Dieta ketogeniczna

Keto Dieta – Źródła Tłuszczu Na Diecie Ketogenicznej

Keto dieta to dieta bazująca na tłuszczu jako najbardziej optymalnym źródle energii dla ludzkiego organizmu. Przeanalizujmy zatem z jakich źródeł tłuszczu należy korzystać stosując ten rodzaj diety:

Tłuszcze średniołańcuchowe (MCT)

Istotną rolę w diecie ketogenicznej pełnią tłuszcze średniołańcuchowe, czyli Medium-Chain Triglycerides. W tym artykule dowiesz się więcej na ich temat:

Keto Dieta – Źródła Węglowodanów Na Diecie Ketogenicznej

Przeanalizowaliśmy sobie źródła tłuszczu na diecie ketogenicznej, pora zatem przyjrzeć się dostępnym źródłom węglowodanów. Naszym celem jest – rzecz jasna – ich ograniczanie, ale to, skąd pochodzą jest także istotne. Oczywiście najkorzystniej byłoby dostarczać je głównie z niskowęglowodanowych warzyw i owoców, jednak keto ciasta i desery są także w zasięgu możliwości! 🙂

Niskowęglowodanowe warzywa

To grupa produktów roślinnych, głównie warzyw nieskrobiowych, która charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością węglowodanów przyswajalnych. Są to głównie warzywa zielone oraz większość pozostałych warzyw, które nie są bulwami i korzeniami.

Nie ma konkretnych wytycznych co do tego które warzywa są dozwolone, a które zakazane na diecie ketogenicznej. Całodzienne ich spożycie musi po prostu mieścić się w wyznaczonym limicie węglowodanów.

Decyzja, czy pulę dostępnych węglowodanów wykorzystać na większą ilość niskowęglowodanowych warzyw czy też mniejszą ilość warzyw z większą ich zawartością należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

To pierwsze podejście jest natomiast dużo lepsze z punktu widzenia korzyści zdrowotnych diety, gdyż zmieści się w niej większą ilość bogatych w witaminy i minerały rodzajów warzyw. Podobnie ma się sytuacja także w przypadku owoców.

TUTAJ znajduje się treść tylko dla uczestników Plemienia Modern Cavegirl. Zaloguj się lub dołącz do Plemienia, aby uzyskać dostęp.

Niskowęglowodanowe owoce

To takie owoce, które charakteryzują się względnie niską zawartością cukru i mogą być – z umiarem – stosowane podczas diety ketogenicznej. Wyodrębnienie takiej kategorii z owoców jest kluczowe dla powodzenia stosowania diety. Generalną ich cechą jest bowiem wyższa zawartość węglowodanów. Jednak wbrew obiegowej opinii owoce wcale nie są zakazane na diecie ketogenicznej!

TUTAJ znajduje się treść tylko dla uczestników Plemienia Modern Cavegirl. Zaloguj się lub dołącz do Plemienia, aby uzyskać dostęp.

Dieta Keto: Substancje słodzące na diecie ketogenicznej

Czerpanie węglowodanów tylko z warzyw i owoców to idealna wręcz postać diety ketogenicznej. I takie podejście jest mocno rekomendowane podczas okresu keto adaptacji. Wiadomo jednak, że każdy ma od czasu do czasu ochotę na „coś słodkiego… Wtedy z pomocą przychodzą niskowęglowodanowe substancje słodzące, czyli keto słodziki, za pomocą których można wyczarować wspaniałe keto ciasta oraz keto desery.

Szczegółowy opis dostępnych opcji, jeśli chodzi o keto słodziki znajdziecie tutaj: