Tarta z cukinią to wdzięczne danie niskowęglowodanowe, które idealnie wpisze się w sezonowe menu diety ketogenicznej. Ta bezmięsna propozycja przypadnie Ci do gustu, gdyż mimo eliminacji zbóż nadal dostarcza przyjemnych doznań smakowych.
Keto tarta z cukinią i klęska cukiniowego urodzaju
Weszłam ostatnio w posiadanie hurtowych ilości cukinii z działki. Zarówno żółtej, jak i zielonej. Powstało zatem pytanie, co z tym fantem zrobić… Sama miałam kilka opcji w głowie, także w odpowiedzi na moje pytanie padło kilka propozycji. Nie pozostało mi nic innego, jak zakasać rękawy i zabrać się do roboty. Na pierwszy ogień poszła keto tarta z cukinią. Dawno takiej nie jadłam, a poza tym mieliśmy gości więc idealnie wpisała się ona w aktualne zapotrzebowanie. Co prawda do tarty nie zużywa się jakichś spektakularnych ilości cukinii, ale to była w sumie rozgrzewka. W planie jest bowiem jeszcze zupa krem z cukinii, leczo i inne pyszności, także będzie się działo!
Keto tarta z cukinią – pyszny sposób na wytrawną tartę
Na blogu jest już kilka przepisów na tarty, głównie takie na słodko, ale wytrawne też się znajdą. Nowością w przypadku tej wersji jest lekka modyfikacja składu ciasta na tartę. W związku z tym, że kokos lepiej sprawdza się jednak w słodkich kompozycjach smakowych, postanowiłam przełamać jego smak i zmieszać mąkę kokosową z innymi niskowęglowodanowymi i bezzbożowymi mąkami. Oto, co z tego wyszło:
W jaki sposób ten keto przepis wspiera odchudzanie i pomaga osobom z Hashimoto?
Ten keto przepis cechuje się pewnymi zaletami, które sprawiają, że świetnie wpisuje się on w dietę odchudzającą oraz dietoterapię Hashimoto. Oto główne z nich:
- wysoki udział białka gwarantuje długotrwałe uczucie sytości i pomaga w regeneracji tarczycy
- solidna porcja tłuszczu ułatwia kontrolę apetytu oraz dostarcza budulec dla hormonów i zwiększa przyswajalność witamin
- niska zawartość węglowodanów przyswajalnych w towarzystwie błonnika pomaga kontrolować glikemię i uruchomić tryb spalania tkanki tłuszczowej, co jest szczególnie ważne, jeśli chcesz się pozbyć nadwagi, szczególnie tłuszczu trzewnego z brzucha
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Wszystko o odchudzaniu ORAZ Hashimoto & zdrowie hormonalne
Keto tarta z cukinią – składniki:
Jajka
Występują zarówno w spodzie, jak i w nadzieniu. Nadmienię tylko króciutko, że najlepsze są oczywiście takie wiejskie, z wolnego wybiegu lub ekologiczne i co ważne – nie karmione zbożem. I takie właśnie jajka powinniśmy stosować na co dzień w swojej diecie.
Tłuszcz
Tutaj właściwie wybór należy do Was. Nada się każdy tłuszcz nasycony, który tężeje w niższych temperaturach. Ja do pieczenia z reguły używam rafinowanego oleju kokosowego, masła klarowanego lub mieszanki obu.
Mąka kokosowa
Standardowy rodzaj mąki w keto wypiekach, zaraz obok mąki migdałowej. Mąka kokosowa charakteryzuje się wysokim stopniem wchłanialności płynów, dlatego należy stosować ją z umiarem. W przeciwnym razie produkt końcowy będzie przesuszony. Ma lekko wyczuwalny posmak kokosa, przez co niektórzy nie stosują jej w wytrawnych potrawach. Z tego powodu tutaj używamy mieszanki mąki kokosowej i innych mąk bezzbożowych.
Mąka migdałowa
Częsty wybór jeśli chodzi o keto wypieki. Jest neutralna w smaku, więc dobrze się sprawdza zarówno w słodkich, jak i wytrawnych wersjach. Tutaj poddajemy ją jednak obróbce termicznej, więc trzeba zwrócić uwagę, żeby była mocno odtłuszczona. Jeśli nie macie takowej do dyspozycji, lepiej postawić w całości na mąkę kokosową.
Mąka sezamowa
Stanowi uzupełnienie mąki kokosowej i migdałowej. Jest opcjonalna. Można ją zastąpić mąką łubinową, odtłuszczoną mąką lnianą lub wspomnianą mąką migdałową.
Śmietana kokosowa (kwaśna)
Razem z jajkami stanowi wypełnienie naszej tarty. Masę wykłada się na podpieczony spód, a następnie przykrywa plasterkami cukinii. U mnie zawsze w tej roli PlantOn Sour Creamo. Jeśli nie uda Wam się jej dostać, można zastąpić ją jogurtem kokosowym. A jeśli stosujecie nabiał w diecie, to możecie użyć zwykłej kwaśnej śmietany.
Cukinia
Tego warzywa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać… Cukinia to królowa stołu podczas letnich i jesiennych miesięcy. Świetna zarówno w wytrawnym, jak i w słodkim wydaniu. Tutaj używamy zarówno żółtej, jak i zielonej odmiany. Przed zastosowaniem należy pokroić ją w plastry, posolić i odstawić, aby puściła wodę. Dopiero po osuszeniu wykładamy plastrami wierzch tarty.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Tarta z cukinią
Składniki
Spód
- 2 szt. jajka
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1 łyżka oliwa z oliwek
- 30 g olej kokosowy rafinowanego lub masło klarowane
- 50 g mąka kokosowa
- 35 g odtłuszczona mąka migdałowa
- 25 g odtłuszczona mąka sezamowa lub odtłuszczona mąka migdałowa
Nadzienie
- 2 szt. jajka
- 200 g śmietana kokosowa PlantOn Sour Creamo
- 0,5 łyżeczki sól himalajska, kłodawska lub morska (do smaku + do posypania cukinii)
- 0,5 łyżeczki czosnek niedźwiedzi suszonego
- 0,5 szt. cukinia zielona (ok. 150 g)
- 0,5 szt. cukinia żółta (ok. 150 g)
- 0,5 kulki mozzarella startej na tarce (opcjonalnie – ominąć w wersji bez nabiału)
Sposób przygotowania
Spód
- Wszystkie składniki umieścić w malakserze i utrzeć na gładką masę. Wylepić nią formę do tarty o średnicy ok. 28 cm wyłożoną papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni w trybie góra + dół na ok. 8 minut.
Nadzienie
- Cukinię pokroić w plasterki, posolić dodatkową porcją soli, odstawić na kilka minut aż puści wodę. Jajka ubić ze śmietaną i przyprawami. Masę wyłożyć na podpieczony spód. Na to wyłożyć odsączone z wody i osuszone ręcznikiem papierowym plasterki cukinii. Wstawić do piekarnika na ok. 15 – 20 minut. Na 5 minut przed końcem pieczenia posypać wierzch tarty startą mozzarellą.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Ta tarta jest po prostu piękna!!!!!!I na pewno też smaczna!!!! Coś dla oka i coś dla podniebienia!!! Na pewno wypróbuję!!!! Pozdrawiam autorkę i życzę dużo takich wspaniałych, pomysłów na takie cudowne i nieskomplikowane dania!!!
Dziękuję za te przemiłe i bardzo motywujące do dalszego działania słowa! 😀 Pozdrawiam gorąco! 🙂