wałek NIE PRZEGAP ŻADNEGO PRZEPISU! wałek
Chcesz dostawać powiadomienie na e-mail gdy pojawi się nowy post?
Obiecuję - żadnych reklam, tylko przepyszne przepisy wprost na Twoją skrzynkę! smile

keto święta

Wkrótce Święta Bożego Narodzenia!

red volkswagen beetle scale model
Photo by Kristina Paukshtite on Pexels.com

Niektórzy z Was już pewnie rozpoczynają przygotowania do tego specjalnego czasu w roku. No przynajmniej takie teoretyczne… 🙂 W związku z tym postanowiłam udostępnić Wam miejsce, w którym znajdziecie wszystkie świąteczne inspiracje i keto przepisy na Święta. 🎄

Większość z nich ma stricte odświętny charakter, ale część można z powodzeniem stosować przez cały rok… Niektóre wymagają więcej, a niektóre mniej pracy. Jednak wszystkie są sprawdzone i bardzo smaczne. 🙂 Macie okazję zapoznać się z nimi już dziś, zaplanować sobie keto menu świąteczne, a nawet wypróbować je zawczasu. 🙂

Świąteczne obżarstwo = świąteczna tradycja?

Święta Bożego Narodzenia nie są łatwe na żadnej diecie… Jakby się tak zastanowić, to święta jako tako stoją właściwie w ideologicznej sprzeczności z jakąkolwiek restrykcją, żałowaniem sobie lub ograniczaniem czegoś.

Kiedyś, w czasach kiedy dostęp do pożywienia nie był taki łatwy, świętowało się hucznie i obficie próbując zadośćuczynić trudy dnia codziennego. Czyniło się przygotowania trwające kilka tygodni lub nawet miesięcy. Chodziło o to, żeby chociaż te kilka razy w roku poczuć sytość i satysfakcję z dobrego smaku potraw. Na co dzień tego nie było. W dzisiejszych czasach zmieniło się wiele, a na pewno kwestia dostępności jedzenia. Jest go całkiem dużo, łatwo dostępne, tylko jakość niestety pozostawia wiele do życzenia…

green and brown pine cone wreath
Photo by Daria Shevtsova on Pexels.com

Uroki Świąt w czasach nowożytnych

Ta obfitość nie zmieniła jednak znacząco naszego podejścia do Świąt. Dalej wiążą się one ściśle z ucztowaniem, smakowaniem i cieszeniem się jedzeniem. Niestety, w przeważającej części przypadków aż do przesady. Nikogo nie dziwi termin świąteczne obżarstwo, bo jest ono normą. Problemem jest tylko to, że ono często trwa nie tylko podczas Świąt… Wtedy po prostu przybiera ono jeszcze większe rozmiary niż zazwyczaj.

Oczywiście świadomość dotycząca roli zdrowego odżywiania cały czas rośnie. Wiele osób na co dzień stosuje różnego rodzaju diety i na więcej pozwala sobie tylko od wielkiego dzwonu, czyli właśnie na przykład na Święta.

Niestety, często takie świąteczne obżarstwo wywołuje u nich poczucie winy i potrzebę zastosowania pewnego rodzaju kary w postaci poświątecznego detoksu (głodówki, itp.). Dzieje się tak także u osób na dietach odzwierciedlających sposób żywienia człowieka zgodny z tym, do czego jest on ewolucyjnie przystosowany takie jak dieta Paleo i ketogeniczna.

Święta w wersji niskowęglowodanowej?

Niestety tradycyjne świąteczne potrawy nie bardzo wpisują się w ten schemat. Tradycja ta narodziła się bowiem w czasach, kiedy w menu człowieka na dobre zadomowiły się zboża. Duża część świątecznych dań bazuje więc na produktach bogatych w węglowodany. Jednak nie wszystkie – karp, bigos czy śledzie to dania, które akurat spełniają wymogi zarówno diety Paleo, jak i ketogenicznej. Co innego pierogi, ciasta, kutie – co do nich nie ma złudzeń. I na to jest jednak sposób! 😀 Trzeba przerobić tradycyjne potrawy, tak, aby zachowały swój świąteczny charakter i niepowtarzalny smak, ale nie szkodziły. Po prostu zrobić Keto & Paleo Święta! 🙂

Keto Paleo Święta
Przepisy świąteczne zgodne z dietą Keto & Paleo – zajawka eBook’a

Keto & Paleo Święta w zasięgu możliwości

Keto & Paleo Święta

Z pomocą przychodzi ten oto ebook z przepisami na Keto & Paleo Święta. Jest to nic innego, jak zestawienie 10-ciu sprawdzonych przepisów na popularne tradycyjne świąteczne potrawy w niskowęglowodanowej wersji. Oczywiście są one mega zdrowe i dostosowane do wytycznych diety Paleo i ketogenicznej. Pozwoli on przebrnąć przez ten trudny okres, a jednocześnie cieszyć się typowo świątecznymi potrawami.

Jest dedykowany wszystkim tym, którzy chcą pozostać w Święta w zgodzie z dietą, ale nie do końca wiedzą jak to zrobić…

Dieta podczas Świąt – challenge accepted!

Zakładam, że nie wszyscy z Was mają zamiar pofolgować sobie podczas Świąt i do oporu opychać się tradycyjnymi – choć niestety niezdrowymi – świątecznymi potrawami…? Tym bardziej, że akurat w przypadku diety niskowęglowodanowej i bezzbożowej dostosowanie świątecznego menu nie jest aż tak skomplikowane. Oczywiście, są rzeczy, z których należy zrezygnować. Za to inne albo bez problemu wpisują się w wytyczne diety albo łatwo je przerobić na wersje zgodne z nimi.

Jednocześnie zapraszam także do śledzenia bloga. 🙂 Na bieżąco będą pojawiać się nowe świąteczne dania do wypróbowania podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia! Oto one:

🎅 A więc przygotowania do Keto & Paleo Świąt czas zacząć! 🎅