Keto mus cytrynowy – orzeźwiający keto deser na upalne dni
O ludzie, jak dzisiaj gorąco… Najchętniej żywiłabym się tylko schłodzonymi płynami albo lodami… 😉 Dobrze sprawdzają się też mrożona kawa/herbata i owocowe szejki z lodem. Poza tym mój organizm nie akceptuje chwilowo nic innego. No ale energię skądś czerpać trzeba, wpadłam więc na pomysł przygotowania chłodnego orzeźwiającego keto deseru na bazie cytryny. Prawdziwe stałe pożywienie zaakceptuję chyba dopiero wieczorem, kiedy temperatura spadnie przynajmniej do tych 28 stopni… 😀
Keto mus cytrynowy to prosty i szybki w przygotowaniu deser bazujący na mleku kokosowym i tłuszczu kakaowym, zagęszczony agarem. Głównym składnikiem smakowym jest natomiast sok z cytryny. Podany mocno schłodzony przyjemnie orzeźwia i dostarcza – tak potrzebnej w upalną pogodę – witaminy C. Jeśli dacie radę ruszyć palcem i poświęcić te kilka minut na jego przygotowanie, to serdecznie polecam. 🙂
Keto mus cytrynowy – składniki
Mleko kokosowe
Ja korzystałam z mleka kokosowego z kartonu o zawartości 19% tłuszczu, ale myślę, że z powodzeniem można użyć mleka kokosowego z puszki (dopasowując jednocześnie ilość mąki). W kwestii wyboru mleka kokosowego stawiamy na jakość i wybieramy opcję jak najbardziej naturalną. W składzie powinien znaleźć się tylko kokos i woda.
A dokładniej sok z niej pozyskany. Jej kwasowość daje uczucie przyjemnego orzeźwienia. Zawarta w niej witamina C ma działanie wychładzające, co jest szczególnie mile widziane, kiedy temperatura powietrza przekracza 35 stopni w cieniu… Może zostać zastąpiona dowolnym innym owocem cytrusowym, w tym limonką lub pomarańczą, choć deser nie będzie wtedy już tak orzeźwiający i niskowęglowodanowy.
Tłuszcz
Tutaj tłuszcz kakaowy w celu zgęszczenia deseru i nadania mu aksamitnej konsystencji. Równie dobrze powinna się nadać niskowęglowodanowa biała czekolada. Można poeksperymentować także z nierafinowanym olejem kokosowym, ale obawiam się, że w tym przypadku może się on nie sprawdzić aż tak dobrze…
Keto słodzidło
Właściwie panuje tutaj pełna dowolność. Może to być standard w postaci erytrytolu. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Posiadaczom bardziej wytrawnych kubków smakowych może natomiast wystarczyć słodycz pochodząca z inuliny. Najlepiej sprawdzą się tutaj jednak słodziki w płynie – na przykład stewia lub kropelki smakowe. Dobrą opcją wydaje się być także d-ryboza.
Agar
Substancja żelująca, która pomaga naszemu nadzieniu utrzymać konsystencję stałą. Stanowi świetny zastępnik żelatyny, popularny zwłaszcza na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Postępuje się z nim troszkę inaczej niż z żelatyną – masę z jego udziałem trzeba bowiem mocno podgrzać lub nawet zagotować, aby uaktywnić właściwości wiążące.
Mus cytrynowy
Wyposażenie
Składniki
- 125 ml gęste mleko kokosowe
- 35 g tłuszcz kakaowy
- 0,5 g agar (ok. ⅓ płaskiej łyżeczki)
- 2 łyżki sok z cytryny
- 4 krople stewia w płynie lub kropelki smakowe (u mnie o smaku sernika)
Sposób przygotowania
- Mleko umieścić w rondlu z grubym dnem. Agar rozmieszać w mleku, dodać tłuszcz kakaowy. Podgrzewać prawie do zagotowania i pełnego rozpuszczenia się masła kakaowego. Dodać sok z cytryny. Dosłodzić stewią lub kropelkami smakowymi.
- Gotowy roztwór przelać do płytkich salaterek. Wstawić do lodówki na min. 1h. Serwować mocno schłodzone.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.