Sałatka z rostbefem

Keto sałatka z wołowiną (Paleo, LowCarb)

Keto sałatka z wołowiną – lżejszy obiad w upalny dzień

Bardzo prosta, jednak całkiem pożywna keto sałatka z wołowiną stanowi świetną propozycję obiadową. Zwłaszcza w upalne letnie dni, kiedy nikomu nie chce się stać przy garach. Z drugiej strony, w takich okolicznościach przyrody rzadko kto ma ochotę na gorące posiłki. Co prawda stek z rostbefu trzeba uprzednio usmażyć, ale trwa to zaledwie kilka minut, więc nie ma tragedii. Jest to także dobry pomysł na danie z grilla. Pozostałe składniki sałatki należy przygotować wcześniej a mięso po prostu zgrillować. A skoro sezon grillowy w pełni, to to danie idealnie wpasowuje się w aktualne trendy.

Rare, medium czy well-done?

Wołowinę do tego dania należy przyrządzić według własnych upodobań. Chodzi mi o stopień wysmażenia. Ja osobiście preferuję trochę bardziej wysmażone mięso, jednak wcale nie jest to taki dobry wybór, jakby się mogło wydawać… Przesmażanie mięsa to wszechobecny proceder pochodzący z głębokiego przekonania, że surowe mięso oznacza zagrożenie zakażeniami bakteryjnymi. Tymczasem przegotowane mięso jest nie tylko mniej strawne, ale także niezdrowe:

  • Po pierwsze dostarcza mniej składników mineralnych, które po prostu giną w wysokich temperaturach.
  • Po drugie może zawierać szkodliwe związki jeśli zostało wystawione na bardzo wysoką temperaturę (głównie akrylamid)

Najlepiej poddawać mięso obróbce termicznej w umiarkowanych temperaturach. Jeśli po przekrojeniu mięsa, widać, że zachowało ono soki, to dobrze. Dlatego wołowinę najlepiej jeść mało lub średnio wysmażoną. Taka oferuje najwięcej korzyści dla naszych organizmów.

Keto sałatka z rostbefem
Keto sałatka z wołowiną

Keto sałatka z wołowiną, czyli grillowanie zgodne z Keto & Paleo

Nie jest to dobra wiadomość dla miłośników grillowania (w tym mnie samej). Problem przesmażenia często pojawia się bowiem właśnie w kontekście tego sposobu obróbki, bo z reguły wiąże się z jego lekkim przepieczeniem. W dodatku, gdy tłuszcz i soki z mięsa spadają na rozżarzony węgiel i pojawia się ogień, to powstają bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia związki. Dlatego grillować należy z głową – nie trzymając mięsa na ruszcie zbyt długo i dbając, by tłuszcz i soki się nie zapalały. Okazuje się, że dieta ketogeniczna i Paleo, to nie tylko odpowiedni dobór składników. Istotny jest także taki sposób jego przygotowania, aby mogło przynieść organizmowi jak największe korzyści.

TUTAJ ZNAJDUJE SIĘ PRZEPIS. Aby uzyskać dostęp, dołącz do Plemienia Modern Cavegirl w roli ŁOWCY lub SZAMANA albo pobierz darmowy jadłospis próbny!

Avatar for Modern Cavegirl

Modern Cavegirl

Ekspertka do spraw zdrowego odżywiania, która lubi smacznie zjeść. Autorka artykułów na temat odchudzania i zdrowia, przepisów kulinarnych oraz zbilansowanych keto jadłospisów. Wypróbowała na sobie kilkanaście różnych diet aż trafiła na taką, która pozwoliła jej skutecznie schudnąć i pokonać chorobę Hashimoto. Teraz pomaga innym odzyskać zdrowie, szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

5 from 1 vote (1 rating without comment)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu