje do przepisu

1. Wartość odżywcza porcji wędliny to w przybliżeniu wartość odżywcza porcji mięsa, na które się zdecydowaliście.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że mogę otrzymać niewielką prowizję, jeśli skorzystasz z nich do realizacji swoich zakupów. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami dla Ciebie, np. wyższa cena czy gorsze warunki zakupu.

[1] https://stronazdrowia.pl/

Avatar for Modern Cavegirl

Modern Cavegirl

Ekspertka do spraw zdrowego odżywiania, która lubi smacznie zjeść. Autorka artykułów na temat odchudzania i zdrowia, przepisów kulinarnych oraz zbilansowanych keto jadłospisów. Wypróbowała na sobie kilkanaście różnych diet aż trafiła na taką, która pozwoliła jej skutecznie schudnąć i pokonać chorobę Hashimoto. Teraz pomaga innym odzyskać zdrowie, szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

5 from 1 vote (1 rating without comment)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu