Keto truskawkowe ombre cake – keto ciasto na upały
Myślę, że to jest właściwy moment, żeby powoli zakończyć już sezon na rabarbar i przerzucić się całkiem na truskawki. Rabarbar to bowiem dobra rzecz, ale powiedzmy to sobie szczerze – nie umywa się on do truskawek. Te są absolutnym hitem sezonu – słodkie, intensywne w kolorze i takie wspaniałe we wszelkich deserach na zimno i na gorąco… Nie trzeba ich nawet specjalnie dosładzać, a najlepsze jest to, że zaliczają się one do owoców niskowęglowodanowych! Natchnęło mnie to do sporządzenia keto ciasta na zimno z ich udziałem. Jest ono wariacją na temat tego deseru, który miałam okazję ostatnio robić i zaprezentować Wam na IG. Warstwy w różnych odcieniach od czerwieni do bieli powodują, że wyszło keto truskawkowe ombre cake.
Keto truskawkowe ombre cake – składniki
A oto, co znajdziecie w środku:
Spód
Zależało mi na prostym i szybkim rozwiązaniu. Nadzienie jest na zimno, więc nie chciałam się bawić w pieczenie spodu. Padło więc także na spód bez pieczenia złożony z ziaren słonecznika oraz chipsów kokosowych. W roli „lepiszcza” wystąpił natomiast nierafinowany olej kokosowy oraz bezcukrowy syrop klonowy na bazie erytrytolu i owocu mnicha. Wyszło pierwsza klasa… 🙂
Mleko kokosowe
Drugi podstawowy składnik nadzienia. Ja korzystałam z mleka kokosowego z puszki. W kwestii wyboru mleka kokosowego stawiamy na jakość i wybieramy opcję jak najbardziej naturalną. W składzie powinien znaleźć się tylko kokos i woda. Moim osobistym preferowanym wyborem jest mleko firmy Real Thai. Puszka musi być dobrze schłodzona w lodówce (min. 24 h), żeby gęsta śmietana kokosowa oddzieliła się od warstwy płynnej. Korzystać będziemy bowiem tylko z tej stałej części.
Żelatyna
Niezbędny składnik galaretek i wszelkich ciast oraz deserów na zimno. Stanowi ona czyste białko zwierzęce, bogate w bardzo dobrze przyswajalne aminokwasy. Żelatyna jest zbawienna dla naszych jelit, regenerując je i naprawiając tzw. przeciekające jelita. Dlatego warto ją wprowadzić do menu na stałe, nie tylko w postaci deserów… 😛 Istotną kwestią jest jej pochodzenie. Najlepiej, żeby była ekologiczna lub z naturalnego chowu (z bydła pastwiskowego). Jeśli stosujecie dietę wegetariańską lub wegańską, to można zastąpić ją agarem, tylko wtedy należy odrobinę zmodyfikować sposób przygotowania, gdyż agar należy zagotować z płynem, aby uaktywnić jego właściwości wiążące.
Keto słodzidło
Temat rzeka… Generalnie najlepiej jeśli byłaby to alluloza lub erytrytol. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Posiadaczom bardziej wytrawnych kubków smakowych może natomiast wystarczyć słodycz pochodząca z inuliny. Dobrą opcją może się okazać także d-ryboza, która ponoć wykazuje nawet działanie nasilające stan ketozy. U mnie w tym przypadku najlepiej sprawdził się tandem w postaci erytrytolu i stewii w płynie, ale wszystko zależy od Waszych preferencji.
Truskawki
Główny bohater naszego keto deseru. Wspaniałości nad wspaniałościami darzone uwielbieniem przez przeważającą część ludzkości, w tym mnie. 😀 Prawda jest taka, że w tej roli sprawdzą się wszelkie niskowęglowodanowe miękkie owoce, ale właśnie mamy sezon na truskawki, więc nie miałam tutaj żadnych wątpliwości… 🙂 Najlepsze jest to, że są to owoce o stosunkowo niskiej zawartości węglowodanów i dużej zawartości wody, więc łatwo wpisują się w keto makro i mają niewiele kalorii. Zdecydowanie najlepiej postawić więc właśnie na nie.
Jeśli podobają Wam się treści prezentowane na moim blogu i chcecie okazać wsparcie dla mojej działalności, to zachęcam do postawienia mi wirtualnej kawy za pomocą poniższego przycisku 🙂
Truskawkowe ombre cake
Składniki
Spód
- 0,5 szklanki słonecznik łuskanego (ok. 65 g)
- 0,5 szklanki chipsy kokosowe prażonych (ok. 45 g)
- 2 łyżki nierafinowany olej kokosowy
- 1 łyżka bezcukrowy syrop klonowy
- 0,5 łyżeczki ekstrakt z wanilii
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
Nadzienie
- 0,5 kg truskawki
- 5 łyżeczek żelatyna (ok. 15 g); w wersji wege/ vegan zastąpić agarem
- 1 mleko kokosowe w puszce uprzednio schłodzone w lodówce przez min. 24 h
- 6 łyżek keto słodzidło np. alluloza, erytrytol lub d-ryboza
- 15 kropli stewia w płynie
- 1 łyżeczka lecytyna słonecznikowa (opcjonalnie)
Dodatkowo
- 100 g truskawki do dekoracji
Sposób przygotowania
Spód
- Wszystkie składniki umieścić w malakserze i rozdrobnić aż do uzyskania elastycznej masy. Wylepić nią spód foremki do pieczenia o średnicy 20 cm, uprzednio wyłożonej folią spożywczą. Wstawić do lodówki.
Nadzienie
- Truskawki zblendować z 4 łyżkami słodzidła. Żelatynę namoczyć w 50 ml zimnej wody, a gdy napęcznieje zalać 50 ml wrzątku i dobrze wymieszać. 4/5 roztworu żelatyny rozprowadzić w masie truskawkowej. Z puszki mleka kokosowego wyjąć stałą część (śmietana kokosowa) i ubić na sztywno z 2 łyżkami słodzidła, lecytyną słonecznikową oraz pozostałą żelatyną. Na schłodzony spód wyłożyć 1/3 masy truskawkowej, wstawić do lodówki lub do zamrażarki do stężenia. Pozostałą masę wymieszać z 1/4 ubitej śmietany kokosowej, wyłożyć na stężałą warstwę truskawkową. Następnie dodać kolejną porcję śmietany kokosowej do masy truskawkowej uzyskując jaśniejszy kolor i ponownie wyłożyć kolejną warstwę. Ponowić aż do wykorzystania masy truskawkowej. Ostatnią warstwą powinna być czysta śmietana kokosowa. Wstawić do lodówki na minimum 2 h (a najlepiej na całą noc).
Dekoracja
- Truskawki pokroić w cienkie plastry. Ułożyć z nich rozetę na wierzchu ciasta.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.