Zachowanie zdrowia tarczycy jest kluczowe dla ogólnego samopoczucia. Gruczoł tarczycy odgrywa istotną rolę w regulacji metabolizmu, poziomu energii i wielu innych aspektach funkcjonowania organizmu. Jednym z kluczowych czynników wspierających funkcjonowanie tarczycy jest dobrze zbilansowana dieta, czyli tzw. dieta optymalna dla tarczycy. W tym artykule przeanalizujemy cechy diety przyjaznej dla tarczycy i jej korzyści dla zdrowia tarczycy.
Spis Treści:
- Znaczenie zdrowia tarczycy
- Objawy niedoczynności tarczycy & Hashimoto
- Dieta zorientowana na tarczycę: Wpływ odżywiania na zdrowie tarczycy
- 5 Cech diety optymalnej dla tarczycy
- Zawartość składników odżywczych w diecie tarczycowej
- Zalecenia dietetetyczne przy niedoczynności tarczycy a kaloryczność
- Rola białka w diecie optymalnej dla zdrowia tarczycy
- Zawartość tłuszczu i węglowodanów a dieta optymalna dla tarczycy
- Obecność alergenów i zapalników reakcji autoimmunologicznej
- Dieta zorientowana na tarczycę w praktyce
- Dieta odchudzająca & niedoczynność tarczycy: Jadłospis
- Dieta optymalna dla zdrowia tarczycy: Podsumowanie
Znaczenie zdrowia tarczycy
Gruczoł tarczycy, znajdujący się w szyi, produkuje hormony regulujące różne aspekty funkcjonowania, w tym szlaki metaboliczne oraz funkcje praktycznie wszystkich tkanek w organizmie ludzkim.
Biosynteza i wydzielanie hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3) jest wynikiem systemu sprzężeń zwrotnych, obejmujących oś: przysadka – podwzgórze – gruczoł tarczowy. Czynność metaboliczną tarczycy, jej wzrost i rozwój bezpośrednio reguluje hormon TSH (tyreotropina) wydzielany przez przysadkę mózgową.
Objawy niedoczynności tarczycy & Hashimoto
Niedoczynność tarczycy, w tym ta spowodowana przez chorobę Hashimoto objawia się różnymi symptomami, w tym:
- zmęczeniem,
- przyrostem masy ciała,
- problemami z koncentracją,
- zmianami nastroju i innymi dolegliwościami.
Ważne jest, aby już na wczesnym stadium rozwoju rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy i skonsultować się z lekarzem w przypadku ich wystąpienia w celu wdrożenia diagnostyki Hashimoto.
POZNAJ: Przyczyny powstawania Hashimoto ORAZ Typowe objawy niedoczynności tarczycy
Bez względu na to czy diagnozą będzie sama niedoczynność tarczycy czy też choroba Hashimoto, istotną rolę w przywróceniu zdrowia i regeneracji tarczycy – wbrew temu, co sądzi wielu lekarzy – odgrywa dieta. Może ona stanowić zarówno alternatywę, jak i wsparcie terapii farmakologicznej.
ZOBACZ: Remisja Hashimoto i redukcja TSH bez leków – Studium przypadku
Dieta zorientowana na tarczycę: Wpływ odżywiania na zdrowie tarczycy
Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest w dużej mierze uwarunkowane przez sposób żywienia. Odpowiednie komponowanie posiłków nie tylko pomaga utrzymać tarczycę w optymalnym zdrowiu, ale potrafi także przywrócić jej sprawność w przypadku niedoczynności oraz choroby Hashimoto.
Zaopatrz się w gotowy jadłospis wysokobiałkowy, który wspomaga zdrowie hormonalne i stanowi wsparcie w schorzeniach tarczycy.
5 cech diety optymalnej dla tarczycy
Istnieje 5 głównych aspektów związanych ze stylem odżywiania, które determinują zdrowie tarczycy. Są to przede wszystkim:
- gęstość odżywcza diety zorientowanej na zdrowie tarczycy
- kaloryczność diety prozdrowotnej dla tarczycy
- udział białka w diecie optymalnej dla tarczycy
- zawartość tłuszczu i węglowodanów w diecie tarczycowej
- obecność alergenów i produktów wywołujących reakcję autoimmunologiczną
Zawartość składników odżywczych w diecie tarczycowej
Pewne składniki odżywcze, w tym niektóre witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Zbilansowana dieta, bogata w te składniki, może wspomóc zdrowie tarczycy i zapobiec nieprawidłowościom w jej działaniu, a także ją zregenerować. Natomiast przewlekłe niedobory witamin i minerałów oznaczają problemy z utrzymaniem tarczycy w dobrym stanie.
Dieta a niedoczynność tarczycy: Istotne składniki odżywcze
Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, istotne jest spożywanie odpowiednich składników odżywczych. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, dlatego ważne jest, aby dieta zawierała naturalne źródła tego pierwiastka (ryby morskie, algi). Osoby z Hashimoto muszą jednak uważać, gdyż wysokie stężenia jodu mogą pogarszać przebieg choroby.
Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą również wspomagać zdrowie tarczycy, redukując stan zapalny i poprawiając funkcjonowanie gruczołu tarczycy.
Antyoksydanty, takie jak witaminy C i E oraz selen mogą chronić tarczycę przed stresem oksydacyjnym i zapobiegać uszkodzeniom komórek tarczycy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Dieta przeciwzapalna w przebiegu Hashimoto
Uwaga! Niektórzy podkreślają rolę goitrogenów w zakłócaniu funkcjonowania tarczycy i zalecają usunięcie ich źródeł z diety. Jednakże należy zwrócić uwagę na to, że duża część z nich, np. kalafior i brokuły wspierają szlaki eliminacji toksyn z organizmu, a zawartość szkodliwych substancji po obróbce termicznej jest minimalna. Ich konsumpcja zapewnia zatem więcej pożytku niż szkody, w związku z czym zachęcam do pozostawienia ich w diecie.
Witaminy i minerały najlepiej jest dostarczać z pożywienia. Jednak może być to wyzwaniem w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze w przebiegu chorób tarczycy. Dlatego czasami dobrym wyjściem jest dodatkowe stosowanie suplementów diety.
SPRAWDŹ: Najlepsze suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto
Zalecenia dietetyczne przy niedoczynności tarczycy a kaloryczność
Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednia podaż kalorii w diecie. Tarczyca jest bardzo wrażliwa na brak energii z pożywienia. Długotrwała dieta niedoborowa w kalorie powoduje spowolnienie jej działania w ramach tzw. adaptacji metabolicznej, co daje objawy typowe dla niedoczynności.
Często problemy z tarczycą są poprzedzone restrykcyjnymi dietami lub wieloma próbami odchudzania z udziałem wysokiego deficytu kalorycznego.
ZOBACZ TAKŻE: Ryzyka wynikające z restrykcyjnej diety ORAZ Dietoterapia Hashimoto
Rola białka w diecie optymalnej dla zdrowia tarczycy
Przede wszystkim, aminokwasy to kluczowy budulec hormonów, w tym w szczególności hormonów tarczycy. Nie może ich zatem zabraknąć w diecie.
Niski poziom zawartości protein wywołuje podobny efekt w odniesieniu do tarczycy jak zbyt niska podaż kalorii. A mianowicie wycisza całą oś podwzgórze – przysadka – tarczyca i zmusza organizm do funkcjonowania na spowolnionych obrotach.
Dlatego w diecie mającej na celu regenerację tarczycy, zdecydowanie warto zwiększyć udział białka, zwłaszcza gdy, celem dodatkowo jest także redukcja wagi.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Znaczenie białka w odchudzaniu oraz Redukcja wagi a Hashimoto
Zawartość tłuszczu i węglowodanów a dieta optymalna dla tarczycy
Wokół tego zagadnienia toczy się burzliwa dyskusja naukowa. I choć wyniki badań nie są do końca jednoznaczne, to wiadomo, że węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym wykazują negatywny wpływ na tarczycę. Natomiast tłuszcze, nawet nasycone i jedzone często wpływają pozytywnie na jej funkcje.
W obiegowej opinii często można się spotkać ze stwierdzeniem, że tarczyca wymaga minimum 100 g węglowodanów dziennie, jednak nie ma badań naukowych potwierdzających tę tezę.
PRZEKONAJ SIĘ: Czy węglowodany są bezwzględnie konieczne w diecie?
Nie istnieją również badania, które by potwierdzały, że dieta wysokotłuszczowa jest szkodliwa dla tarczycy. Mimo to, mit ten jest solidnie zakorzeniony w ogólnej świadomości.
Dieta ketogeniczna przy niedoczynności tarczycy
Logika nakazywałaby tymczasem sądzić, że jest zupełnie odwrotnie. Dieta ketogeniczna ma bowiem intensywne działanie przeciwzapalne, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku niedoczynności tarczycy na podłożu zapalnym (Hashimoto).
ZOBACZ: Dieta ketogeniczna przy Hashimoto
Nie wiesz, na czym polega dieta ketogeniczna? Zapoznaj się z nią poprzez lekturę e-book’a Keto Dieta Bez Tajemnic. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje, żeby zadecydować czy KETO to coś dla Ciebie. Dowiesz się także, jak rozpocząć stosowanie tego stylu żywienia.
Z mojego doświadczenia także wynika, że to właśnie wysoko odżywcza dieta niskowęglowodanowa stanowi remedium na problemy z tarczycą.
SPRAWDŹ: Regeneracja tarczycy w 5 krokach – moje osobiste doświadczenia
Obecność alergenów i zapalników reakcji autoimmunologicznej
Ostatnim, choć wcale nie najmniej ważnym aspektem odżywiania mającym wpływ na zdrowie tarczycy jest kontakt z alergenami i czynnikami inicjującymi reakcję autoimmunologiczną w przebiegu choroby Hashimoto.
Tutaj sytuacja się komplikuje, gdyż każdy może reagować na inne produkty, a znaczenie ma także spożyta ilość, częstotliwość, jakość oraz inne elementy.
POZNAJ: Co warto jeść a czego unikać na Hashimoto – lista produktów
Niedoczynność tarczycy Hashimoto & dieta eliminacyjna
Do grupy produktów najczęściej wywołujących reakcję ze strony układu immunologicznego należą białka takie jak kazeina (białka mleka), gluten (białka ze zbóż) oraz orzechy. Jednak także substancje antyodżywcze zawarte w produktach roślinnych takie jak kwas fitynowy, szczawiany, itp. potrafią być drażniące.
Dlatego w diecie optymalnej dla zdrowia tarczycy w przypadku Hashimoto zaleca się ostrożność w stosunku do wyżej wymienionych produktów oraz wszelkich ziaren, strączków oraz warzyw z rodziny psiankowatych.
Niejednokrotnie najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest dieta eliminacyjna mająca na celu nie tylko wyciszenie zapalenia, ale także ustalenie jakie produkty są problematyczne.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Protokół Autoimmunologiczny AIP
Dieta zorientowana na tarczycę w praktyce
Szukając wspólnego mianownika łączącego powyższe cechy, nasuwa się konkluzja, że najlepszym rodzajem diety dla zdrowej tarczycy jest gęsto odżywcza dieta bogata w białko i tłuszcz. Oczywiście, zbilansowana oraz eliminująca potencjalne alergeny.
ODBLOKUJ DOSTĘP DO PREZENTACJI
Chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób dieta niskowęglowodanowa leczy Hashimoto? Dołącz do CaveLetter’a i odbierz dostęp do prezentacji w prezencie za zapis.
Właśnie za pomocą tego sposobu odżywiania udało mi się osobiście pokonać chorobę Hashimoto i zregenerować tarczycę. Jestem przekonana, że zadziała ona tak samo dobrze u każdego, kto boryka się z problemem niedoczynności oraz zapalenia tarczycy.
Dieta odchudzająca & niedoczynność tarczycy: Jadłospis
Wdrożenie diety z pewnością ułatwią gotowe plany posiłków, zbilansowane pod kątem kaloryczności oraz odpowiedniej proporcji makroskładników, nie zawierające zbóż, produktów mlecznych oraz orzechów.
WYPRÓBUJ GOTOWE JADŁOSPISY:
Za ich pomocą można nie tylko przywrócić prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, ale dodatkowo zmotywować organizm do redukcji masy ciała, co jest częstym problemem przy niedoczynności z uwagi na spowolniony metabolizm.
Dieta optymalna dla zdrowia tarczycy: Podsumowanie
Wprowadzenie zmian w diecie może być kluczowe dla utrzymania zdrowia hormonalnego, w tym sprawnej tarczycy. Wybierając odpowiednie składniki odżywcze i unikając potencjalnie szkodliwych substancji, możemy wspomóc prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i poprawić ogólne samopoczucie. Dieta w niedoczynności tarczycy, uwzględniająca odpowiednią kaloryczność, proporcje składników odżywczych oraz bogata w jod, kwasy tłuszczowe omega-3 i antyoksydanty jest kluczowa dla zdrowia tarczycy.
Najczęściej Zadawane Pytania
Tak, dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia tarczycy. Odpowiedni sposób żywienia może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i zapobiec nieprawidłowościom.
Ograniczenie spożycia goitrogenów może być korzystne, ponieważ mogą one zakłócać funkcjonowanie tarczycy. Jednak niektóre goitrogeny są obecne w zdrowych pokarmach, dlatego nie zawsze warto je całkowicie wyeliminować z diety.
Dieta Paleo oraz dieta niskowęglowodanowa, oparta głównie na spożywaniu naturalnych, nieprzetworzonych pokarmów, może być korzystna dla zdrowia tarczycy. Ogranicza ona spożycie przetworzonych produktów, cukrów prostych i zbóż, co pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi i zredukować stany zapalne. To z kolei może wpłynąć korzystnie na zdrowie tarczycy.
W niektórych przypadkach suplementy diety mogą być pomocne dla zdrowia tarczycy, szczególnie jeśli dieta nie zapewnia wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych.
W teorii, dieta wegetariańska może być dobra dla zdrowia tarczycy, pod warunkiem odpowiedniego jej zbilansowania, co stanowi dość duże wyzwanie. W praktyce, ograniczona dostępność źródeł białka jest poważną przeszkodą w zoptymalizowaniu diety pod kątem potrzeb tarczycy, szczególnie przy jednoczesnej złej tolerancji białek mleka.
Materiały źródłowe:
Effects of Dietary Protein on Thyroid Axis Activity
Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy
The effect of food groups and nutrients on thyroid hormone levels in healthy individuals
Could the ketogenic diet induce a shift in thyroid function and support a metabolic advantage in healthy participants?
Hashimotos and Ketosis
Zaburzenia metaboliczne i stan odżywienia w autoimmunologicznych chorobach tarczycy
Może Cię także zainteresować:
-
Hashimoto produkty dozwolone & Hashimoto produkty zabronione: Jakich produktów unikać przy Hashimoto? Dieta przy niedoczynności tarczycy
-
Hashimoto stadia rozwoju: 5 etapów zaawansowania niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto
-
Choroba Hashimoto a wygląd i uroda: Zewnętrzne objawy niedoczynności tarczycy