Tiramisu to jeden z najsłynniejszych włoskich deserów, który swoim kremowym smakiem podbił serca wielu łasuchów na całym świecie. Tradycyjnie przygotowywany z delikatnego kremu mascarpone, nasączonych kawą biszkoptów i posypany kakao, jest daleki od wytycznych diety ketogenicznej. KETO tiramisu to smaczna i zdrowa alternatywa, którą można przygotować z mascarpone, jak również bez nabiału dla osób z nietolerancją.
Ketogeniczne tiramisu na diecie: Zalety i wartości odżywcze
Takie ketogeniczne tiramisu oferuje wiele korzyści, w tym przede wszystkim:
- Stanowi źródło zdrowych tłuszczów: Zarówno w wersji z mascarpone, jak i bez nabiału, niskowęglowodanowe tiramisu dostarcza cennych tłuszczów pochodzących z takich składników jak mascarpone lub krem kokosowy. Tłuszcze te wspierają funkcjonowanie mózgu, poprawiają metabolizm oraz pomagają w utrzymaniu uczucia sytości na dłużej.
- Niski indeks glikemiczny: Jedną z największych zalet tego KETO ciasta jest to, że ma niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Dzięki zamiennikom, deser ten jest bezpieczny dla osób na diecie ketogenicznej oraz tych, które borykają się z problemami z poziomem glukozy we krwi. Szczególnie jeśli zdecydujesz się na wersję bez nabiału, dostarczysz sporych ilości oleju MCT z kokosa, które dodatkowo wspierają prawidłową glikemię.
- Bogactwo witamin i minerałów: Dzięki użyciu takich składników jak mąka migdałowa, mascarpone czy krem kokosowy, ten KETO deser dostarcza organizmowi cennych witamin i minerałów. Migdały są bogate w witaminę E, magnez, fosfor i wapń, co wspiera zdrowie kości oraz układu nerwowego. Z kolei mascarpone dostarcza witaminy A, która jest niezbędna dla zdrowia skóry i wzroku, oraz witamin z grupy B, które wspierają metabolizm.
KETO tiramisu: Główne składniki i zamienniki
Oto przegląd składników niezbędnych do przygotowania ciasta:
- KETO biszkopt – alternatywa dla klasycznych biszkoptów: Doskonała alternatywa, przygotowywana z mąki migdałowej i kokosowej, która zawiera dużo mniej węglowodanów. Takie biszkopty są równie delikatne i puszyste, jak tradycyjne, a ich przygotowanie jest proste i szybkie. Jeśli przygotujesz go z wyprzedzeniem, zostawiając sobie krem na później można powiedzieć, że będzie to deser bez pieczenia. 🙂
- Słodziki KETO – erytrytol lub ksylitol: Zamiast cukru w KETO tiramisu używamy zamienników, które nie tylko nie podnoszą poziomu cukru we krwi, ale również mają niską kaloryczność. Sprawia to, że są bezpieczne także dla osób cierpiących na cukrzycę. Erytrytol ma zerowy indeks glikemiczny, co czyni go jednym z najpopularniejszych wyborów wśród osób na diecie keto.
- Jajka: Składnik, który znajdziesz zarówno w biszkoptach, jak i kremie. Są niezbędne do przygotowania bezmlecznej wersji serka. A jeśli korzystasz z prawdziwego mascarpone, możesz dodać do kremu żółtka, zgodnie z tradycyjnym przepisem lub je pominąć.
- Mascarpone lub serek i krem kokosowy: Dla osób, które decydują się na wersję bez nabiału, alternatywą dla mascarpone jest krem na bazie kokosa. Krem kokosowy jest bogaty w tłuszcze nasycone, które są niezbędne na diecie ketogenicznej. Jednocześnie jest wolny od laktozy oraz białek mleka, dzięki czemu mogą go spożywać osoby z nietolerancjami.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
ZOBACZ: Korzyści z eliminacji nabiału na diecie ketogenicznej
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Tiramisu bezmleczne
Składniki
"Ser" z mleka kokosowego
- 0,5 l gęste mleko kokosowe z kartonu
- 2 szt. jajka
Biszkopt
- 4 szt. jajka duże lub 5 mniejszych
- 4 łyżki keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1 łyżeczka ocet jabłkowy
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
- 2 łyżki olej z awokado
- 0,25 szklanki mąka kokosowa (ok. 35 g) +/- w zależności od stopnia chłonności
- 0,5 szklanki odtłuszczona mąka migdałowa (ok. 65 g)
- 1 łyżeczka proszek do pieczenia lub cream of tartar
Krem
- 1 porcja "sera" z mleka kokosowego lub 500 g serka mascarpone
- 1 mleko kokosowe w puszce schłodzone przez min. 12 h w lodówce (pomiń jeśli korzystasz z mascarpone)
- 4 łyżki keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 50 ml kawa parzonej, intensywnej
- 30 ml amaretto lub ciemnego rumu jeśli restrykcyjnie ograniczasz węglowodany
- 2 łyżki kakao ciemne
Sposób przygotowania
"Ser" z mleka kokosowego
- Jajka rozbełtać ze mlekiem kokosowym i zagotować w garnuszku. Gotować aż jajka się zetną i oddzieli się "serwatka". Wyłożony ściereczką durszlak ustawić na misce i wlać doń masę. Odstawić na kilka godzin do lodówki, aby masa solidnie się odsączyła.
Biszkopt
- Jajka ubijać ze słodzidłem, octem i ekstraktem z wanilii aż masa stanie się jasna i puszysta. Dodać olej i przemieszać. Suche składniki wymieszać ze sobą i powolutku wmieszać małymi porcjami do masy jajecznej. Spód tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć krążkiem papieru do pieczenia. Wylać doń ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni w trybie góra + dół. Piec ok. 20 minut aż do suchego patyczka. Ostudzić. Przekroić na dwie części.
Krem
- Z puszki mleka kokosowego wyjąć tylko stałą część i ubić z keto słodzidłem. Dodawać po porcji "sera" z mleka kokosowego. Ubijać krem aż uzyska jednolitą konsystencję i nie będzie grudek. Kawę połączyć z alkoholem. Pierwszy blat biszkoptowy nasączyć połową porcji i wyłożyć nań niecałą połowę kremu (zostawić odrobinę kremu do obłożenia boków). Powtórzyć z drugim blatem i drugą połową kremu. Pozostałym kremem posmarować boki. Tort wstawić do lodówki na minimum 2 godziny. Przed serwowaniem wierzch posypać ciemnym kakao, można udekorować ziarenkami kawy.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Na 4 jajka max 40 g maki, inaczej wyjdzie kulka nie podobna konsystencja do ciasta biszkoptowego.
Jeśli odnosisz się do mąki kokosowej, to zgadza się – zgodnie z przepisem powinno dodać się ją w ilości 1/4 szklanki, czyli ok. 35 g, a jak jest bardzo sucha, to nawet odrobinę mniej. Najlepiej dodawać po trochu i sprawdzać konsystencję.
Niestety ten biszkopt mi nie wyszedł. Ciasto wyszło za gęste. Proponowałabym jednak składniki podać w gramach. To już drugi przepis szklankowy, który nie zadziałał 🙁
Przykro mi, że nie do końca się udało…
No ja używam raczej systemu miar szklankowego i łyżkowego, bo tak mi jest najwygodniej. Nie wydaje mi się także, żeby kilka gram wte czy wewte było w stanie cokolwiek zmienić… Szklanka, z której zawsze korzystam ma 240 ml i jest to w miarę uniwersalna pojemność.
Jeśli jednak jest taka potrzeba, to 0,5 szklanki to u mnie ok. 65-70 g mąki/słodzidła, a jedna łyżka to 10-12 g. Może się przyda na przyszłość… 🙂
A gęstość ciasta w dużej mierze zależy od chłonności mąki kokosowej, a ta potrafi być pod tym względem bardzo różna i należy niestety na bieżąco obserwować ciasto, czy przypadkiem podana ilość to nie będzie za dużo…
Dziękuję bardzo.
Jeśli chodzi o mąkę migdałowa to dałam 60 gram
Mąki kokosowej 35 gram i ostatnio kupiłam innej firmy niż zawsze i zupełnie inaczej chlonela. Nie wiedziałam jak ratować to ciasto więc szybko wyłożyłam je do tortownicy łyżka bo nie dało się go wylać do formy. Upiekłam. Niestety nie urosło.
Mimo wszystko zrobiłam to tiramisu. Nawet blat udało mi się przeciąć na dwa cienkie blaty.
Następnym razem chyba pominę mąkę kokosową. Dam znać.
To są mniej więcej takie ilości, jakie ja zastosowałam, więc rzeczywiście mąka kokosowa musiała jakoś wyjątkowo mocno wchłonąć płyny… 🙁
Jasne, można z niej całkiem zrezygnować i dać troszkę więcej mąki migdałowej.
Najważniejsze, że udało Ci się wybrnąć z tej sytuacji i tiramisu powstało mimo wszystkich przeciwności losu! 😀
Pozdrawiam!