Keto placek biszkoptowy z jabłkami – jesienne keto ciasto
Pory roku nieubłaganie się zmieniają, a wraz z nimi dostępność poszczególnych darów natury. Dla mnie jesień stoi pod znakiem dyni, jabłek i grzybów. I tych właśnie jesiennych produktów będziecie mogli się w najbliższym czasie spodziewać na blogu… 🙂 Nowy sezon rozpoczynamy nie byle czym, bo pysznym keto ciastem z jabłkami. Tak, tak – jabłka w rozsądnych ilościach wcale nie są owocem zakazanym na keto diecie… Keto placek biszkoptowy z jabłkami jest tego najlepszym przykładem!
Jedna porcja tego smakołyku to niespełna 3 g węglowodanów netto, a biszkopt zawiera jeszcze jeden składnik, który uznawany jest za niezbyt niskowęglowodanowy. Jesteście ciekawi jaki? Czytajcie dalej! 🙂
POZNAJ: Inne przepisy na KETO ciasta z udziałem dyni
Keto placek biszkoptowy z jabłkami – składniki
Jajka
Najlepsze są oczywiście takie wiejskie, z wolnego wybiegu lub ekologiczne i co ważne – nie karmione zbożem. Kury powinny żywić się naturalnie, a zboża mogą stanowić niewielki ułamek karmy. Jajka zniesione przez kury chowane w takich warunkach zawierają zdecydowanie więcej przeciwzapalnych kwasów omega-3. I takie właśnie jajka powinniśmy stosować na co dzień w swojej diecie.
Keto słodzidło
Temat rzeka… Generalnie najlepiej sprawdzi się alluloza lub erytrytol. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Posiadaczom bardziej wytrawnych kubków smakowych może natomiast wystarczyć słodycz pochodząca z inuliny.
Tłuszcz
Tutaj rafinowany olej kokosowy, dzięki czemu ciasto pozostaje zgodne z dietą wegetariańską. Ale ostateczny wybór należy do Was… Równie dobrze sprawdzi się jakikolwiek tłuszcz nasycony, który tężeje w temperaturze pokojowej – np. masło klarowane lub mieszanka obu.
Jabłka
Jabłka to typowo jesienny owoc. Bardzo zdrowy, choć lekko demonizowany na diecie ketogenicznej ze względu na większy niż w owocach jagodowych udział węglowodanów. Tymczasem rozsądna ich konsumpcja jest jak najbardziej możliwa nawet przy takich restrykcjach dietetycznych. Nie wiem jak Wy, ale ja przynajmniej nie zamierzam sobie ich całkiem odmawiać… 🙂
Dynia
Dynia to druga bohaterka sezonu. Warzywo, które idealnie sprawdza się jako składnik wszelkich słodkości, w tym keto deserów i ciast. Ja użyłam dyni Hokkaido, a dokładniej odrobinę puree z dyni, które nadało biszkoptowi przyjemny pomarańczowy kolor.
Mąka łubinowa
Jedyna mąka użyta w przepisie. Ostatnio dobrze mi się piecze z jej wykorzystaniem. Ciasto na jej bazie wychodzi puszyste, sprężyste i miękkie, czyli dokładnie takie, jakie powinno być! Z powodzeniem można użyć tutaj jednak odtłuszczonej mąki migdałowej lub mąki kokosowej, odpowiednio dostosowując ich ilości.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Biszkoptowy placek dyniowy z jabłkami
Wyposażenie
Składniki
- 4 szt. jajka
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 50 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 35 g olej kokosowy rozpuszczony
- 40 g puree z dyni Hokkaido
- 40 g mąka łubinowa
- 1 łyżeczka proszek do pieczenia lub cream of tartar
- 1 łyżka ocet jabłkowy
- 115 g jabłka
Sposób przygotowania
- Rozdzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywno z solą i słodzidłem. Dalej ubijając powoli wlewać rozpuszczony olej kokosowy i ocet oraz puree z dyni. Następnie dodać żółtka. Zmniejszyć obroty miksera i dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia.
- Kwadratową formę o wymiarach 20 x 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać ciasto do formy. Jabłko pokroić w ćwiartki, a następnie w plasterki. Wyłożyć jabłko na wierzch ciasta.
- Piec w piekarniku nagrzanym do 160° C z włączoną funkcją termoobiegu do suchego patyczka.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
A do czego użyć dynie wymienioną w składnikach?
Puree z dyni dodajemy do ubitych białek razem z innymi mokrymi składnikami. Już doprecyzowałam przepis, bo rzeczywiście wcześniej mi to umknęło. 🙂