Keto dieta stała się niezwykle popularna wśród osób dążących do redukcji wagi i poprawy zdrowia. Jednak wiele osób boryka się z wyzwaniem polegającym na znalezieniu różnorodnych i smacznych dań, które są zgodne z zasadami diety ketogenicznej. Dlatego dziś dzielę się przepisem na Keto jesienny pasztet warzywny, który nie tylko zachwyci Twoje kubki smakowe, ale także wesprze Twoje cele żywieniowe.
KETO pasztet warzywny – październik pod znakiem warzyw
Pozostajemy w jesiennych klimatach, no i oczywiście nie rozstajemy się z dynią! 😀 Dla odmiany dzisiaj znowu coś na wytrawnie, a mianowicie keto pasztet warzywny w iście jesiennym wydaniu. W składzie głównie dynia i cukinia, a w roli spoiwa występują tu jajka. Pasztet jest wegetariański, pożywny i sycący, idealny o każdej porze dnia i na każdy posiłek… A także jako przekąska pomiędzy posiłkami.
Na dodatek smakuje wyśmienicie zarówno na zimno, jak i na ciepło! Jeśli lubisz kanapki, to – w wersji śniadaniowej – sprawdzi się on idealnie na keto pieczywie. Pokrojony w plastry i podgrzany świetnie imituje kotlety, więc można z powodzeniem przygotować z jego pomocą keto obiad. A i jako składnik sałatki przypadł mi osobiście do gustu… 🙂 Nada się nawet jako przekąska na imprezie – jeśli się go wyłoży pokrojonego w plasterki na krakersach razem z ogórkiem kiszonym będzie z tego pyszny finger food. 😀
Korzyści KETO jesiennego pasztetu warzywnego
Keto Jesienny Pasztet Warzywny ma wiele zalet:
- Niskowęglowodanowy: Pasztet ten zawiera stosunkowo niewielką ilość węglowodanów, co sprawia, że jest odpowiedni dla osób na diecie ketogenicznej.
- Bogactwo Błonnika: Cukinie i marchewki są dobrym źródłem błonnika, co sprzyja trawieniu i uczuciu sytości.
- Białko i Tłuszcze: Dzięki dodatkowi jajek, nasion konopi i oleju kokosowego, pasztet ten dostarcza białka i zdrowych tłuszczów.
Jego ogromnym plusem jest także to, że z łatwością można go spakować i wziąć ze sobą do pracy/szkoły i w każde inne miejsce…
W jaki sposób ten keto przepis wspiera odchudzanie i pomaga osobom z Hashimoto?
Ten keto przepis wyróżnia się kilkoma cechami, które sprawiają, że świetnie wpisuje się on w dietę odchudzającą oraz dietoterapię Hashimoto. Oto główne z nich:
- zawartość białka zapewnia uczucie długotrwałej sytości i pomaga w regeneracji tarczycy
- solidna porcja tłuszczu sprzyja kontroli apetytu oraz gwarantuje budulec dla hormonów i zwiększa przyswajalność witamin
- niska zawartość węglowodanów przyswajalnych w towarzystwie błonnika pomaga kontrolować glikemię i uruchomić tryb spalania tkanki tłuszczowej, co sprawia, że odchudzanie – szczególnie brzucha – staje się łatwiejsze
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Wszystko o odchudzaniu ORAZ Hashimoto & zdrowie hormonalne
Keto pasztet warzywny – składniki
- Jajka: Najlepsze są oczywiście takie wiejskie, z wolnego wybiegu lub ekologiczne i co ważne – nie karmione zbożem. Kury powinny żywić się naturalnie, tym, co normalnie występuje sezonowo w okolicy i co byłyby w stanie same znaleźć w gospodarstwie.
- Dynia: Królowa jesiennych stołów. Ja użyłam tutaj odmiany Hokkaido, której miąższ jest miękki, mączysty i szybko rozpada się po obróbce cieplnej. Jeśli nie jesteś fanem dyni, można ją zastąpić marchewką.
- Cukinia: Wspaniałe sezonowe warzywo, którego można użyć do zrobienia praktycznie wszystkiego od dodatku obiadowego po wyrafinowany deser. Tutaj razem z dynią stanowi bazę dania.
- Ostra papryczka: Kolejny składnik, bez którego ciężko będzie się obejść w tym daniu. U mnie jest to papryczka chili, która nadaje całości pikantności i charakteru. Ilość dopasuj do swoich preferencji. Jeśli nie lubisz mocno pikantnych dań, proponuję usunąć z papryczki wszystkie pestki.
- Cebula: Częsty dodatek do dań wytrawnych, w tym pasztetów.
- Tłuszcz: Nada się każdy tłuszcz nasycony, który tężeje w niższych temperaturach. Ja do pieczenia z reguły używam rafinowanego oleju kokosowego, masła klarowanego lub mieszanki obu.
- Mąka migdałowa: Częsty wybór jeśli chodzi o keto wypieki. Jest neutralna w smaku, więc dobrze się sprawdza zarówno w słodkich, jak i wytrawnych przepisach. Tutaj poddajemy ją jednak obróbce termicznej, więc trzeba zwrócić uwagę, żeby była odtłuszczona. Alternatywnie można zastosować mąkę kokosową (ilość należy odpowiednio zredukować) lub mąkę lnianą.
- Nasiona konopi: A dokładniej mielone nasiona konopi siewnych uzyskane w procesie odtłuszczenia lub po prostu białko konopne… 🙂 Nasiona konopi charakteryzują się wysoką zawartością białka oraz błonnika. Dobrze wiążą płyny, stąd ich zastosowanie w keto pasztecie warzywnym. Można je zastąpić innymi mielonymi nasionami lub pestkami, np. słonecznika, sezamu czy dyni.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
A jeśli wolisz pasztety w wydaniu mięsnym, to zapraszam po przepis na keto pasztet świąteczny.
Jesienny pasztet warzywny
Składniki
- 250 g dynia starta na tarce na średnich oczkach
- 400 g cukinia starta na tarce na średnich oczkach
- 2 szt. jajka duże
- 1 szt. cebula
- 0,5 szt. papryczka chili
- 40 g masło klarowane lub rafinowany olej kokosowy
- 35 g odtłuszczona mąka migdałowa
- 40 g nasiona konopi mielone
- 0,5 łyżeczki sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1 łyżeczka zioła prowansalskie suszone
- 0,5 łyżeczki czosnek niedźwiedzi suszony
Sposób przygotowania
- Cukinię i dynię zetrzeć na tarce o średnich oczkach, posypać niewielką ilością soli (dodatkową porcją) i pozostawić, aż puszczą wodę. Cebulę i papryczkę chili (usunąwszy wszystkie pestki) pokroić drobno i podsmażyć na oleju, aż zmięknie. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie warzywa dokładnie odcisnąć z płynu i przełożyć do miski, dodać cebulę razem z tłuszczem, żółtka, przyprawy, mąkę migdałową i nasiona konopi. Dokładnie wymieszać. Na sam koniec dodać w dwóch partiach białka i delikatnie wymieszać szpatułką do połączenia składników. Masę przełożyć do keksówki o wymiarach 17 cm x 8 cm. Piec w 180°C przez 40 – 50 min. Po wystudzeniu przechowywać w lodówce.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Adnotacje do przepisu
- Inspiracja do tego przepisu pochodzi stąd.
Zrobiłam, pycha. Wyszedł mokry (może za mało odcisnęłam cukinę) i dodałam duże kawałki cebuli.
Polecam.
Dziękuję za feedback! Miło słyszeć, że pasztet Ci smakował. 🙂