dieta odchudzająca jadłospis na 14 dni

Dieta odchudzająca jadłospis na 14 dni: Przepisy, wskazówki i plan na dwa tygodnie

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób stara się dbać o zdrowie i sylwetkę, dieta staje się wyzwaniem codzienności. Dieta odchudzająca jadłospis na 14 dni może być doskonałym sposobem na wdrożenie zdrowego stylu życia i dodatkową motywacją do podjęcia wyzwania w postaci zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Dzisiaj przedstawię Ci sposób działania skutecznej diety odchudzającej, jej zalety oraz przykładowy plan posiłków na dwa tygodnie.

Redukcja masy ciała: Znaczenie diety odchudzającej

Dieta odchudzająca ma na celu redukcję masy ciała poprzez kontrolowanie spożywanych kalorii i makroskładników. Dodatkowo – poprzez rezultat w postaci utraty wagi – pomaga w poprawie zdrowia metabolicznego, zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz ogólnej poprawie samopoczucia.

Skuteczne działanie diety odchudzającej sprowadza się do kwestii kaloryczności oraz proporcji makroskładników. Konieczne może okazać się wdrożenie deficytu kalorycznego.

Dieta odchudzająca a bilans kaloryczny

Generalną zasadą odchudzania jest różnica między ilością energii wydatkowanej przez organizm a przyjmowanej w formie pożywienia, czyli wprowadzenie restrykcji kcal. W praktyce chodzi o zmniejszenie dostawy poniżej dziennego zapotrzebowania na kalorie w celu zmuszenia organizmu do korzystania ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Jednak sam deficyt kaloryczny może okazać się niewystarczający lub nie przynieść optymalnych rezultatów.

Proporcje makroskładników a jadłospis diety odchudzającej

Bardziej istotne niż kaloryczność diety okazują się zastosowane proporcje makroskładników. Odpowiedni udział białek, tłuszczu i węglowodanów umożliwia bowiem zrzucenie wagi nawet bez udziału deficytu kalorycznego. Wysokotłuszczowe śniadania, obiady oraz kolacje, które znajdziesz w moim planie diety redukcyjnej są zoptymalizowane pod kątem jak najlepszych rezultatów odchudzania.

Dieta niskotłuszczowa a redukcja

Badania dowodzą, że redukcja na diecie niskotłuszczowej, zasobnej w węglowodany nie jest najskuteczniejszą metodą odchudzania. Ciągle podwyższony poziom cukru powoduje bowiem, że organizm przez większość czasu nadal znajduje się w trybie magazynowania tłuszczu.

Najczęściej dopiero wygenerowanie drastycznego deficytu kalorycznego przynosi widoczne rezultaty, a to prosta droga do efektu jo-jo oraz niedoborów i problemów zdrowotnych. W dodatku, jest ona ciężka do utrzymania w praktyce, stąd często kończy się niepowodzeniem.

Redukcja węglowodanów w diecie: Keto dieta odchudzająca

Dopiero ograniczenie węglowodanów do minimum w ramach diety ketogenicznej pozwala na uzyskanie optymalnych rezultatów w procesie odchudzania. Taka zmiana proporcji makroskładników, nawet bez redukcji kalorii wykazuje według badań większą skuteczność w utracie wagi niż dieta niskotłuszczowa z deficytem. Jeśli zatem wprowadzisz i deficyt kcal, i ketogeniczne proporcje makroskładników, sukces masz gwarantowany!

Nie wiesz na czym polega dieta ketogeniczna? Zapoznaj się z nią poprzez lekturę e-book’a Keto Dieta Bez Tajemnic. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje, żeby zadecydować czy KETO to coś dla Ciebie i dowiedzieć się jak rozpocząć stosowanie tego stylu żywienia.

To właśnie wysoka zawartość białka i tłuszczu zapewni Ci uczucie sytości na długo, co ułatwia wprowadzenie deficytu kalorycznego. Natomiast ograniczenie węglowodanów do minimum pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, a następnie wprowadza go w tryb spalania tłuszczu.

Redukcja: Wpływ białka a odchudzający jadłospis na 14 dni

Białko również pełni istotną rolę w procesie redukcji masy ciała. Jego udział w jadłospisie odchudzającym powinien wynosić ok. 30 – 35%. Zwiększa to skuteczność diety redukcyjnej, zapewnia uczucie sytości, a także chroni przed utratą mięśni podczas redukcji. Warto uwzględnić proteiny w każdym posiłku w ciągu dnia – od śniadania, przez obiad, a na kolacji kończąc.

Dieta odchudzająca jadłospis na 14 dni: Korzyści stosowania

Jak każde życiowe przedsięwzięcie, także odchudzanie wymaga odpowiedniego planowania. Przygotowanie planu posiłków z wyprzedzeniem zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia diety. Oto główne korzyści stosowania jadłospisu odchudzającego:

 • Łatwe wdrożenie diety: Z góry ustalony plan ułatwia organizację posiłków.
 • Kontrola kalorii & makroskładników: Dokładne planowanie pozwala na ścisłą kontrolę spożywanych kalorii oraz składników odżywczych.
 • Zróżnicowane posiłki: Plan na 14 dni zapewnia różnorodność i zmniejsza ryzyko monotonii.
 • Motywacja: Gotowy plan posiłków pomaga utrzymać motywację do osiągnięcia celu i zmniejsza prawdopodobieństwo odstępstw od diety.

Jadłospis odchudzający na 14 dni: Efekty

Wdrożenie poniższego jadłospisu, pod warunkiem dopasowania go do Twojego indywidualnego zapotrzebowania z uwzględnieniem deficytu kalorycznego, gwarantuje Ci efekty już w ciągu pierwszego tygodnia stosowania.

Dieta odchudzająca jadłospis na 14 dni: Efekty w pierwszym tygodniu

Ograniczenie węglowodanów do minimum w połączeniu z deficytem kcal spowoduje szybką początkową utratę wagi. Może to być nawet 3 – 7 kg w pierwszym tygodniu! W przeważającej części będzie to eliminacja nadmiaru wody, ale już na tym etapie, organizm powinien zacząć sięgać także po zmagazynowaną tkankę tłuszczową.

Drugi tydzień diety odchudzającej: 10 kg w dwa tygodnie?

W kolejnym tygodniu diety, odchudzanie następuje już w dużej mierze poprzez czerpanie energii z tłuszczu. To jest właściwy etap diety, którego nie należy pospieszać. Najlepiej, jeśli deficyt kaloryczny nie jest wysoki (do 20% zapotrzebowania), a utrata wagi następuje w tempie ok. 0,5 – 1 kg na tydzień.

Realne jest zatem zrzucenie nawet 8 kg w ciągu 14 dni! Nie powinno to być jednak więcej niż 10 kg w dwa tygodnie…

Skuteczna dieta odchudzająca: Cechy

Jadłospis odchudzający, który za chwilę Ci zaprezentuję nie tylko opiera się na najskuteczniejszej metodzie odchudzania, ale dodatkowo oferuje następujące cechy:

 • Proporcje Makroskładników: Każdy dzień zawiera posiłki pełne białka, tłuszczów i zdrowych źródeł węglowodanów.
 • Różnorodność: Włączenie różnych grup żywności pozwala uniknąć nudy i zapewnić bogactwo składników odżywczych.
 • Świeżość produktów: Wysoki udział świeżych, nieprzetworzonych produktów zapewnia nie tylko wysokie walory smakowe, ale również minimalizuje ryzyko niedoborów.
 • Sezonowość: Lokalne i sezonowe składniki, na których bazuje jadłospis są bogatsze w składniki odżywcze i łatwo dostępne.

Jadłospis Diety Odchudzającej: Ile kalorii?

Właściwe ustalenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego jest punktem wyjścia do wyznaczenia docelowej kaloryczności diety odchudzającej. Może się ono jednak okazać wyzwaniem, ponieważ zależy od wielu czynników, w tym wzrostu wieku, płci, obecnej masy ciała i poziomu aktywności fizycznej.

Ćwiczenia, choć – jak dowodzą badania – nie są obowiązkowym elementem diety odchudzającej, mogą wpłynąć na poprawę ogólnego zdrowia, kondycji i samopoczucia. Trening siłowy zaś wpłynie pozytywnie na tempo metabolizmu, co prawdopodobnie przyspieszy efekt utraty wagi.

Zanim więc przejdziesz do realizacji jadłospisu redukcyjnego, masz przed sobą dwa zadania:

 • Realistyczne Cele: Wyznacz sobie taki cel dietetyczny, który jest osiągalny i jednocześnie motywujący. Jeśli borykasz się z dużą nadwagą, nie uda Ci się zrzucić wszystkiego w dwa tygodnie. Rozplanuj sobie redukcję wagi na tyle tygodni, ile potrzeba, biorąc pod uwagę zdrowe tempo odchudzania. Powtarzaj jadłospis aż do skutku, dostosowując jego kaloryczność do zmieniającej się masy Twojego ciała. W wyznaczeniu celu dietetycznego pomoże Ci kalkulator docelowej masy ciała.
 • Kalkulator Kalorii: Następnie skorzystaj z kalkulatora kalorii, aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Na tej podstawie wyznacz swój deficyt kaloryczny (najlepiej nie więcej niż 20% dziennej puli kalorii) i dostosuj poniższy plan do wyznaczonej kaloryczności.

Dieta odchudzająca jadłospis: Co jeść, a czego unikać na redukcji?

Zdrowy proces utraty wagi to nie tylko właściwa kaloryczność i odpowiednie proporcje makroskładników… Menu powinno zawierać różne grupy produktów, w tym warzywa zawierające błonnik pokarmowy oraz dostarczać odpowiednie ilości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy zatem mieć świadomość co jeść, a co należy wykluczyć z diety.

W diecie zorientowanej na odchudzanie warto uwzględnić przede wszystkim takie składniki, jak:

 • tłuste ryby i owoce morza (bogactwo białka i tłuszczu, w tym przeciwzapalnych kwasów omega-3)
 • białe mięso i jajka jako uniwersalne źródła białka i tłuszczu
 • awokado i zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek, kokos)
 • zielone warzywa liściaste oraz niskowęglowodanowe warzywa bogate w błonnik (kalafior, brokuł, kapusta, szparagi, cukinia, pomidory)
 • owoce niskowęglowodanowe (jagody, maliny, jeżyny, borówki, porzeczki, itp.) w umiarkowanych ilościach
 • orzechy i nasiona w roli przekąski (orzechy włoskie, pestki dyni, słonecznik, itp.)
 • nabiał, jeśli jest dobrze tolerowany (np. jogurt grecki, sery)
 • gorzka czekolada o zawartości min. 85% kakao to przekąska, która da Ci wytchnienie od restrykcji diety i pomoże lepiej trzymać się planu odchudzania

Podczas odchudzania zaleca się całkowicie wykluczyć następujące produkty spożywcze:

 • zboża i kasze oraz produkty na ich bazie (pieczywo, makarony, ciasta)
 • słodycze i wszystko, co zawiera cukier
 • napoje słodzone, w tym także soki owocowe
 • żywność przetworzoną i fast food (chipsy, frytki, hamburgery, hot dogi, itp.)
 • alkohol i inne używki

Najlepsza dieta odchudzająca: Przepisy + przykładowy jadłospis na 14 dni za darmo

Oto Twój prosty i szybki jadłospis 14 – dniowy, idealny na diecie odchudzającej, zawierający przepisy bogate w białko, tłuszcz oraz warzywa i owoce. Zakłada on spożywanie śniadania, obiadu i kolacji.

Pierwszy tydzień jadłospisu odchudzającego: 1 – 7. dzień diety

Odchudzające śniadanieOdchudzający obiadOdchudzająca kolacjaWartości odżywcze
Jajka zapiekane w awokadoZupa drobiowo- śmietanowa z papryką i selerem naciowymCukinia nadziewana kurczakiem i pieczarkamiBiałko: 105 g
Tłuszcz: 98 g
Węglowodany netto: 31 g
Keto muffiny jajeczne z cukinią i kabanosemRyba w boczku ze szparagami i sosem holenderskimSałatka z brokułem, jajkiem i pomidoremBiałko: 150 g
Tłuszcz: 79 g
Węglowodany netto: 24 g
Roladki z cukinii z serkiem i łososiemKeto paella z kurczakiem i krewetkami na ryżu z kalafioraSałatka z cukinii i pomidorów suszonych z jajkiemBiałko: 109 g
Tłuszcz: 96 g
Węglowodany netto: 27 g
Awokado zapiekane w boczkuRoladki z kurczaka w szynce nadziewane szpinakiemTatar z łososia (łosoś + pomidor + awokado)Białko: 99 g
Tłuszcz: 105 g
Węglowodany netto: 24 g
Śniadaniowy omlet a’la pizza (z salami i mozzarellą)Roladki rybne z cukinii w sosie holenderskimSałatka z wątróbką, jajkiem na twardo i awokadoBiałko: 130 g
Tłuszcz: 97 g
Węglowodany netto: 14 g
Rollsy jajeczne z awokado i łososiemPierś z kurczaka w kremowym sosie serowym z pieczarkamiSałatka ze stekiem wołowym i warzywamiBiałko: 119 g
Tłuszcz: 106 g
Węglowodany netto: 19 g
Proteinowe pankejki z borówkamiKeto łosoś w stylu śródziemnomorskim (z oliwkami i kaparami)Śmietankowa zupa krem z cukiniiBiałko: 109 g
Tłuszcz: 102 g
Węglowodany netto: 29 g
1. tydzień jadłospisu odchudzającego za darmo

Drugi tydzień jadłospisu odchudzającego: 8 – 14. dzień diety

Odchudzające śniadanieOdchudzający obiadOdchudzająca kolacjaWartości odżywcze
Sałatka z brokułem, jajkiem i pomidoremJajka po szkockuKakaowy omlet z cukiniiBiałko: 124 g
Tłuszcz: 93 g
Węglowodany netto: 19 g
Truskawkowy koktajl na mleku kokosowym z kolagenemKotlety nadziewane fetąZupa koperkowa z jajkiem i śmietanąBiałko: 85 g
Tłuszcz: 126 g
Węglowodany netto: 17 g
Jajka zapiekane w szynceZapiekanka drobiowa z brokułem i kalafioremSałatka śledziowa z jajkiem i awokadoBiałko: 133 g
Tłuszcz: 90 g
Węglowodany netto: 23 g
Szakszuka ze szpinakiem i fetąBrokuł nadziewany mięsem mielonymŚledź z kaparami, oliwkami i pomidorem suszonymBiałko: 71 g
Tłuszcz: 112 g
Węglowodany netto: 22 g
Śniadaniowy omlet z pomidorami i mozzarelląSałatka hamburgerowa z ogórkiemCarbonara z makaronem z cukiniiBiałko: 85 g
Tłuszcz: 120 g
Węglowodany netto: 25 g
Granola + jogurt kokosowyKotlety jajeczno – brokułoweGalaretki z krewetką, awokado i jajkiemBiałko: 87 g
Tłuszcz: 108 g
Węglowodany netto: 26 g
Czekoladowy pudding jajecznyKotlety mielone w boczku z awokadoPomidorowa zupa rybnaBiałko: 104 g
Tłuszcz: 115 g
Węglowodany netto: 17 g
2. tydzień jadłospisu odchudzającego za darmo

Jadłospis został skomponowany w oparciu o 3 posiłki dziennie. Śniadanie, obiad i kolację można między sobą zamieniać. Jeśli w zwyczaju masz jadanie 2 posiłków w ciągu dnia, możesz także łączyć je ze sobą w ramach tego samego dnia. W trakcie stosowania jadłospisu, możesz dodatkowo spożywać warzywa zielone o niskiej zawartości kcal typu sałata, rukola, roszponka, dodając je do śniadania, obiadu czy kolacji.

Docelowa ilość kcal powinna być mniej więcej równomiernie rozdystrybuowana pomiędzy śniadanie, obiad i kolację. Jeśli nie uda Ci się pokryć Twojej kaloryczności za pomocą zaproponowanych przepisów, dobrym sposobem na podbicie kcal jest przekąska w postaci orzechów albo jogurtu (może być grecki lub kokosowy).

Wybrane potrawy z powyższego jadłospisu prezentują się następująco:

Zbilansowany jadłospis na 14 dni: Redukcja 1500 kcal

Niezmiernie istotną kwestią w odchudzaniu jest dostosowanie jadłospisu do indywidualnych potrzeb. Konieczna jest wtedy nie tylko znajomość swojego zapotrzebowania kalorycznego oraz indywidualnego makro, ale także spora dawka obliczeń na etapie komponowania planu posiłków.

Jeśli nie chcesz tracić czasu na żmudne obliczenia oraz dobór odpowiednich posiłków, polecam Ci dołączenie do Plemienia Modern Cavegirl w roli Szamana. W ramach tego programu członkowskiego otrzymasz dostęp do kalkulatora makro oraz kreatora jadłospisów, który automatycznie zlicza wartość odżywczą posiłków. Masz w nim także możliwość wygenerowania listy zakupów dla jadłospisu.

Znajdziesz w nim także powyższy jadłospis o zbilansowanej kaloryczności 1500 kcal gotowy do wdrożenia. Średnia wartość makroskładników użyta w jadłospisie to ok. 30% białka, 64% tłuszczu i 6% węglowodanów. Jeśli jednak potrzebujesz coś w nim zmienić, to masz możliwość jego pełnej edycji.

Wystarczy zatem zostać Szamanem, kliknąć w powyższy przycisk i od razu możesz korzystać z jadłospisu lub dostosować go do swojego zapotrzebowania na kalorie.

Alternatywnie, możesz skorzystać z gotowych, zbilansowanych jadłospisów z mojej oferty:

Dieta odchudzająca jadłospis na 14 dni: Podsumowanie

Dieta odchudzająca z jadłospisem na 14 dni to świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z odchudzaniem. Zapewnia on kontrolę nad spożywanymi kaloriami i makroskładnikami, motywuje do osiągnięcia celu oraz oferuje różnorodne posiłki, które ułatwiają trzymanie się diety. Pamiętaj, aby dostosować plan do swoich indywidualnych potrzeb (kcal & makro) i regularnie monitorować postępy.

Najczęściej Zadawane Pytania

Jakich efektów mogę oczekiwać po 14 dniach diety odchudzającej?

Po 14 dniach stosowania powyższego jadłospisu odchudzającego możesz spodziewać utraty nawet 8 kilogramów, znacznej poprawy samopoczucia i zwiększenia poziomu energii.

Jaka dieta jest skuteczna i szybka?

W badaniach dieta ograniczająca węglowodany do minimum nawet o kaloryczności równej pełnemu zapotrzebowaniu energetycznemu okazała się dużo bardziej skuteczna niż dieta odchudzająca oparta o deficyt kaloryczny.

Co jeść, żeby schudnąć 5 kg w dwa tygodnie?

Stosując powyższy jadłospis diety odchudzającej na 14 dni, możesz liczyć na skuteczną utratę masy ciała na poziomie 4 – 8 kg w dwa tygodnie.

Jak szybko schudnąć 6 kg w tydzień?

Odpowiednio zbilansowana wysokobiałkowa dieta ketogeniczna zorientowana na odchudzanie, w zależności od wysokości zastosowanego deficytu kalorycznego pozwoli Ci zrzucić 3 – 7 kg już w pierwszym tygodniu.

Źródła:
A randomized trial comparing a very low carbohydrate diet and a calorie-restricted low fat diet on body weight and cardiovascular risk factors in healthy women
A low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-fat diet to treat obesity and hyperlipidemia: a randomized, controlled trial
Effects of a high-protein ketogenic diet on hunger, appetite, and weight loss in obese men feeding ad libitum

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na moim blogu i chcesz okazać wsparcie dla mojej działalności, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy za pomocą poniższego przycisku 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię także zainteresować:

Avatar for Modern Cavegirl

Modern Cavegirl

Ekspertka do spraw zdrowego odżywiania, która lubi smacznie zjeść. Autorka artykułów na temat odchudzania i zdrowia, przepisów kulinarnych oraz zbilansowanych keto jadłospisów. Wypróbowała na sobie kilkanaście różnych diet aż trafiła na taką, która pozwoliła jej skutecznie schudnąć i pokonać chorobę Hashimoto. Teraz pomaga innym odzyskać zdrowie, szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *