Proteinowe keto pankejki z borówkami – keto śniadanie na słodko
Kto nie lubi sobie od czasu do czasu dogodzić w postaci śniadania na słodko…? 😉 Jeśli jest to jednocześnie posiłek niskowęglowodanowy i wysokobiałkowy, to już w ogóle można się nim cieszyć bez wyrzutów sumienia. 😀 Keto proteinowe pankejki z borówkami jak najbardziej kwalifikują się do obu kategorii.
To mit, że dieta ketogeniczna wyklucza konsumpcję owoców. Należy po prostu używać tych o niskiej zawartości cukru, najlepiej zaś owoców jagodowych, które dodatkowo charakteryzują się wysoką zawartością witamin i antyoksydantów (superfoods).
Dobrze się zatem składa, że idzie lato, a wraz z nim cały wachlarz owoców sezonowych, w tym jagody, maliny, borówki, jeżyny i porzeczki, które są perfekcyjne do stosowania na diecie ketogenicznej! Ślinka leci na samą myśl… 😀 Każde z wymienionych nadadzą się także wyśmienicie do przygotowania proteinowych keto pankejków!
Proteinowe keto pankejki z borówkami – składniki mokre
🥚 Jajka
Najlepsze są oczywiście takie wiejskie, z wolnego wybiegu lub ekologiczne i co ważne – nie karmione zbożem. Kury powinny żywić się naturalnie, tym, co normalnie występuje sezonowo w okolicy i co byłyby w stanie same znaleźć w gospodarstwie.
Jajka zniesione przez kury chowane w takich warunkach mają dużo więcej dobroczynnych, przeciwzapalnych kwasów omega-3. I takie właśnie jajka powinniśmy stosować na co dzień w swojej diecie.
Ja korzystałam z gęstego mleka kokosowego z kartonu o zawartości 19% tłuszczu, ale myślę, że z powodzeniem można użyć mleka kokosowego z puszki. W kwestii wyboru mleka kokosowego stawiamy na jakość i wybieramy opcję jak najbardziej naturalną. W składzie powinien znaleźć się tylko kokos i woda.
🧈Tłuszcz
Tutaj rafinowany olej kokosowy, ale wybór należy do Was… Równie dobrze sprawdzi się jakikolwiek tłuszcz nasycony, który tężeje w temperaturze pokojowej – np. masło klarowane lub mieszanka obu.
Proteinowe keto pankejki z borówkami – składniki suche
Standardowy rodzaj mąki w keto wypiekach, zaraz obok mąki migdałowej, której – w przeciwieństwie do mąki kokosowej – generalnie nie powinno się używać w daniach poddawanych obróbce termicznej.
Mąka kokosowa charakteryzuje się wysokim stopniem wchłanialności płynów, dlatego należy stosować ją z umiarem. W przeciwnym razie produkt końcowy będzie przesuszony. Ma lekko wyczuwalny posmak kokosa, przez co niektórzy nie stosują jej w wytrawnych potrawach.
Jeśli nie lubicie mąki kokosowej, proponuję użyć odtłuszczonej mąki migdałowej (ok. 3 – 4 razy więcej).
Kluczowy element, gdyż stanowią tutaj główną porcję białka. Plus, kolagen – czy to pochodzenia morskiego czy wołowego – jest bardzo ważnym aminokwasem, pozwalającym utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie, w tym przede wszystkim zdrowe stawy, skórę i kości.
Wspomaga jednak także układ trawienny, krwionośny oraz procesy metaboliczne. Jest nazywany „białkiem młodości„, warto więc włączyć go do codziennego menu. W wersji wegetariańskiej i wegańskiej należy je zastąpić białkiem grochu.
A dodatkowo…
🫐 Borówki
Lub inne owoce jagodowe, np. jeżyny, maliny, owoce leśne. Są one prawdziwą kopalnią witamin i przeciwutleniaczy, a więc zaliczają się do kategorii superfoods.
Jednocześnie są pysznymi letnimi owocami niskowęglowodanowymi. Można (a nawet powinno się) jeść je w nieograniczonych prawie ilościach. 😀 Wspaniale sprawdzają się zarówno na ciepło w wypiekach, jak i na zimno w deserach. Stanowią także świetny składnik sałatek.
TEN PRZEPIS ZNAJDZIESZ W NASTĘPUJĄCYCH JADŁOSPISACH:
TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ PRZEPIS. Aby odblokować dostęp, zaloguj się albo dołącz do Plemienia Modern Cavegirl w roli ŁOWCY lub SZAMANA. Otrzymasz wtedy także możliwość skomponowania swojego jadłospisu z jego udziałem!