Konfitury i dżemy owocowe to temat tabu na diecie ketogenicznej, gdyż owoce zawierają zazwyczaj pewne ilości cukru. Jednak niesłodzone cukrem konfitury na bazie owoców niskowęglowodanowych, bez dodatku cukru mogą stanowić niewielki dodatek do zdrowego stylu życia. W połączeniu z wysokotłuszczowymi produktami nie obciążą glikemii, a dostarczą przyjemnego słodkiego smaku. Właśnie to oferuje Ci przepis na KETO dżem śliwkowy z czekoladą.
KETO czekodżem śliwkowy: Owocowa konfitura bez cukru do naleśników i do piernika
Koniec lata i jesień to czas przetworów. W tym momencie prym – jeśli chodzi o owoce – wiodą śliwki. Ja nie wyobrażam sobie sezonu śliwkowego bez efektu w postaci konfitury śliwkowej. I to nie byle jakiej konfitury… 🙂 Czekodżem śliwkowy to najpyszniejsza wersja dżemu ze śliwek jaką znam… Te owoce komponują się wprost idealnie z gorzką czekoladą! 🙂 Nie zawiera ani grama cukru dodanego, nawet w postaci przyjaznych diecie ketogenicznej słodzików. Cała słodycz pochodzi z owoców i czekolady… A jeśli zdecydujecie się na czekoladę o zawartości 100% kakao, to cukru będzie tam dosłownie tyle, co kot napłakał… 😀
Czekodżem śliwkowy to konfitura, która znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Stanowi wyśmienite urozmaicenie keto śniadań w postaci nadzienia do naleśników lub smarowidła do kanapek. Ja jednak najchętniej wykorzystuję ją do przygotowania bożonarodzeniowych pierników. 🙂
KETO dżem śliwkowy z czekoladą: Składniki
Do jego przygotowania potrzeba tylko i wyłącznie tych dwóch składników:
- Śliwki: Ja użyłam zwykłej odmiany śliwek o dużych, jędrnych owocach, określanych mianem śliwki domowej lub empress. Z powodzeniem jednak można zastosować tutaj śliwki węgierki. W zależności od odmiany, zawartość cukru w końcowym wyrobie może się odrobinę różnić… Moje śliwki nie były bardzo słodkie i w takie radziłabym Wam celować, aby utrzymać zawartość węglowodanów na niskim poziomie.
- Czekolada: Najlepiej o wysokiej zawartości kakao (czym więcej tym lepiej ;)) lub niskowęglowodanowa. Zapewni ona maksimum smaku przy minimalnej ilości węglowodanów. Im słodsze śliwki tym czekolada powinna mieć więcej kakao i na odwrót… Trzeba to bowiem wyważyć smakowo tak, aby konfitura wyszła smaczna.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Czekodżem śliwkowy
Wyposażenie
Składniki
- 1 kg śliwki
- 100 g czekolada gorzka 90% lub niskowęglowodanowa
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
Sposób przygotowania
- Śliwki wypestkować, pokroić w kostkę i umieścić w garnku z grubym dnem. Gotować na dość dużym ogniu mieszając od czasu do czasu aż konfitura znacznie zgęstnieje. Czekoladę połamać na kawałki. Konfiturę zdjąć z palnika, dodać sól i czekoladę i mieszać aż do pełnego rozpuszczenia czekolady.
- Gorący czekodżem śliwkowy przekładać do czystych, wyparzonych słoiczków, zakręcać i odkładać do góry nogami. Po wystudzeniu przechowywać w suchym, chłodnym miejscu.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.