Zapewne wiele osób słyszało o diecie keto, która staje się coraz bardziej popularna ze względu na swoje liczne zalety zdrowotne oraz wyjątkową skuteczność w odchudzaniu. Jednak zasady diety keto mogą wydawać się restrykcyjnie, zwłaszcza dla tych, którzy kochają smak tradycyjnych potraw. Dlatego właśnie przygotowałam przepis na Keto paprykarz szczeciński – smakowitą i zdrową alternatywę dla klasycznego paprykarza, która wpisuje się w ramy diety niskowęglowodanowej.
Keto paprykarz szczeciński, czyli pochodzenie zobowiązuje
Dzisiaj stawiam na ryby. Keto paprykarz szczeciński to danie, które chodziło mi po głowie już od dawien dawna. Myślę, że nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że jestem szczecinianką z urodzenia i z zamieszkania… 🙂 I od zawsze fanką paprykarza. 😀 Moja babcia pracowała zresztą w przetwórni, która wymyśliła i produkowała niegdyś rzeczoną konserwę, także tradycja zobowiązuje…
Co prawda obecnie paprykarz szczeciński, który znajdziecie na sklepowych półkach nie jest już produkowany w swoim rodzimym mieście. Mimo to, w Szczecinie nadal panuje sentyment do kultowej puszki, czego najlepszym dowodem jest fakt, że powstał tutaj nawet jej pomnik. Na temat walorów estetycznych tejże instalacji nie mam zamiaru się wypowiadać, najważniejsze jest to, że został oddany należyty hołd potrawie, którą pamiętam z czasów dzieciństwa i którą tak bardzo lubiłam, a która należy już do historii. 😀
W jaki sposób ten keto przepis wspiera odchudzanie i pomaga osobom z Hashimoto?
Ten keto przepis wyróżnia się kilkoma cechami, które sprawiają, że świetnie wpisuje się on w dietę odchudzającą oraz dietoterapię Hashimoto. Oto główne z nich:
- bardzo wysoka zawartość białka gwarantuje uczucie długotrwałej sytości i pomaga w regeneracji tarczycy
- solidna porcja tłuszczu ułatwia kontrolę apetytu oraz dostarcza budulec dla hormonów i zwiększa przyswajalność witamin
- niska zawartość węglowodanów przyswajalnych w połączeniu z błonnikiem pomaga kontrolować glikemię i uruchamia tryb spalania tkanki tłuszczowej, dzięki czemu odchudzanie – zwłaszcza brzucha – staje się skuteczniejsze
- kwasy omega-3 mają działanie przeciwzapalne, co ułatwia walkę ze stanami zapalnymi, np. w przebiegu choroby Hashimoto
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Wszystko o odchudzaniu ORAZ Hashimoto & zdrowie hormonalne
Keto paprykarz szczeciński – co zamiast ryżu?
Paprykarz Szczeciński to potrawa o głębokich tradycjach. Jej niepowtarzalny smak i aromat sprawiają, że jest uwielbiana przez wiele osób. Tradycyjnie paprykarz zawierał jednak pewien składnik obfitujący w węglowodany, czyli ryż. Co zastosować w zastępstwie? Polecam makaron shirataki w kształcie ryżu. Może nie oddaje smakowo oryginału, ale jest dość neutralny w smaku, a wizualnie robi robotę, więc sprawdzi się dobrze w roli zamiennika.
Składniki na odchudzający KETO paprykarz bez ryżu
Aby przygotować Keto Paprykarza Szczecińskiego, będziesz potrzebować następujące składniki:
1. Ryba: W tradycyjnym przepisie wykorzystuje się dorsza. To doskonałe źródło białka i cennych kwasów tłuszczowych. Można jednak z powodzeniem wykorzystać łososia. Dodatkowo, w składzie pojawia się także makrela wędzona.
POZNAJ: Wszystkie KETO przepisy z udziałem ryb i owoców morza
2. Tłuszcze: W diecie keto ważne jest spożywanie tłuszczów. W Keto Paprykarzu Szczecińskim używam oleju z awokado lub oliwy, które dostarczają cennych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
3. Warzywa: Cebula, por i marchewka dodają smaku i aromatu.
4. Pomidory: Obowiązkowy składnik paprykarza. U mnie w postaci passaty pomidorowej.
5. Makaron shirataki w kształcie ryżu: Nadaje odpowiednią konsystencję i charakter potrawie, a jednocześnie zawiera minimalną ilość kalorii oraz węglowodanów.
6. Przyprawy: Oprócz soli, kluczowymi składnikami – jeśli chodzi o przyprawy – jest papryka słodka (może być wędzona) oraz papryka ostra, od której wzięła się zresztą nazwa potrawy. W oryginalnej potrawie była to afrykańska ostra papryczka pima.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Paprykarz szczeciński
Składniki
- 6 łyżek olej z awokado lub oliwy
- 1 szt. cebula
- 3 szt. marchewka
- 1 kawałek por (ok. 60 g)
- 400 ml passata pomidorowej
- 500 g dorsz lub innej ryby o białym mięsie
- 1 szt. makrela wędzona
- 2 łyżeczki papryka słodka wędzona
- 2 łyżeczki papryki ostra
- 1 łyżeczka sól himalajska, kłodawska lub morska
- 200 g makaron shirataki w kształcie ryżu
Sposób przygotowania
- Cebulę i pora drobno posiekać, marchewkę zetrzeć na drobnych oczkach. Olej z awokado rozgrzać na patelni, dorzucić cebulę i pora. Lekko podsmażyć z paprykami, dodać marchewkę. Dusić przez ok. 5 minut. Dodać passatę pomidorową i dusić kolejne 15 minut aż warzywa zmiękną, a duża część płynu odparuje. Na koniec dodać rybę. W trakcie duszenia rozdrobnić ją na mniejsze kawałki. Dodać sól do smaku. Zdjąć z palnika i ostudzić.
- Makrelę wędzoną obrać ze skóry i pozbawić ości – samo mięso dorzucić do potrawy. Umieścić całość w malakserze i rozdrobnić. Makaron shirataki przelać pod bieżącą wodą i dobrze odsączyć. Dodać do potrawy dokładnie wszystko mieszając. Spróbować, w razie potrzeby doprawić.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.