regeneracja tarczycy & remisja hashimoto

Regeneracja Tarczycy w 5 krokach: Jak Wyregulować Hormony i Pokonać Hashimoto? Moje Osobiste Doświadczenia

Regeneracja tarczycy jest kluczowym aspektem zarządzania przewlekłym stanem zapalnym tarczycy Hashimoto. W tym artykule omówimy, jakie kroki możesz podjąć, aby zregenerować swoją tarczycę, wyregulować hormony i skutecznie pokonać chorobę Hashimoto, opierając się na moich osobistych doświadczeniach.

Zrozumienie Hashimoto i Regeneracji Tarczycy

Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy staje się coraz powszechniejszym problemem i jest w dzisiejszych czasach diagnozowane u około 22% społeczeństwa. To także jedna z dziesięciu najczęściej występujących chorób przewlekłych wśród kobiet.

Zapalenie Tarczycy Hashimoto: Przewlekły Stan Zapalny

Zapalenie tarczycy Hashimoto jest autoimmunologiczną chorobą, która atakuje tarczycę, prowadząc do zaburzeń hormonalnych i stanu zapalnego. Jest to schorzenie przewlekłe, które w długim terminie prowadzi do ograniczenia funkcji tarczycy, a także zmniejszenia organu, objawiającego się jako niedoczynność tarczycy.

Moje osobiste doświadczenia z Hashimoto skłoniły mnie do zgłębienia sposobów regeneracji tarczycy i wyregulowania hormonów.

Proces Regeneracji Tarczycy: Odwracanie Stanu Zapalnego

Regeneracja tarczycy jest procesem, który jest oparty na odpowiedniej diecie, suplementacji oraz stylu życia zakładającym redukcję stresu, unikanie toksyn środowiskowych oraz lekką aktywność fizyczną. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na zdolność regeneracji tarczycy u osób z Hashimoto. Dlatego ważne jest zrozumienie, jakie kroki można podjąć, aby wspomóc ten proces.

Regulacja Hormonów: Badanie TSH & USG Tarczycy

Proces regeneracji tarczycy można obserwować poprzez badanie stężenia hormonów oraz USG tarczycy. Jeśli chodzi o badanie krwi, to warto badać TSH, hormony tarczycy FT3 i FT4 oraz przeciwciała przeciwtarczycowe (antyTPO i antyTG).

W praktyce wielu lekarzy, także endokrynologów ogranicza się do badania poziomu TSH oraz USG. Poziom przeciwciał oznaczają tylko na samym początku, aby stwierdzić czy chodzi o chorobę Hashimoto czy może o samą niedoczynność tarczycy.

Krok 1: Dieta a Regeneracja Tarczycy

Podstawą leczenia konwencjonalnego chorób tarczycy jest terapia farmakologiczna polegająca na stosowaniu syntetycznego hormonu tyroksyny (T4). Wzrastająca liczba dowodów naukowych potwierdza jednak korzystny wpływ sposobu żywienia na przebieg, jak i skuteczność terapii.

Po usłyszeniu diagnozy w postaci choroby Hashimoto, od razu wiedziałam, że leczenie w postaci syntetycznych hormonów do niczego mnie nie doprowadzi. I chociaż mój endokrynolog zapewnił mnie, że dieta nie ma wpływu na przebieg choroby, postanowiłam spróbować metod naturalnych.

Zaczęłam od eliminacji nabiału z diety. Gluten odstawiłam już wcześniej, gdyż zaobserwowałam u siebie złe samopoczucie po jego konsumpcji. Zaczęłam także powoli z powrotem wprowadzać mięso do diety. Po 3 miesiącach moje TSH spadło z 6,1 do 4,5 μIU/ml.

Kolejnym krokiem było wprowadzenie bezzbożowej diety paleolitycznej, poprzedzającej wdrożenie protokołu autoimmunologicznego (AIP). Zaowocowało to dalszą redukcją TSH aż do poziomu 1,96 μIU/ml.

Dieta Paleo oraz AIP a Zdrowie Tarczycy: Leczenie Poprzez Odżywienie

Dieta Paleo, opierająca się na naturalnych produktach spożywczych, może być bardzo korzystna dla osób z Hashimoto. Bogata w białko, zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce, dieta Paleo stanowi ogromne wsparcie dla tarczycy poprzez dostarczanie niezbędnych składników odżywczych.

Protokół Autoimmunologiczny AIP to jej bardziej restrykcyjna wersja, która zakłada eliminację potencjalnych alergenów oraz produktów o działaniu antyodżywczym przynajmniej na 1-3 miesiące. Następnie wprowadza się kolejno poszczególne grupy produktów i obserwuje reakcje organizmu.

Dieta Ketogeniczna a Hashimoto: Redukcja Stanu Zapalnego i Poziomu Cukru

Dieta ketogeniczna może być użyteczna w przebiegu choroby Hashimoto, ponieważ pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego i regulacji poziomu cukru we krwi. Ma ona zastosowanie szczególnie, gdy zapaleniu tarczycy towarzyszy insulinooporność. Moje osobiste doświadczenia z dietą ketogeniczną pokazały, że może ona wspomóc regenerację tarczycy poprzez zmniejszenie obciążenia metabolicznego.

ODBLOKUJ DOSTĘP DO PREZENTACJI

Chcesz się dowiedzieć w jaki sposób dieta ketogeniczna leczy Hashimoto? Dołącz do CaveLetter’a i odbierz dostęp do prezentacji w prezencie za zapis.

Warto zaznaczyć, że standardowa postać diety ketogenicznej nie zawsze będzie idealnym sposobem żywienia dla osób z zaburzoną gospodarką hormonalną i niedoczynnością tarczycy. Optymalizacja keto diety pod kątem choroby Hashimoto zakłada zwiększenie udziału białka oraz eliminację nabiału i innych alergenów.

To właśnie wysokobiałkowa wersja diety keto bez nabiału i orzechów została użyta w jadłospisach dedykowanych osobom z zaburzeniami hormonalnymi oraz Hashimoto:

Krok 2: Suplementacja a Regulacja Hormonów Tarczycy

Suplementy Wspierające Tarczycę

Istnieją pewne suplementy, które mogą okazać się bardzo korzystne dla osób z Hashimoto, wspierając regenerację tarczycy i regulację hormonów. Selen, magnez, witamina D, omega-3 oraz probiotyki to przykłady suplementów, które z reguły są pomocne w procesie regeneracji tarczycy.

Zioła i Adaptogeny

Niektóre zioła i adaptogeny, takie jak ashwagandha lub rhodiola, są znane ze swoich właściwości wspomagających zdrowie tarczycy i regulujących poziom hormonów. Moje osobiste doświadczenia z suplementacją ziołową pokazały, że może ona być skutecznym wsparciem dla tarczycy.

Redukcja Stresu i Aktywność Fizyczna

Krok 3: Stres a Zdrowie Tarczycy

Stres jest według mnie jednym z tych czynników, które mają największy negatywny wpływ na zdrowie tarczycy. Dlatego kluczowe jest unikanie źródeł przewlekłego stresu takich jak nerwowa praca, toksyczne relacje z innymi, itp.

Jeśli eliminacja stresu jest niemożliwa, warto rozważyć stosowanie różnych technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, aby zmniejszyć poziom stresu i wspomóc regenerację tarczycy.

W moim przypadku to właśnie stres miał zawsze najbardziej destrukcyjny wpływ na stan mojej tarczycy. Niestety, jego źródłem była przede wszystkim praca, której rodzaj nie było łatwo zmienić. W związku z tym, największy nacisk kładłam na eliminację potencjalnych czynników uruchamiających stan zapalny z pożywienia i życia pozapracowego.

Krok 4: Aktywność Fizyczna a Równowaga Hormonalna

Regularna aktywność fizyczna może stanowić istotny element utrzymania równowagi hormonalnej i wspierania procesu regeneracji tarczycy. Jednak musi być ona dostosowana do możliwości danej osoby.

Choroba Hashimoto potrafi bowiem mocno nadwerężyć siły witalne i stanowić nie lada przeszkodę w zmotywowaniu się do codziennych obowiązków, nie wspominając o aktywności fizycznej.

W takim przypadku, najlepiej postawić na ćwiczenia o niskiej intensywności o charakterze rekreacyjnym, takie jak spacery na świeżym powietrzu, joga, pilates, itp. Ćwiczenia aerobowe i trening siłowy pomagają w utrzymaniu zdrowej wagi i redukcji stanu zapalnego, co jest korzystne dla osób z Hashimoto, jednak mogą okazać się zbyt intensywne w zaognionym stadium choroby.

Krok 5: Detoks Organizmu i Eliminacja Toksyn z Otoczenia

Zanieczyszczenia i toksyny to duże obciążenie dla organizmu, szczególnie dla osób borykających się z chorobami autoimmunologicznymi.

Istota Detoksykacji

Detoksykacja odgrywa istotną rolę we wsparciu zdrowia tarczycy. Unikanie toksyn z otoczenia, takich jak zanieczyszczenia środowiskowe, chemikalia w produktach spożywczych i kosmetykach jest pomocne w redukcji obciążenia toksycznego dla organizmu i wspomaga proces regeneracji tarczycy.

Istotne jest także wsparcie szlaków eliminacji toksyn w organizmie. U mnie świetnie w tej roli sprawdziły się wizyty w saunie oraz kąpiele magnezowe.

Znaczenie Czystego Powietrza i Wody

Zapewnienie sobie dostępu do czystego powietrza i wody jest kluczowe dla redukcji ekspozycji na toksyny. Dobry filtr powietrza i skuteczny filtr do wody mogą pomóc w eliminacji zanieczyszczeń, co przyczynia się do ogólnego zdrowia organizmu, w tym zdrowia tarczycy.

Regeneracja Tarczycy i Remisja Hashimoto: Podsumowanie

Regeneracja tarczycy i regulacja hormonów są kluczowymi aspektami zarządzania Hashimoto. Moje osobiste doświadczenia pokazują, że odpowiednia dieta, suplementacja, redukcja stresu i aktywność fizyczna mogą być skutecznymi narzędziami w procesie regeneracji tarczycy i poprawy zdrowia.

Uwaga! Jeśli przyjmujesz leki w postaci syntetycznego hormonu tarczycy, to po wprowadzeniu powyższych sposobów, może wystąpić konieczność zmniejszenia dawkowania. Bądź w stałym kontakcie ze swoim endokrynologiem i na bieżąco rób badania stężenia hormonów, aby móc dostosować ich dawkę.

Najczęściej Zadawane Pytania:

Czy Dieta Ketogeniczna Jest Bezpieczna dla Osób z Hashimoto?

Dieta ketogeniczna będzie bezpieczna dla osób z Hashimoto, o ile jest odpowiednio zbilansowana i zoptymalizowana pod kątem zdrowia tarczycy. Ważne jest unikanie produktów alergizujących oraz dostosowanie zawartości białka w diecie.

Czy Leczenie Hashimoto Dietą jest Skuteczne?

Choć nie ma cudownego rozwiązania dla Hashimoto, odpowiednia dieta, suplementacja, redukcja stresu i aktywność fizyczna mogą pomóc w zarządzaniu chorobą i regeneracji tarczycy.

Czy da się Wyleczyć Tarczycę bez Leków?

Standardową procedurą jest terapia farmakologiczna polegająca na przyjmowaniu syntetycznego hormonu tarczycy. Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że prawidłowa dieta oraz styl życia stanowi skuteczne wsparcie leczenia. Mi udało się dokonać remisji Hashimoto tylko i wyłącznie za pomocą metod naturalnych.

Jak Naturalnie Wyleczyłam się z Hashimoto i Odbudowałam Tarczycę?

Zmiany w stylu życia oraz dieta zoptymalizowana pod kątem zapalenia tarczycy pozwoliły mi pokonać Hashimoto oraz zregenerować tarczycę. Potwierdzają to wyniki badań, w których TSH spadło z 6,14 do 1,96 μIU/ml oraz obraz USG tarczycy.

Ile trwa Unormowanie Hormonów Tarczycy?

Regulacja hormonów tarczycy za pomocą metod naturalnych wymaga więcej czasu niż w przypadku leczenia farmakologicznego. Jednak warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż leczenie naturalne ma realny wpływ na samopoczucie, co nie jest normą w przypadku hormonów syntetycznych. Ja pierwsze efekty zauważyłam już po 3 miesiącach. Pełna regeneracja tarczycy trwała u mnie ponad dwa lata, jednak tempo leczenia zależy od zakresu wprowadzonych zmian.

Źródła:
Hashimoto Izabella Wentz
Wielopoziomowe zakłócenia homeostazy hormonów tarczycy spowodowane przez substancje chemiczne występujące w środowisku naturalnym
Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy
Effects of low-carbohydrate diet therapy in overweight subjects with autoimmune thyroiditis

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na moim blogu i chcesz okazać wsparcie dla mojej działalności, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy za pomocą poniższego przycisku 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię także zainteresować: