Keto ciasto z białym musem czekoladowym i rabarbarem – na powitanie lata
Przy tych upałach opuściła mnie praktycznie całkowicie wena do gotowania… Moje posiłki są ostatnio możliwie najprostsze i wymagające najmniej wysiłku. Nie będę ukrywać – idę po linii najmniejszego oporu. Ot szybka wrzutka na grilla – jakieś mięsko, do tego warzywa i po temacie. Przykra sprawa, bo przez to nie mam czego publikować na blogu… Przypomniało mi się jednak, że jakiś czas temu robiłam smaczne keto ciasto z rabarbarem. I stwierdziłam, że mogę przybliżyć Wam kulisy jego produkcji. 😀 Sezon na rabarbar wkrótce się skończy, trzeba więc korzystać ile wlezie. Ciasto jest tak naprawdę odwrotnością tej propozycji. Tam mieliśmy do czynienia z ciemnym ciastem, czekoladowym musem i truskawkami. Tutaj natomiast wszystko utrzymane jest w jasnej kolorystyce, a dodatkiem owocowym jest właśnie rabarbar.
Keto ciasto z białym musem czekoladowym i rabarbarem – składniki:
Oto, co dokładnie znajdziecie w keto cieście z białym musem czekoladowym i rabarbarem:
Ciasto kruche
Standardowy przepis na kruche ciasto z mąki kokosowej. Jajka, tłuszcz (masło klarowane lub rafinowany olej kokosowy) i mąka wyrobione w malakserze na gładkie ciasto. W ciepłe dni polecam schłodzić je w lodówce przed wylepianiem formy. W przeciwnym razie może się za bardzo lepić i rozpadać. Dobrze jest je także schłodzić przed samym pieczeniem, już po wylepieniu formy.
Keto słodzidło
Temat rzeka… 🙂 Jeśli chodzi o kruche ciasto, to najlepiej sprawdzają się słodziki w proszku lub kryształkach. Generalnie najlepiej jeśli byłaby to alluloza lub erytrytol. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Posiadaczom bardziej wytrawnych kubków smakowych może natomiast wystarczyć słodycz pochodząca z inuliny. Dobrą opcją może się okazać także d-ryboza, która ponoć wykazuje nawet działanie nasilające stan ketozy. Jeśli chodzi natomiast o nadzienie, to ja użyłam stewii w płynie, ale wspomniane wyżej środki słodzące w postaci proszku także dadzą radę.
Biała czekolada
Nadzienie to bardzo prosta kombinacja białej czekolady z mlekiem kokosowym. Gorąco zachęcam Was do przygotowania jej własnoręcznie z tłuszczu kakaowego, kokosowego mleka w proszku i keto słodzidła (alluloza lub erytrytol). Przepis znajdziecie tutaj. Jeśli jednak nie wykrzesacie z siebie aż tyle sił, to pozostają Wam czekolady sklepowe. Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć niskowęglowodanową białą czekoladę o sensownym składzie. Zwłaszcza jeśli dodatkowo ma być ona bezmleczna.
Mleko kokosowe
Drugi podstawowy składnik nadzienia. Ja korzystałam z mleka kokosowego z kartonu o zawartości 19% tłuszczu, ale myślę, że z powodzeniem można użyć mleka kokosowego z puszki. W kwestii wyboru mleka kokosowego stawiamy na jakość i wybieramy opcję jak najbardziej naturalną. W składzie powinien znaleźć się tylko kokos i woda. Moim osobistym preferowanym wyborem jest mleko firmy Real Thai.
Rabarbar
Częsty składnik wiosennych ciast. Jest kwaskowaty w smaku i nie zawiera zbyt wielu węglowodanów, co czyni go perfekcyjnym składnikiem niskowęglowodanowych potraw. Jest za to pełen witamin i minerałów (głównie żelazo). Warto go więc wprowadzić do wiosennego menu. W tym przepisie rabarbar zasypujemy słodzidłem i podgrzewamy chwilę aż zmięknie, po czym układamy na cieście. Gdyby masa wyszła zbyt płynna, dobrym pomysłem jest zagęszczenie jej nasionami chia. Można go zastąpić dowolnymi innymi owocami sezonowymi (truskawki, maliny, wiśnie, śliwki).
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Ciasto z białym musem czekoladowym i rabarbarem
Składniki
Kokosowy spód
- 1 szt. jajka
- 1 łyżeczka oliwa z oliwek
- 30 g olej kokosowy rafinowany lub masło klarowane
- 55 g mąka kokosowa
- 30 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
Mus z białej czekolady
- 300 ml gęste mleko kokosowe
- 60 g czekolada biała (może być domowa) lub tłuszczu kakaowego i więcej słodzidła
- 10 kropli stewia w płynie (opcjonalnie)
- 1 łyżeczka lecytyna słonecznikowa do ubicia mleka kokosowego
Rabarbarowy sos
- 300 g rabarbar
- 50 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 łyżka nasiona chia
Sposób przygotowania
Kokosowy spód
- Wszystkie składniki rozdrobnić w malakserze aż do uzyskania jednorodnego ciasta. Wylepić nim okrągłą formę do tarty (ok. 16 – 18 cm) wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (tryb pieczenia góra + dół) przez ok. 12 – 15 minut aż do lekkiego zrumienienia.
Mus z białej czekolady
- Czekoladę rozpuścić na niewielkim ogniu (u mnie poziom 2 na indukcji) lub w kąpieli wodnej. Ostudzić. W międzyczasie mocno schłodzone mleko kokosowe ubić razem z lecytyną aż zwiększy objętość i stanie się puszyste. Dolać rozpuszczoną czekoladę i ubijać jeszcze chwilę. Spróbować i dosłodzić stewią jeśli jest taka potrzeba. Wyłożyć masę na ciasto i schować do lodówki na ok. 30 minut. Przed podaniem ozdobić schlodzonym sosem rabarbarowym.
Rabarbarowy sos
- Rabarbar obrać i pokroić w ok. 3-cm kawałki. Skórki podlać odrobiną wody (3-4 łyżki) i zagotować, żeby wydobyć barwę. Skórki odcedzić, a w pozostałej wodzie gotować rabarbar z erytrytolem przez 3 – 4 minuty aż lekko zmięknie. Jeśli zostało za dużo płynu, zagęścić całość nasionami chia.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.