Mamy weekend, ale dzisiaj wyjątkowo przepis wytrawny zamiast jakiegoś keto ciasta… 🙂 Miałam bowiem ostatnio okazję upiec wspaniały niskowęglowodanowy Chleb z Manioku. Dokładnie ten sam, o którym wspominałam w przepisie na keto krem michałkowy.
Chleb z manioku – niskowęglowodanowe pieczywo na najwyższym poziomie
Chleb z manioku zawiera pewien ciekawy, choć – w odniesieniu do diety ketogenicznej – raczej dyskusyjny składnik. Mowa o mące z manioku (cassava flour), która – jak mi się wydawało – do niskowęglowodanowych nie należy. To ta sama, która posłużyła do zrobienia chociażby tych pierogów. Jest to mąka bezzbożowa idealna pod Paleo, ale już na diecie ketogenicznej trzeba uważać z jej konsumpcją.
Mąka z manioku a dieta ketogeniczna
Według tabeli kalorii zawiera ona bowiem – w zależności od producenta – ok. 80 g węglowodanów netto na 100 g produktu. Natomiast etykieta mąki z manioku typu Gari (grubo mielona), z której ja korzystałam wskazuje 38 g węglowodanów na 100 g… Nie wiem skąd ta różnica, więc na wszelki wypadek do moich obliczeń wzięłam standardowe dane dla mąki z manioku. Koniec końców i tak wyszło niecałe 5 g węglowodanów na porcję, więc tragedii nie ma. 🙂
Dzięki jej zastosowaniu chleb jest naprawdę przyjemny w odbiorze i smakuje jak taki na mące zbożowej. W zależności od tego na jakie mąki się zdecydujecie, chleb może być jasny (żółtawy) lub całkiem ciemny (w wersji z mąką sezamową).
Ale do rzeczy…
Keto chleb z maniokiem – składniki
Nadmienię tylko króciutko, że najlepsze są oczywiście takie wiejskie, z wolnego wybiegu lub ekologiczne i co ważne – nie od kur karmionych zbożem. Zboża mogą stanowić ułamek karmy, jednak nie powinna to być przeważająca część. I takie właśnie jajka powinniśmy stosować na co dzień w swojej diecie.
Tłuszcz
Dowolny płynny olej roślinny, który nadaje się do obróbki termicznej. Najlepsza będzie oliwa z oliwek lub rafinowany olej z awokado, ale każdy inny nada się pod względem kulinarnym. Zwróćcie uwagę, żeby raczej był to olej z przewagą jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, gdyż będzie on mniej reaktywny chemicznie.
Mąki
Pierwszą już znacie – jest to wspomniana mąka z manioku. Ale oprócz niej używamy tutaj też innej mąki, tym razem niskowęglowodanowej, aby zrównoważyć udział cukru w produkcie końcowym. Może to być albo odtłuszczona mąka migdałowa albo sezamowa. W przypadku tej pierwszej wypiek wyjdzie trochę jaśniejszy, a w przypadku tej drugiej – ciemny niczym pieczywo pełnoziarniste. Taki dobór mąk to na pewno dobra wiadomość dla osób, które nie przepadają za keto pieczywem z udziałem mąki kokosowej… 🙂
Spulchniacz
W tej roli u mnie akurat proszek do pieczenia bez fosforanów. Ewentualną i zdecydowanie bardziej naturalną alternatywą będzie jednak kamień winny (inaczej cream of tartar lub kwaśny winian potasu) lub soda spożywcza.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Chleb z maniokiem
Składniki
- 6 szt. jajka w temperaturze pokojowej
- ¼ szklanki woda gazowanej
- ¼ szklanki oliwa z oliwek
- 90 g mąka z manioku (cassava flour); ok. ¾ szklanki
- 90 g odtłuszczona mąka migdałowa lub odtłuszczonej mąki sezamowej
- 3 łyżeczki proszek do pieczenia
- 1 łyżeczka sól himalajska, kłodawska lub morska
Sposób przygotowania
- Jajka ubić na puszystą jasną masę. Miksując dalej dolać oliwę i wodę. Suche składniki wymieszać i dodać do masy jajecznej. Wymieszać szpatułką lub zmiksować delikatnie aż do połączenia składników. Przelać do keksówki o wymiarach 20 cm x 11 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180° w trybie grzania góra + dół lub w termoobiegu w 160° przez 45 – 50 minut do suchego patyczka. Ostudzić przed krojeniem.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.