naturalne pranie i zmywanie

Naturalne pranie i zmywanie

Spis zawartości:

Szkodliwe substancje w chemii gospodarczej

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co zawierają popularne środki czyszczące i piorące? Czy skupialiście się zawsze tylko na tym, w jakim stopniu spełniają swoje zadanie? A może staracie się być proekologiczni i analizowaliście je pod tym kątem? Jeśli tak, to na pewno macie świadomość jak wiele szkodliwych substancji potrafią one zawierać. Są one niebezpieczne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także – albo przede wszystkim – dla nas samych. Wpływają bowiem bezpośrednio na nasze organizmy, oddziałując na przykład na ludzki system hormonalny (ksenoestrogeny, o których wspominałam już trochę tutaj).

Konsekwencje kontaktu środków piorących ze skórą

Mowa między innymi o środkach powierzchniowo czynnych, polikarboksylanach, fosforanach, zeolitach, a także kompozycjach zapachowych. Te i inne składniki standardowych środków piorących są uznawane za zagrażające naszemu zdrowiu. Większość z nich dostaje się do organizmu człowieka poprzez skórę bezpośrednio po założeniu wypranych ubrań, a to oznacza, że omijają one w ten sposób zaporę w postaci wątroby. Nie są więc metabolizowane, lecz dostają się do organizmu w niezmienionej postaci, co uznaje się za 10 razy bardziej szkodliwe niż gdy dostają się drogą pokarmową. Efektem są zakłócenia działania układu endokrynnego, alergie (wywołane zwłaszcza kompozycjami zapachowymi) i wiele innych problemów zdrowotnych. Dlatego należy postawić na naturalne pranie i zmywanie!

naturalne pranie i zmywanie
Photo by Harry Cooke on Pexels.com

Sposoby na naturalne pranie i zmywanie

Mając świadomość tego stanu rzeczy nie da się kontynuować i robić porządków, zmywać czy prać przy użyciu zwykłych przemysłowych środków. W trosce o zdrowie swoje i bliskich trzeba wprowadzić bardziej naturalne rozwiązania. Naturalne czyli jakie?

Ekologiczne środki do prania i zmywania

Jest to pewna opcja, jednak nie jest ona pozbawiona wad. Z pewnością można znaleźć środki dużo bardziej bezpieczne i naturalne w składzie niż te standardowe, ale… Producenci są świadomi tego, że coraz więcej osób chce zrezygnować ze szkodliwej chemii gospodarczej – jest to wyraźny trend, którego nie da się zignorować. Jedni podchodzą do tematu na poważnie, skrupulatnie dobierając składniki tak, aby były one równie skuteczne, ale mniej szkodliwe dla człowieka i środowiska. Inni niestety próbują jedynie wykorzystać sytuację naginając cechy swoich produktów, więc trzeba uważać.

Orzechy piorące

Jest to popularna i bardzo ekologiczna opcja prania i zmywania bazująca na saponinach, czyli frakcjach zmydlających zawartych w łupinach pewnych orzechów. W dodatku bardzo wydajna i w zupełności naturalna oraz bezpieczna dla człowieka. Orzechów piorących można używać do prania ubrań, zmywania naczyń (w zmywarce lub zrobić płyn na ich bazie), a nawet do mycia włosów. Ich wadą jest jednak to, że mają ograniczony potencjał piorący i nie nadają się do prania ciężej zabrudzonych ubrań. W odświeżaniu niezabrudzonej odzieży sprawdzają się jednak bardzo dobrze. 🙂 Ich dużym plusem jest fakt, że nie potrzeba używać żadnego środka do zmiękczania tkanin.

Domowe środki do prania

Tak, jest też taka opcja! 😀 Przygotowane własnoręcznie produkty do prania i zmywania są przy tym tanie, wydajne i skuteczne. Bazują na takich substancjach jak soda oczyszczona, soda kalcynowana, nadwęglan sodu, kwasek cytrynowy oraz boraks. Ja korzystam z nich już od kilku dobrych lat i bardzo je sobie chwalę. Teraz postanowiłam podzielić się nimi także z Wami. 🙂

Domowy proszek do prania
Naturalny proszek do prania domowej roboty
  • Proszek do prania

To mieszanka sody kalcynowanej, nadwęglanu sodu oraz boraksu w proporcjach 1:1:1 (np. po szklance każdego). Składniki należy wymieszać, przełożyć do słoika. Stosować ok. 2 – 3 łyżki na jedno pranie. Lepiej sprawdza się przy praniu białym, na ciemnych ubraniach potrafi zostawiać smugi.

  • Płyn do płukania tkanin

To nic innego jak kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie (1-2 łyżeczki na 100 ml) z dodatkiem olejku eterycznego dla zapachu (ok. 5 – 10 kropli). Zamiast roztworu kwasku można użyć octu spirytusowego z olejkiem eterycznym. Olejki najlepiej – według mnie – sprawdzające się przy praniu to lawenda, mięta lub jaśmin. Można także używać esencji zapachowych.

Domowe środki do zmywania naczyń

  • Proszek do zmywarki

Jest to miks podobny do proszku do prania, składający się z boraksu, sody kalcynowanej, nadwęglanu sodu oraz kwasku cytrynowego w proporcji 2:1:1:1, czyli 1 szklanka boraksu na 0,5 szklanki każdego z pozostałych składników (przepis pochodzi z tej strony). Proszki należy dobrze ze sobą wymieszać, przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w suchym miejscu. Wystarczy 1-2 łyżki na jeden cykl zmywania. Proszek należy wsypać do otworu na tabletkę.

  • Nabłyszczacz

Dodatkowo, koniecznie należy zastosować nabłyszczacz. W tej roli najlepiej sprawdza się ocet spirytusowy z gliceryną (ja dodaję na oko, około łyżki jednego i drugiego :P), a do tego jeszcze cytrynowy olejek eteryczny dla zapachu. Całkiem obiecująco wygląda także proszek do zmywarki z tego przepisu. Jeszcze nie korzystałam z niego, ale dodatek gliceryny do samego proszku wydaje się być rozsądny. Może wtedy nie trzeba dodatkowo stosować niczego w roli nabłyszczacza…

Więcej przepisów na ekologiczne metody prania i zmywania możecie znaleźć na tej stronie.

Ekologiczne sprzątanie

Na koniec dodam tylko, że wspomniane proszki można także używać do sprzątania. Ja co prawda najbardziej lubię sprzątać bez użycia środków czyszczących. Myjka parowa sprawdza się w tej roli wyśmienicie – zarówno do blatów, armatury, podłóg, jak i okien. Jeśli jednak macie poczucie, że sama woda to za mało, z pomocą przyjdzie stary dobry sposób, czyli ocet. 😀 Dodając szklankę octu spirytusowego na wiadro wody uzyskuje się rewelacyjny płyn do wszelkiego sprzątania na mokro. A żeby się pozbyć nieprzyjemnego zapaszku, polecam dodać ulubiony olejek eteryczny. 🙂

Jeśli podobają Wam się treści prezentowane na moim blogu i chcecie okazać wsparcie dla mojej działalności, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy za pomocą poniższego przycisku 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

P.S. Pamiętajcie proszę, żeby do sprzątania zawsze zakładać rękawiczki. Nawet jeśli stosujecie w pełni naturalne środki, to potrafią one być lekko drażniące dla skóry, więc ochrona dłoni jest mile widziana. Jeśli natomiast nie przekonują Was zaproponowane przeze mnie naturalne sposoby i będziecie korzystać z kupnej chemii gospodarczej, to podczas sprzątania koniecznie stosujcie rękawiczki oraz maseczki ochronne! Opary ze środków czyszczących są także niebezpieczne! To samo dotyczy momentu przygotowywania opisanych wyżej środków piorących i zmywających.

Źródła:

Avatar for Modern Cavegirl

Modern Cavegirl

Ekspertka do spraw zdrowego odżywiania, która lubi smacznie zjeść. Autorka artykułów na temat odchudzania i zdrowia, przepisów kulinarnych oraz zbilansowanych keto jadłospisów. Wypróbowała na sobie kilkanaście różnych diet aż trafiła na taką, która pozwoliła jej skutecznie schudnąć i pokonać chorobę Hashimoto. Teraz pomaga innym odzyskać zdrowie, szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *