Granola w wersji niskowęglowodanowej to po prostu mieszanka ziaren i orzechów przyjaznych diecie ketogenicznej. Stanowi ona świetny pomysł na KETO śniadanie na słodko, dzięki czemu zapewnia miłe urozmaicenie dla typowych ketogenicznych śniadań. Wypróbuj ten zdrowy, bezzbożowy przepis bez cukru i glutenu, aby cieszyć się pysznym śniadaniowym muesli nawet podczas realizacji celu dietetycznego lub zdrowotnego.
KETO granola (muesli) świetną alternatywą dla jajek na śniadanie
Tradycyjne granole i musli, bazujące na płatkach owsianych, otrębach czy suszonych owocach, zawierają znaczne ilości cukru i węglowodanów. Sprawia to, że nie są zgodne z zasadami keto diety. Ketogeniczna granola to idealna alternatywa, która eliminuje węglowodany, zachowując przy tym wszystkie zalety klasycznej granoli – chrupkość, pełnię smaku i bogactwo składników odżywczych.
Zalety ketogenicznej granoli:
- Łatwość przygotowania – granola jest bardzo prosta do zrobienia w domu, a jednocześnie można dostosować jej skład do własnych preferencji smakowych.
- Niska zawartość węglowodanów – brak zbóż, cukru i miodu, które są powszechnie stosowane w tradycyjnych granolach powoduje, że ta granola świetnie sprawdza się jako śniadanie białkowo – tłuszczowe bez jajek.
- Źródło zdrowych tłuszczów – niskowęglowodanowa granola bazuje na orzechach, nasionach oraz olejach o wysokiej zawartości tłuszczów, które są idealne na diecie ketogenicznej.
- Wysoka zawartość błonnika – nasiona i orzechy dostarczają cennego błonnika, który pomaga w trawieniu i stabilizuje poziom cukru we krwi.
Jakie składniki wybierać do ketogenicznej granoli?
Przygotowanie granoli (muesli) w wersji KETO wymaga dobrania odpowiednich składników. Główne elementy to orzechy, nasiona oraz tłuszcze, które dostarczają energii i chrupkości. Oto szczegółowa lista składników, które idealnie nadają się do granoli.
- Orzechy i nasiona to podstawowe składniki w niskowęglowodanowej granoli. Są bowiem bogate w tłuszcze, białko oraz błonnik, a jednocześnie mają niską zawartość cukru. Wybierając orzechy, warto postawić na te, które mają najniższą zawartość węglowodanów netto:
- orzechy pekan
- włoskie
- makadamia
- migdały
- pestki dyni
- słonecznik
- nasiona chia
- nasiona lnu
- chipsy kokosowe
- Tłuszcze: Keto granola powinna być bogata w tłuszcze, ponieważ to one są głównym źródłem energii w diecie ketogenicznej. Aby uzyskać idealną konsystencję granoli, warto dodać do niej masło migdałowe lub ulubione masło orzechowe.
- Białko dla sytości: Dodatek odżywki białkowej w proszku (najlepiej peptydy kolagenowe) nie tylko podbija udział protein, ale także pomaga spoić składniki granoli w jedną całość.
- Keto słodzik: W tradycyjnej granoli często stosuje się cukier, syrop klonowy lub miód, które są wysokowęglowodanowe. W keto wersji muesli używamy zamienników takich jak bezcukrowy syrop klonowy lub sam erytrytol (najlepiej w pudrze).
- Dodatki i przyprawy: Aby wzbogacić smak ketogenicznej granoli, warto dodać różne przyprawy i dodatki, które wprowadzą głębię smaku i aromatu, na przykład eksytakt waniliowy, cynamon.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
W jaki sposób ten keto przepis wspiera odchudzanie i pomaga osobom z Hashimoto?
Ten keto przepis oferuje pewne zalety, które sprawiają, że świetnie wpisuje się on w dietę odchudzającą oraz dietoterapię Hashimoto. Oto główne z nich:
- zawartość białka sprzyja uczuciu długotrwałej sytości i pomaga w regeneracji tarczycy
- solidna porcja tłuszczu ułatwia kontrolę apetytu oraz dostarcza budulec dla hormonów i zwiększa przyswajalność witamin
- niska zawartość węglowodanów przyswajalnych w towarzystwie sporej dawki błonnika pomaga kontrolować glikemię i aktywować tryb spalania tkanki tłuszczowej, co sprawia, że utrata wagi, także z brzucha jest znacznie łatwiejsza
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Wszystko o odchudzaniu ORAZ Hashimoto & zdrowie hormonalne
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Granola
Składniki
- 75 g migdały
- 50 g orzechy włoskie
- 50 g orzechy pecan
- 30 g pestki dyni
- 30 g słonecznik łuskany
- 20 g len złoty zmielonego
- 15 g białko w proszku np. peptydy kolagenowe; w wersji vegan białko roślinne
- 40 g chipsy kokosowe
- 40 g masło migdałowe lub orzechowe
- 40 ml woda
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
- 2 łyżki bezcukrowy syrop klonowy (na bazie erytrytolu)
Sposób przygotowania
- Piekarnik nagrzać do 150 stopni. Orzechy włoskie, pecan oraz migdaly rozdrobnić trochę w malakserze tak, aby uzyskać mniejsze kawałki. To samo zrobić ze słonecznikiem i pestkami dyni. Wymieszać je z pozostałymi składnikami. Masę przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wyrównać wierzch i wstawić do piekarnika na ok. 20 – 25 minut. Wyjąć, ostudzić i pokruszyć na kawałki. Dodawać do jogurtu, smoothies lub jeść w roli przekąski. Przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku, najlepiej w lodówce.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Adnotacje do przepisu
KETO granola przepis: Z czym podawać?
Granola bez glutenu i cukru sprawdzi się wszędzie tam, gdzie tradycyjne muesli, czyli:
- jako dodatek do jogurtu kokosowego
- jako baza batoników energetycznych
- w roli dodatku do KETO ciast i deserów
- jako posypka do KETO naleśników
Wypróbuj koniecznie i zakochaj się w granoli bez szkodliwych zbóż i prozapalnego cukru.
Może Cię także zainteresować:
Serdeczne dzięki za super przepis na granolę ! W końcu trafiłam na super skład 🙂
Czy mogłabyś podpowiedzieć gdzie można kupic lub nazwę syropu klonowego na bazie erytrytolu, który Ty używasz?
Pytanie też o białko w proszku- kompletnie nie wiem jak to moze wyglądać. Podpowiedz proszę jakiego Ty używasz?
Serdeczności w Nowym Roku 🙂
Hej Olga, bardzo się cieszę, że mój przepis na granolę przypadł Ci do gustu. 🙂 Jeśli chodzi o bezcukrowy syrop klonowy, to ja używam tego produktu. Do prawdziwego syropu klonowego mu daleko, ale z bezcukrowych podróbek ten i tak jest – według mnie – najlepszy. Co do białka w proszku, to ja zazwyczaj używam kolagenu (peptydów kolagenowych), ale inne białka w proszku też powinny się tutaj nadać. 🙂
białko jest niezbędne? można je czymś zastąpić?
Myślę, że konieczne nie jest. Na pewno pomaga związać trochę składniki, więc jeśli nie będzie Ci przeszkadzać trochę bardziej sypka konsystencja granoli, to można je pominąć lub spróbować zastąpić tzw. jajkiem lnianym, czyli łyżką siemienia lnianego rozrobionego z 3 łyżkami wody.
Hej, czy bez syropu klonowego się uda? 😉 Można czymś zastąpić? Może próbowałaś bez? Np. trochę więcej masła orzechowego? Pozdrawiam!
Nie próbowałam, ale myślę, że powinno się udać… Syrop klonowy co prawda pomaga wszystko skleić razem, ale dodatkowa porcja masła orzechowego powinna zadziałać bardzo podobnie.
Dziękuję za odpowiedź, będziem kombinować 🙂
Nie ma sprawy. Daj znać czy się udało! 🙂
Pykło! 😀 Możliwe, że bardziej się rozsypuje, ale nie mam porównania (: Jednak granola ma być trochę sypka ;))
Najważniejsze, że się udało. A do jogurtu i tak trzeba pokruszyć, więc rozsypująca się nawet lepsza… 😉