Kiedy myślimy o diecie keto, często zakładamy rezygnację z ulubionych smaków. Jednak dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą przepisem, który przeczy tej tezie. Keto Tarta Szpinakowa Z Boczkiem to potrawa, która nie tylko zaspokoi apetyt, ale również współgra z zasadami diety niskowęglowodanowej.
Keto Tarta Szpinakowa: Twoje Źródło Zdrowia
Szpinak – Bogactwo Składników Odżywczych
W tarcie szpinakowej, szpinak pełni główną rolę. To źródło żelaza, witamin (zwłaszcza K, A, C) i błonnika. Wprowadzenie go do diety keto to doskonały sposób na zrównoważenie posiłków.
Tajemnice Keto Ciasta Kruchego
W przepisie na ciasto kruche używam mąki kokosowej zamiast tradycyjnej, co nie tylko eliminuje węglowodany, ale także gluten. W dodatku dostarcza dodatkowej porcji błonnika oraz zdrowe tłuszcze. Jaja ekologiczne lub z wolnego wybiegu nadają natomiast kruchemu ciastu odpowiednią konsystencję, jednocześnie dostarczając cennego białka.
I chociaż keto tarta ze szpinakiem sama w sobie jest smaczną kompozycją smaków, warto dodać do niej jakiś ekstra składnik, który podbije ilość tłuszczu i podbije smak.
Keto Tarta Szpinakowa Z Boczkiem: Dodatkowe Składniki
1. Boczek – Nuta Wykwintności
Podpieczony, chrupiący boczek to kropka nad „i” w kwestii smaku i wartości odżywczej nadzienia szpinakowego. Jego słonawy smak doskonale równoważy bogactwo warzyw.
Właśnie na ten dodatek zdecydowałam się w dzisiejszej wersji tarty.
2. Feta – Kwintesencja Smaku
Dodanie świeżej, kwaszonej fety nadaje tarcie wyrazisty smak, idealnie komponujący się ze szpinakiem. Jeśli nie eliminujesz nabiału z diety, koniecznie wypróbuj tę wersję tarty ze szpinakiem!
ZOBACZ: Keto Dieta Bez Nabiału
3. Orzechy Piniowe – Chrupiący Akcent
Orzechy piniowe nie tylko sprawią, że tarta będzie pyszna, ale także dostarczą chrupkości, która doskonale kontrastuje z delikatnością ciasta. Koniecznie wypróbuj tego dodatku, jeśli nie masz alergii i nie wykluczasz orzechów z diety.
ZOBACZ: Keto Dieta Bez Orzechów
Tarta szpinakowa
Składniki
Spód
- 1 szt. jajka duże
- 1 łyżeczka sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1 łyżeczka oliwa z oliwek
- 65 – 70 g mąka kokosowa (ok. ½ szklanki) +/- w zależności od stopnia chłonności
- 1/4 szklanki olej kokosowy rafinowany
Nadzienie
- 120 gram boczek wędzony
- 1 ząbek czosnek duży
- 450 gram szpinak mrożony Hortex
- 2 szt. jajka
- 5 łyżek gęste mleko kokosowe (opcjonalnie)
- sól himalajska, kłodawska lub morska do smaku
- pieprz do smaku
- gałka muszkatołowa do smaku
Sposób przygotowania
Spód
- Wszystkie składniki zmiksować w malakserze. Wylepić ciastem wyłożoną papierem do pieczenia foremkę o średnicy 18-20 cm. Schłodzić w lodówce. Podpiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 10- 15 minut (do lekkiego zezłocenia).
Nadzienie
- Boczek pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na patelni. Gdy tłuszcz się już wytopi, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażyć przez ok 2-3 minuty. Dodać szpinak. Odparować całą wodę. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Ostudzić. Jeśli masa wyszła bardzo gęsta, to dodać kilka łyżek mleka kokosowego. Wymieszać z jajkami. Wyłożyć na podpieczony spód i piec jeszcze przez ok 25 minut.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Po wymieszaniu składników na ciasto, czy ono powinno się kruszyć? Po upieczeniu było kruche, rozpadało się. Co powinnam poprawić?
No konsystencja tego ciasta nie będzie taka jak na zwykłej mące, ale po wymieszaniu składników z ciasta powinno dać się uformować kulę. Jeśli ciasto się kruszyło, to prawdopodobnie potrzebowało więcej składników mokrych, np. oleju kokosowego lub jajka. Z mąką kokosową tak już jest, że różnie wchłania wilgoć i trzeba na bieżąco modyfikować ilość poszczególnych składników.
Wspaniały przepis, ale czy zamiast maki kokosowej można użyć mąki lnianej ? jeśli tak to w jakiej ilości?
Hej! Cieszę się, że przepis się podoba! Myślę, że można spróbować użyć mąki lnianej w miejsce mąki kokosowej. Jeśli chodzi o ilości, to bez wypróbowania ciężko powiedzieć. Najlepiej zacząć od 40 – 50 g i ewentualnie dosypać tyle, ile ciasto „zabierze”.
Jeśli się skusisz na wersję z mąką lnianą, koniecznie daj znać co z tego wyszło… 😀
Przepyszne !! Dziękuję za przepis jeszcze nie raz zrobię tę tartę
Bardzo się cieszę, że tarta smakowała. Zachęcam do wypróbowania także innych przepisów. 🙂
Można olej kokosowy zastapić masłem?
Tak, jak najbardziej. Ja często stosuję olej kokosowy wymiennie z masłem lub stosuję mieszankę obu.
Bardzo mi się podoba ten przepis i chciała bym go dzis zrobić.
Mam jednak prośbę i uwagę za razem – czy można prosić o podawanie makro całości ? albo ile porcji wyszło z takiej całości ?
To bardzo istotne informacje dla późniejszego użytkownika.
WG moich obliczeń całoś ma ok 2000 kalorii.
137 kalorii w jednej porcji daje 14 porcji/kawałeczków z całości.
Z foremki o średnicy 20 cm to maleńkie kawałeczki.
Witaj, ilość porcji jest zawsze podana w górnej części tabelki z przepisem, zaraz obok rodzaju kuchni. W tym przypadku jest to 12 kawałków o wielkości zbliżonej do tego na zdjęciu. Makro podaję zawsze dla jednej sztuki/ porcji, bo wydaje mi się, że dla użytkownika tak jednak jest wygodniej niż gdyby podawać je dla całości. Oczywiście ilość porcji tak naprawdę zależy od tego, czy danie to traktujemy jako danie obiadowe czy jako przekąskę, ale chyba jednak łatwiej przemnożyć te wartości przez ilość zjedzonych kawałków niż na odwrót… 🙂 Tak czy siak matematyki i tak nie unikniemy, jeśli chcemy kontrolować makro. 😀
Czy można użyć oleju nierafinowanego?
Tak, można, tylko pod wpływem obróbki cieplnej wszystkie dobroczynne właściwości oleju nierafinowanego zostaną utracone… 🙁