dieta keto a cellulit (dieta na cellulit), czyli dieta antycellulitowa

Dieta KETO a cellulit: Czy dieta ketogeniczna to najbardziej skuteczna dieta na cellulit?

Wiele kobiet w różnym wieku boryka się z problemem cellulitu i szuka skutecznych metod jego redukcji. Dieta ketogeniczna jako pogromca tłuszczu może okazać się obiecującą strategią, ponieważ cellulit to nic innego jak tkanka tłuszczowa. Pozostałe korzyści zdrowotne wynikające z keto diety, takie jak poprawa elastyczności skóry i redukcja stanów zapalnych dodatkowo wspierają proces pozbywania się tzw. skórki pomarańczowej.

Cellulit: Wróg #1 (nie tylko) podczas letnich miesięcy

Lato nadeszło, a my przywdziewamy coraz to bardziej kuse i przewiewne ciuszki, a czasami także stroje kąpielowe… Jednak bywa, że przeglądając się w lustrze po sezonie zimowym doznajemy szoku, gdyż nasze ciało nie wygląda tak, jak byśmy sobie tego życzyły.

Nie jestem zwolenniczką ślepego podążania za trendami w kwestii wyglądu, więc nie mam tutaj na myśli ciała modelki. Nie chodzi tyle o rozmiar, co o kondycję skóry oraz ciała. Dla mnie priorytetem jest zdrowy, naturalny wygląd. A cellulit, na którym chciałam się dzisiaj skupić, nie wygląda ani ładnie, ani zdrowo.

Cellulit: Problem estetyczny czy zdrowotny?

Przypuszczam, że większość pań odpowiedziałaby bez wahania – zdecydowanie estetyczny. Jednak prawda jest bardziej złożona. Oczywiście cellulit manifestuje się na naszej skórze, więc z estetyką ma dużo do czynienia. Dzisiejszy świat nauczył nas postrzegania cellulitu jako czegoś nieestetycznego, czego należy się za wszelką cenę pozbyć. Jak zwykle króluje podejście objawowe, mające na celu eliminację istniejącego problemu, bez refleksji, że coś musiało przecież taki stan rzeczy spowodować. A przecież żadna z nas nie urodziła się od razu z cellulitem na udach…

Jeśli pokusimy się więc o głębszą refleksję, to z łatwością dojdziemy do wniosku, że problem cellulitu może jednak mieć charakter bardziej zdrowotny niż estetyczny. A przynajmniej jego występowanie ma podłoże zdrowotne.

Definicja i rodzaje cellulitu + potencjalne przyczyny

Zanim jednak przejdziemy do próby odpowiedzi na tytułowe pytanie, wyjaśnijmy sobie czymże jest zatem nasz wróg. Cellulit najczęściej określany jest jako nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące równocześnie z obrzękowo – włóknistymi zmianami tkanki podskórnej.

Różne rodzaje cellulitu

Wyróżnia się trzy jego rodzaje oraz 4 stadia rozwoju.

  • Cellulit wodny (miękki) – Jest to najczęstszy rodzaj cellulitu, związany z retencją wody i słabym krążeniem. Skóra jest miękka i może być bardziej widoczna w pozycji stojącej.
  • Cellulit tłuszczowy (twardy) – Ten typ cellulitu występuje, gdy tkanka tłuszczowa gromadzi się w warstwach pod skórą, powodując twardsze grudki. Jest bardziej widoczny, niezależnie od pozycji ciała.
  • Cellulit włóknisty – Najtrudniejszy do leczenia typ cellulitu, który występuje, gdy tkanka łączna wokół tłuszczu staje się sztywna i ogranicza przepływ krwi, co prowadzi do twardych, bolesnych guzków pod skórą.

Czynniki wpływające na powstawanie cellulitu

Do podstawowych czynników jego powstawania należą:

  1. Genetyka – Predyspozycje genetyczne mogą wpływać na to, jak i gdzie tłuszcz jest magazynowany w ciele.
  2. Hormony – Hormony takie jak estrogen, insulina i noradrenalina mogą odgrywać rolę w powstawaniu cellulitu.
  3. Styl życia – Siedzący tryb życia, zła dieta, brak aktywności fizycznej i palenie mogą przyczyniać się do rozwoju cellulitu.
  4. Wiek – Z wiekiem skóra traci elastyczność, co może pogarszać wygląd cellulitu.
  5. Stres – Wysoki poziom stresu może prowadzić do produkcji kortyzolu, który negatywnie wpływa na strukturę skóry.

Wbrew obiegowej opinii, cellulit nie jest związany wyłącznie z nadwagą. Dotyka on bowiem również osób szczupłych. Zaś główną przyczyną jego powstawania jest nierównowaga hormonalna, w tym przede wszystkim dominacja estrogenowa. To by wyjaśniało, dlaczego – w przeważającej części – problem ten dotyka kobiet.

Cellulit a hormony: Rola estrogenów

Wiemy już, że cellulit towarzyszy nadwyżce estrogenowej. Co więc należałoby zrobić, żeby go wyeliminować? Ano pozbyć się dominacji estrogenowej, czyli innymi słowy zmniejszyć poziom estrogenów lub zwiększyć poziom progesteronu, bo te dwa hormony muszą być wobec siebie w odpowiednich proporcjach.

Oczywiście najpierw zawsze warto zrobić badania laboratoryjne, żeby mieć pewność, że akurat taka sytuacja występuje. Jednak dane naukowe pokazują, że większość kobiet, głównie w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym ma tendencje do dominacji estrogenowej.

Jeśli więc 30-te urodziny masz już za sobą, to jesteś w grupie ryzyka… Ja po 35 roku życia zauważyłam dużo szybszą tendencję do nabierania tkanki tłuszczowej, manifestującej się zwłaszcza w postaci cellulitu… 🙁

Wpływ stylu życia na cellulit: Stres, używki & toksyny środowiskowe

Naturalnie wpływ na powstanie dominacji estrogenowej ma więcej czynników niż tylko wiek… Jeśli znajdujesz się pod wpływem przewlekłego stresu, to Twoje szanse na dominację estrogenową lawinowo rosną.

Jeśli dodatkowo stosujesz używki, to zmniejszasz wydolność swojej wątroby i ma ona mniejsze możliwości wydalania niepotrzebnych hormonów. Ponoć kofeina uruchamia dokładnie te same szlaki metaboliczne, z których wątroba korzysta przy metabolizmie estrogenów. Zatem pierwsze dwie rzeczy do eliminacji przy podejrzeniu lub stwierdzeniu dominacji estrogenowej to stres i kawa… 😀

confident woman standing with wineglass and cigarette
Photo by Maria Orlova on Pexels.com

Oczywiście alkohol i papierosy też idą w odstawkę… 😛

Środowiskowe zagrożenia dla równowagi hormonalnej

Źródłem estrogenów jest także środowisko, w którym żyjemy. Właściwie jestem skłonna zaryzykować stwierdzenie, że nadmiar estrogenów w naszym życiu pochodzi głównie właśnie z zewnątrz. Powszechnie stosowane tabletki antykoncepcyjne oraz zastępcze terapie hormonalne, nawet jeśli Ty osobiście ich nie stosujesz, skutkują uwalnianiem do środowiska ogromnych ilości estrogenów.

Pestycydy i środki ochrony roślin to także ogromna dawka estrogenów swobodnie trafiających do wód, gdzie spotykają się z hormonami pochodzenia przemysłowego (chów zwierząt, chemikalia). Wszędobylski plastik rozkładając się wydziela ksenoestrogeny w postaci bisfenolu-A i bisfenolu-B (sztuczne związki mające budowę podobną do estrogenów i oddziałujące na receptory estrogenowe w organizmie człowieka).

A to wszystko trafia do wody w obiegu, a następnie do naszych domów w postaci wody pitnej. Problem staje się już naprawdę poważny.

Gospodarstwo domowe: Źródło szkodliwych ksenoestrogenów

Niestety, źródłem dużej części szkodliwych związków jest chemia gospodarcza oraz kosmetyki, które są wypełnione po brzegi ksenoestrogenami. Wszelkie środki do prania i do czyszczenia, kosmetyki pielęgnujące (szampony, balsamy, kremy z filtrami UV) i kolorowe (pomadki, lakiery do paznokci) to bogate źródła związków wchodzących w reakcje z naszym układem hormonalnym.

Dodatkowy problem to fakt, że wchłaniają się one przez skórę omijając barierę w postaci wątroby, przez co uznaje się, że ich szkodliwość jest 10-krotnie wyższa… Dlatego należałoby odstawić wszelkie sztuczne środki czyszczące oraz piorące i postawić na naturalną pielęgnację i makijaż.

Najlepiej byłoby także całkowicie wyeliminować lub znacznie ograniczyć użycie plastiku, czyli plastikowych opakowań do żywności, folii spożywczej, jednorazowych naczyń, ale także żywności puszkowanej czy napojów w kartonach powlekanych folią. Na cenzurowanym znajdują się również wybielane chlorem środki higieniczne – papier toaletowy, podpaski, tampony, itp.

Dobrą alternatywą do środków myjących oraz piorących są własnoręcznie przygotowane mikstury na bazie naturalnych produktów.

Czym jest dieta ketogeniczna i jak wpływa na cellulit?

Ustaliliśmy już, że cellulit to nic innego jak zdeformowana tkanka tłuszczowa. Jak zatem najlepiej z nią walczyć? No za pomocą diety… 😛 Nie będzie tłuszczu, nie będzie cellulitu… 😀

Najlepszym znanym mi sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej jest dieta ketogeniczna. Oczywiście w wersji czystej, opartej na nieprzetworzonych, gęstych odżywczo produktach. Dobrze połączyć ją także z Intermittent Fasting (skrócone okno żywieniowe w postaci pomijania kolacji) oraz restrykcją kaloryczną, żeby uruchomić proces autofagii (czyszczenia na poziomie komórkowym).

Nie wiesz, na czym polega dieta ketogeniczna? Zapoznaj się z nią poprzez lekturę e-book’a Keto Dieta Bez Tajemnic. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje, żeby zadecydować czy KETO to coś dla Ciebie. Dowiesz się także, jak rozpocząć stosowanie tego stylu żywienia.

Czy dieta ketogeniczna jest najlepszą dietą antycellulitową?

Dieta ketogeniczna polega na znacznym ograniczeniu spożycia węglowodanów (zazwyczaj do mniej niż 50 gramów dziennie) i zwiększeniu spożycia tłuszczów, które stanowią główne źródło energii. Białka są spożywane w umiarkowanych ilościach. Taki sposób odżywiania powoduje, że organizm przechodzi w stan ketozy, w którym zaczyna spalać tłuszcz jako główne źródło energii.

Dieta na cellulit: Makroskładniki w diecie ketogenicznej

  • Tłuszcze – Powinny stanowić około 70-75% dziennego spożycia kalorii.
  • Białka – Powinny stanowić około 20-25% dziennego spożycia kalorii.
  • Węglowodany – Powinny stanowić mniej niż 5-10% dziennego spożycia kalorii.

Korzyści: Pozytywny wpływ keto diety na cellulit

Mechanizmy, dzięki którym keto dieta może zmniejszać cellulit to przede wszystkim:

  1. Redukcja tkanki tłuszczowej: Keto dieta pomaga w redukcji nadmiaru tłuszczu, co stanowi podstawę zmniejszenia widoczności cellulitu.
  2. Poprawa elastyczności i regeneracja skóry: Dieta ketogeniczna może przynosić wiele korzyści dla zdrowia skóry. Spożywanie zdrowych tłuszczów wspiera nawilżenie i elastyczność skóry. Dodatkowo, keto dieta może zmniejszać stres oksydacyjny, co pomaga w ochronie skóry przed uszkodzeniami.
  3. Zmniejszenie stanów zapalnych: Keto dieta, poprzez zmniejszenie poziomu cukru i insuliny we krwi, może przyczyniać się do redukcji stanów zapalnych. Mniejsze stany zapalne są korzystne dla zdrowia skóry, ponieważ pomagają zapobiegać pogorszeniu jej wyglądu. Dodatkowo, spożywanie zdrowych tłuszczów, takich jak omega-3, może wspierać elastyczność skóry. Te tłuszcze są kluczowe dla utrzymania zdrowej bariery lipidowej skóry, co zapobiega utracie wody i utrzymuje jędrność.
  4. Poprawa mikrokrążenia: Keto dieta wspomaga krążenie krwi, co jest istotne w kontekście cellulitu. Poprawa mikrokrążenia pomaga w lepszym dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do komórek skóry, co może wspierać ich zdrowie i redukować widoczność cellulitu.

Eliminacja nabiału z diety a redukcja cellulitu

Oprócz redukcji węglowodanów w diecie, warto rozważyć również rezygnację z nabiału i produktów mlecznych. Ich konsumpcja ma bowiem negatywny wpływ na zdrowie hormonalne. Nabiał wykazuje bowiem nie tylko działanie prozapalne, ale także zawiera szkodliwe metabolity estrogenów oraz inne toksyny, które mogą nasilać nierównowagę hormonalną, a co za tym idzie – także cellulit.

U mnie eliminacja nabiału już w ciągu kilku pierwszych dni zaowocowała zmniejszeniem się cellulitu i poprawą wyglądu skóry.

Jadłospis keto kontra cellulit: Dieta w praktyce

Dieta ketogeniczna wykazuje bardzo pozytywne oddziaływanie na zdrowie hormonalne, przyczyniając się także do eliminacji cellulitu. Jednak, aby to było możliwe, musi być stosowana prawidłowo. Oznacza to nie tylko redukcję węglowodanów do minimum, ale także uwzględnienie w diecie sporej ilości warzyw i/lub owoców. Nie jest to proste zadanie dla nowicjuszy, dlatego bardzo pomocne mogą okazać się gotowe keto jadłospisy.

Wszystkie zaprezentowane powyżej plany posiłków nie zawierają dodatkowo nabiału i produktów mlecznych, aby wzmocnić ich przeciwzapalne i korzystne dla gospodarki hormonalnej (w tym także antycellulitowe) działanie.

ODBLOKUJ DOSTĘP DO PREZENTACJI

Chcesz się dowiedzieć w jaki sposób dieta ketogeniczna leczy problemy hormonalne? Dołącz do CaveLetter’a i odbierz dostęp do prezentacji w prezencie za zapis.

Keto dieta na cellulit: Warzywa krzyżowe a dominacja estrogenowa

Oprócz samej keto diety, mamy jeszcze dodatkowe narzędzie pozwalające szybciej i skuteczniej walczyć z nadwyżką estrogenową, a co za tym idzie – łatwiej pokonać cellulit. Jeśli więc przed Tobą urlop, a skórka pomarańczowa nadal spędza Ci sen z powiek, to musisz wdrożyć do menu pewną konkretną grupę warzyw…

Chodzi mianowicie o warzywa krzyżowe, czyli przede wszystkim kalafior, brokuł, brukselkę oraz kapustę. Zawierają one bowiem duże ilości indolo-3-karbinolu, z którego podczas trawienia powstaje DIM (Diindolylmethane), a ten pomaga zrównoważyć poziom estrogenu w organizmie. Jednocześnie warzywa te charakteryzują się znaczną zawartością błonnika, który wspomaga wydalanie estrogenów i zapobiega zaleganiu treści pokarmowej w jelitach, a co za tym idzie – ich reabsorpcji.

Dr. Stephanie Estima radzi nawet włączyć je do każdego posiłku podczas protokołu mającego na celu walkę z dominacją estrogenową.

Na blogu znajdziesz wiele keto przepisów, które mogą stanowić inspirację do menu opartego na warzywach krzyżowych.

Keto dieta a cellulit: Suplementacja

Oprócz codziennej diety, istotnym źródłem substancji o działaniu przeciwcellulitowym mogą być suplementy diety. W odniesieniu do działania antycellulitowego w szczególności warto zwrócić uwagę na:

  • indolo-3-karbinol
  • DIM (Diindolylmethane)
  • D-glukaran wapnia (CDG)
  • ekstrakt z nasion brokuła
  • niepokalanek
  • ostropest plamisty

DIM & CDG oraz ekstrakt z brokuła

Skoro o DIM oraz indolo-3-karbinolu mowa, to dobra wiadomość jest taka, że można go też dostać w postaci suplementu i zdecydowanie warto go stosować. Dodatkowa porcja wspomagacza pozwoli na uzyskanie jeszcze szybszych efektów i skuteczniej uwolni organizm od nadmiaru estrogenów.

DIM sprawdzi się szczególnie w drugiej części cyklu, kiedy to poziomy hormonów wzrastają, a dominacja estrogenowa manifestuje się za pomocą PMS-u (złagodzi też jego objawy), czyli podczas fazy lutealnej. Można go dodatkowo połączyć z D-glukaranem wapnia (CDG) wspomagającego glukuronidację – ważny szlak detoksykacji estrogenów.

Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie ekstraktu z nasion brokuła (lub mieszanki warzyw krzyżowych), który działa synergicznie z dwoma pozostałymi, wspomagając metabolizm estrogenów oraz utrzymanie równowagi hormonalnej.

Zioła: Wsparcie dla hormonów i wątroby

Analizując dostępne formy suplementacji mającej na celu zachowanie równowagi hormonalnej nie sposób nie wspomnieć o niepokalanku (Chaste Berry) oraz ostropeście plamistym (Milk Thistle).

  • Niepokalanek podnosi poziom progesteronu i poprawia stosunek estradiol – progesteron, przez co reguluje cykl miesiączkowy. Dzięki temu jest znanym ludowym remedium na PMS.
  • Ostropest plamisty stanowi ogromne wsparcie dla funkcjonowania wątroby, która jest kluczowym organem w metabolizmie estrogenów. Oba dostępne jako surowiec do zrobienia naparu lub – w wygodniejszej formie ekstraktu zamkniętego w tabletce czy kapsułce.

Spalanie tłuszczu: Ćwiczenia wspomagające redukcję cellulitu

Nieodłącznym elementem diety oraz zdrowego życia jest aktywność fizyczna. Przy cellulicie odgrywa ona także niebagatelną rolę. Siedzący tryb życia sprzyja formowaniu się cellulitu. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu z keto dietą może zatem znacznie zwiększyć efekty. Ćwiczenia wspierają bowiem spalanie tłuszczu i poprawiają krążenie, co może pomóc w zmniejszeniu cellulitu.

Jakie ćwiczenia najlepiej wspierają redukcję cellulitu?

  1. Ćwiczenia siłowe – Pomagają w budowaniu mięśni i poprawie metabolizmu.
  2. Trening interwałowy (HIIT) – Spalanie dużej ilości kalorii w krótkim czasie.
  3. Ćwiczenia cardio – Poprawiają krążenie i spalają tłuszcz.

Przydadzą się tutaj wszelkie ćwiczenia spalające tłuszcz, ale także modelujące te partie, w których zauważyliśmy jego występowanie. Należałoby więc przeplatać ćwiczenia typu cardio lub – nawet lepiej – HIIT i tabatę z ćwiczeniami siłowymi na konkretne partie (głównie pośladki i uda).

Jednak każdy kij ma jednak dwa końce… Intensywne ćwiczenia to także stres dla organizmu, dlatego przy zbyt angażujących treningach może dojść do odwrotnej sytuacji – spotęgują one dominację estrogenową i nasilą cellulit. Zwłaszcza, jeśli Twoje życie nie jest wolne od stresu z innych źródeł…

Aktywność fizyczna powinna być więc dopasowana do aktualnego poziomu stresu, możliwości organizmu, samopoczucia danego dnia, a nawet dnia cyklu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być relaksacyjna joga, która jest dużo mniej inwazyjna, a także może pomóc wymodelować sylwetkę i pobudzić tkankę podskórną do oczyszczania.

Tutaj kilka fajnych propozycji różnych ćwiczeń, które osobiście lubię oraz ciekawy zestaw ćwiczeń dedykowanych walce z cellulitem:

HIIT, czyli spalanie tłuszczu kontra cellulit
Ćwiczenia cardio na cellulit
Joga hormonalna przeciwko dominacji estrogenowej
Ćwiczenia na cellulit

Masaże i zabiegi kosmetyczne: Uzupełnienie kuracji antycellulitowej

Popularną metodą walki z cellulitem są różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne i masaże. Jeśli Twój budżet domowy pozwala na takie podejście do tematu, to uważam, że może to być fajne uzupełnienie pozostałych metod. Masaże i zabiegi kosmetyczne nie mają jednak sensu stosowane jako jedyna forma walki z cellulitem.

Sama miałam okazję poddać się zabiegowi o wdzięcznej nazwie Body Master System na uda i pośladki, który jest niczym innym jak endermomasażem próżniowym. Niewielkie efekty były widoczne już po pierwszym zabiegu. Należy je stosować w połączeniu z dietą i zmianami w stylu życia, gdyż te uwolnione pokłady estrogenów muszą tak czy siak zostać zneutralizowane przez wątrobę.

woman in black skirt and white shirt kneeling on floor
Photo by cottonbro on Pexels.com

Automasaż alternatywą dla profesjonalnych zabiegów antycellulitowych

Inna sprawa, że masaż można wykonywać także samemu, w zaciszu własnej łazienki. Ja stosuję taki automasaż podczas kąpieli, po namydleniu ciała masując tkanki zajęte cellulitem za pomocą kostek dłoni ściśniętych w pięści. W sprzedaży są różnego rodzaju rękawice i inne akcesoria, które mogą w takim automasażu pomóc. Zaznaczam, że nie należy on do przyjemnych, ale żeby uzyskać odpowiednie efekty, trzeba zmotywować jakoś tę tkankę do działania.

Czy kremy i balsamy redukują cellulit?

Moim zdaniem nie… Tak, jak wspominałam, cellulit jest tłuszczową tkanką podskórną, a większość kosmetyków działa głównie na wierzchnie partie skóry i nie jest w stanie zlikwidować tkanki tłuszczowej znajdującej się pod nią.

Firmy kosmetyczne próbują wmówić kobietom borykającym się z problemem cellulitu, że jest to problem kosmetyczny i można go rozwiązać za pomocą kremów lub balsamów, ale to jest tylko chwyt marketingowy… Kosmetyki mogą poprawić jakość i jędrność skóry, ale nie zlikwidują problemu, który leży głębiej.

Plus, biorąc pod uwagę to, co pisałam wcześniej o kosmetykach i ksenoestrogenach w nich zawartych, naprawdę lepiej odpuścić sobie wszelkie cudowne specyfiki i zadziałać od wewnątrz. 🙂

Keto dieta & konsumpcja wody a cellulit

Na koniec jedna istotna uwaga – pamiętaj o piciu odpowiednich ilości wody. Szczególnie latem, w upalne dni należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Ma to dość duże znaczenie także w kontekście cellulitu. Otóż formowanie się cellulitu ma związek z zatrzymywaniem się wody w tkance podskórnej.

Keto dieta, szczególnie w początkowej fazie (keto adaptacja) wiąże się z dużą utratą wody, co może pogorszyć wygląd skóry oraz nasilić cellulit. Dlatego istotna jest wtedy wysoka konsumpcja wody oraz uzupełnienie elektrolitów.

W przypadku niewystarczającego nawodnienia, nasze organizmy wchodzą w tryb gromadzenia wody tak, aby starczyło mu jej na podstawowe procesy. Utyka ją wtedy właśnie w tkance podskórnej, stąd opuchlizna, a także cellulit. Także pijmy duże ilości wody, najlepiej filtrowanej lub ze szklanych butelek, gdyż plastikowe butelki mogą wydzielać ksenoestrogeny.

Keto dieta kontra cellulit: Podsumowanie

Keto dieta może być skuteczną metodą w walce z cellulitem poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, poprawę elastyczności skóry i zmniejszenie stanów zapalnych. Połączenie keto diety z suplementacją, regularną aktywnością fizyczną odpowiednim nawodnieniem oraz zabiegami może przynieść jeszcze lepsze rezultaty.

Jest to koncepcja dietetyczna, która nie tylko wspiera redukcję cellulitu, ale także oferuje szereg korzyści zdrowotnych, w tym poprawę zdrowia metabolicznego, stabilizację poziomu cukru we krwi i wspieranie zdrowia skóry. Jest to holistyczne podejście, które może pomóc w poprawie ogólnego zdrowia i wyglądu skóry.

keto dieta kontra cellulit: inforgrafika
Jak się pozbyć cellulitu – infografika

Według mnie tylko przemyślane i kompleksowe działanie w kilku aspektach życia jest w stanie zapewnić sukces w tej kwestii. Absolutną podstawą jest tutaj eliminacja dominacji estrogenowej, która jest postrzegana za głównego winowajcę w formowaniu się cellulitu.

Źródła:
https://aquaphor.com/pl-pl/blog/hormony-w-wodzie
https://sozosfera.pl/nauka-i-srodowisko/zanieczyszczenie-wody-hormonami-i-innymi-farmaceutykami-oraz-ich-degradacja/
https://sekrety-zdrowia.org/ksenoestrogeny-czym-sa-jak-ich-unikac/
https://michalkot.pl/strefa-wiedzy/dominacja-estrogenowa/
https://urzadzenia-medyczne.com.pl/content/19-dlaczego-tkanka-tluszczowa-ma-znaczenie
https://ewaburzynska.pl/dominacja-estrogenowa/
https://www.floliving.com/3-reasons-why-women-cant-drink-coffee/
http://wzasadziewoda.pl/piciem-wody-zwalcz-cellulit/
Modified Mediterranean-Ketogenic Diet and Carboxytherapy as Personalized Therapeutic Strategies in Lipedema
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC586Structural Changes of Subcutaneous Tissue Valued by Ultrasonography in Patients with Cellulitis Following Treatment with the PnKCelulitis® Program

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na moim blogu i chcesz okazać wsparcie dla mojej działalności, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy za pomocą poniższego przycisku 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może Cię także zainteresować:

Avatar for Modern Cavegirl

Modern Cavegirl

Ekspertka do spraw zdrowego odżywiania, która lubi smacznie zjeść. Autorka artykułów na temat odchudzania i zdrowia, przepisów kulinarnych oraz zbilansowanych keto jadłospisów. Wypróbowała na sobie kilkanaście różnych diet aż trafiła na taką, która pozwoliła jej skutecznie schudnąć i pokonać chorobę Hashimoto. Teraz pomaga innym odzyskać zdrowie, szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

6 Comments

  1. Avatar for miszka
    miszka says:

    serio kremy nie mają znaczenia??? tzn. ja wiem że bez zmiany diety, ćwiczeń, masaży itp. nie będzie żadnych efektów widocznych przy cellulicie ale jednak są składniki które mają jakieś badania na cellulit, co nie?

    1. Avatar for Modern Cavegirl

      Moim zdaniem mają marginalne znaczenie jeśli w ogóle… Jak sama wspominasz, bez odpowiedniej diety, ćwiczeń i stylu życia nie uzyska się efektów, nawet gdyby zastosowało się wszelkie dostępne na rynku specyfiki antycellulitowe. Praktycznie rzecz biorąc więc nie ma sensu ich stosować.
      Inna sprawa w jaki sposób robione są te badania, bo tutaj też jest duże pole do nadużyć… 😉

    2. Avatar for Lidzia S
      Lidzia S says:

      Zgadzam się poniekad z moderncavegirl. Ogolnie? Bez podstawy nie ruszysz. Jezeli chodzi o kremy to wszystko zalezy od tego co jest w srodku, jak ulozone jest inci i jakiej jakosci sa skladniki. Osobiscie przeszlam przez kilka skladnikow i najlepiej sie sprawdzaja algi, bluszcz, bylica, kasztanowiec, kofeina, kwas askorbinowy, ruszczyk kolczasty i rutyna. Dla mnie bardzo spoko sprawa i mi vialise mocno mi sie sprawdza przy grudach na nogach xD

      1. Avatar for Modern Cavegirl

        Zapewniam, że największą skuteczność daje odpowiednia dieta i styl życia… 🙂 A poza eliminacją problemu estetycznego w pakiecie dostajemy lepsze samopoczucie! 😀 Kosmetyki, jeśli mają dobry, naturalny skład (i wystarczający udział składników aktywnych), to pewnie nie zaszkodzą, a może nawet odrobinę pomogą. Tylko po co wydawać fortunę na nie skoro można zainwestować w wysokiej jakości jedzenie i problem zniknie wraz z innymi dolegliwościami…?

        1. Avatar for Lidzia S
          Lidzia S says:

          Ale ja nigdzie nie mowie ze nie popieram zdrowego podejscia do diety i aktywnosci fizycznej. Przeciez wiadomym jest ze smarujac sie najlepszymi kremami i zajadajac sie maczkiem przed TV cellulit nie zniknie xDD Tylko dalam info co do skladnikow.

          1. Avatar for Modern Cavegirl

            To fakt, wymienione składniki uznaje się za sprzyjające eliminacji cellulitu. Cieszę się, że się jednak zgadzamy co do tego, że najważniejsza pozostaje kwestia dbania od środka, a nie od zewnątrz… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *