NIE PRZEGAP PRZEPISU!
Zasubskrybuj, aby otrzymywać automatyczne powiadomienia o każdym nowym poście. Obiecuję - żadnych reklam, tylko pyszne przepisy i ciekawe artykuły wprost na Twoją skrzynkę!

Dieta ketogeniczna

Keto dieta – optymalizacja

Rodzaje keto diety

Istnieje kilka wersji keto diety. I choć ja jestem zwolenniczką intuicyjnych rozwiązań i nieszablonowego podejścia, to warto je poznać chociażby po to, żeby wiedzieć jakie opcje są do dyspozycji… 🙂

W podstawowym ujęciu wyróżnia się następujące rodzaje diety ketogenicznej:

 • Standardowa dieta ketogeniczna
 • Celowana dieta ketogeniczna (doładowanie węglowodanowe przed treningiem)
 • Cykliczna dieta ketogeniczna (cykliczne doładowania węglowodanowe)
 • Wysokobiałkowa dieta ketogeniczna (idealna dla sportowców lub przy zastoju w utracie wagi)

Każda z nich różni się odrobinę pod względem struktury makroskładników. Oto ich ogólna charakterystyka:

Rodzaj dietyTłuszczWęglowodanyBiałko
Standardowa dieta ketogenicznawysokaniska (30 – 50 g)umiarkowana
Celowana dieta ketogenicznawysokatylko przed treningiem (25 – 75 g)umiarkowana
Cykliczna dieta ketogenicznaróżna w zależności od dnia/posiłkuróżna w zależności od dnia/posiłkuumiarkowana
Wysokobiałkowa dieta ketogenicznaumiarkowana/
wysoka
niskawysoka
Konsumpcja makroskładników w zależności od rodzaju stosowanej diety ketogenicznej

Na szczególną uwagę w tym zestawieniu zasługuje wysokobiałkowa keto dieta, która sprawdzi się nie tylko w przypadku osób aktywnych fizycznie, w szczególności sportowców, ale przede wszystkim ułatwi redukcję wagi osobom z nadprogramowymi kilogramami.

Doładowania węglowodanowe (carb loading)

Polegają na spożyciu większej ilości węglowodanów w ujęciu dziennym, tygodniowym lub w ramach danego posiłku. Często stosuje się je przedtreningowo, żeby zasilić organizm w łatwo dostępną energię (celowana dieta ketogeniczna).

W przypadku cyklicznej diety ketogenicznej doładowania węglowodanowe mogą być stosowane albo raz na kilka dni albo np. przez cały tydzień. W drugim przypadku cykl powtarza się raz na 4 – 8 tygodni.

Celem jest wypracowanie elastyczności metabolicznej, zasilenie w węglowodany układów, które tego potrzebują (np. układ hormonalny) lub wyjście z trybu magazynowania przy spowolnionym metabolizmie. Popularną opcją jest tzw. „trzymanie czystej michy” w dni powszednie i folgowanie sobie w weekend (cheat day).

Dieta ketogeniczna - doładowania węglowodanowe
Photo by Felicity Tai on Pexels.com

Doładowania węglowodanowe nie są pozbawione sensu, jeśli są robione z głową. Jest to narzędzie, które powinniśmy stosować w konkretnym celu. Nie sprawdzą się one u każdego, jednak część osób może na nich sporo skorzystać (głównie kobiety). Nie oznaczają one także, że w ich trakcie można opychać się fast foodami – węglowodany powinny pochodzić ze zdrowych źródeł.

Pomysł na… sprytne doładowania węglowodanowe

 • Masz czasami ochotę na makaron lub bataty?
  Nie ma problemu – zjedz posiłek bogaty w węglowodany, a potem zużyj je podczas intensywnego wysiłku! 🙂
 • Lubisz wychodzić ze znajomymi, ale w restauracjach ciężko Ci wybrać danie zgodne z dietą ketogeniczną? Wprowadź w ten dzień doładowanie węglowodanowe i wybierz z menu cokolwiek (zdrowego) Ci się podoba! 😀
 • Wyjeżdżasz na wakacje i nie chce Ci się pilnować proporcji makroskładników…?
  Zastosuj doładowanie węglowodanowe w tym czasie, a po powrocie wróć do standardowej keto diety!
 • Latem chcesz korzystać z obfitości dostępnych owoców (niekoniecznie niskowęglowodanowych)…?
  Konsumuj bez wyrzutów sumienia banany, mango czy winogrona nawet codziennie! Po pierwsze, wrażliwość insulinowa przy ekspozycji na słońce jest większa, a po drugie dodatek wysokowęglowodanowy w jednym posiłku dziennie (najlepiej wieczorem) nie będzie miał tragicznych konsekwencji dla ketozy.

Doładowania węglowodanowe stanowiące element cyklicznej diety ketogenicznej to bardzo przydatne narzędzie optymalizacji diety, szczególnie, jeśli jesteś kobietą. Dowiedz się więcej o cyklicznej keto diecie dla kobiet, zgodnej z cyklem hormonalnym:

Personalizacja keto diety

Oprócz wspomnianych wyżej modyfikacji w ramach proporcji makroskładników, możesz zastosować także dalej idące zmiany w swojej diecie, służące dopasowaniu jej do własnych preferencji.

Nie lubisz mięsa? Spróbuj diety ketogenicznej w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej (uwaga na niedobory!). Jeśli lubisz ryby, to możesz skusić się także na dietę ketopescowegetariańską (wegetariańska + ryby).

Nie czujesz się najlepiej po spożyciu produktów mlecznych? Wyeliminuj nabiał!

Standardowa dieta ketogeniczna z dużą ilością tłuszczy nasyconych nie chce Ci przejść przez gardło? Zastosuj wersję diety bazującą na tłuszczach nienasyconych (kuchnia śródziemnomorska)!

Nie traktuj ogólnych wytycznych diety ketogenicznej jako jedyną prawdę objawioną… Wsłuchaj się w swój organizm i daj mu to, czego potrzebuje! Pamiętaj, że dieta ketogeniczna to tylko narzędzie, które stosuje się w jakimś konkretnym celu… Jeśli Twój cel uległ zmianie, także Twój sposób żywienia powinien się zmienić tak, aby odpowiadać nowym realiom.

Uwaga na „dirty keto” i „lazy keto

Są to także wersje diety ketogenicznej, jednak takie, które niekoniecznie mogą wyjść Ci na dobre… Pierwsza z nich zakłada jedzenie dowolnego jedzenia, w tym także mocno przetworzonego, fast food’ów, itp. Celem jest tylko i wyłącznie poprawna proporcja makroskładników. Tego zdecydowanie nie robimy! 🙂

Druga opcja to dieta ketogeniczna dla leniwych, czyli nie monitorowanie kalorii i makroskładników, lecz jedzenie intuicyjne. Nie powinno wyrządzić dużo szkody, jeśli żywisz się zdrowo i nie doszło do niekorzystnych adaptacji metabolicznych, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie uda się osiągnąć celów w zakresie utraty wagi. Możesz jeść za dużo lub niedojadać i nawet o tym nie wiedzieć! Dlatego lepiej – przynajmniej na początku – analizować swoje menu, a potem jeść podobnie do tego, co wpasowywało się idealnie w Twoje potrzeby.

Błędy na diecie ketogenicznej

Mimo faktu, że jestem wierną fanką diety ketogenicznej i jej wpływu na zdrowie człowieka, to mam jednocześnie świadomość, że nieumiejętnie stosowana niesie ze sobą także pewne ryzyka lub niedogodności (jak każda inna niewłaściwie stosowana dieta…).

Dotyczy to nie tylko keto adaptacji, ale przede wszystkim okresu po niej. Stosowanie non stop tych samych proporcji makroskładników, po pełnym zaadaptowaniu się do czerpania energii z tłuszczu jest kolejną skrajnością i błędem, który popełnia ogromna ilość osób.

Czy można zatem źle wprowadzać wytyczne diety ketogenicznej w życie…? Tak.

Czy istnieje ryzyko popełnienia błędów podczas życia w zgodzie z dietą ketogeniczną? Jak najbardziej…

Jednak mając wiedzę, gdzie czai się zło, jesteśmy w stanie uniknąć negatywnego wpływu diety na nasze funkcjonowanie. Oto kilka najpopularniejszych błędów popełnianych notorycznie na diecie ketogenicznej:

Keto dieta a intermittent fasting

Intermittent fasting to narzędzie optymalizujące niezależne od stosowanej diety, jednak najbardziej kompatybilne i najszerzej używane w połączeniu z dietą ketogeniczną. Polega na czasowym wstrzymywaniu się od konsumpcji (poście) przeplatanym okresami jedzenia zwanymi oknami żywieniowymi (inaczej post przerywany).

Optymalizacja polega na odciążeniu systemu trawiennego oraz uruchomieniu mechanizmów odpowiedzialnych za oczyszczanie organizmu na poziomie komórkowym (autofagia).

Dieta ketogeniczna - intermittent fasting
Photo by Rachel Claire on Pexels.com

Opcji postu przerywanego jest wiele. Sam fakt niejedzenia podczas odpoczynku nocnego jest formą postu przerywanego, który stosujemy wszyscy bez względu na rodzaj diety. Jednak stosując jednocześnie dietę ketogeniczną jest nie tylko łatwiej ze względu na zahamowanie uczucia głodu, lecz uzyskuje się jeszcze lepsze efekty (nasilona autofagia). Warto zatem ten okres wydłużyć i wejść na jeszcze wyższy poziom korzyści wynikających z postu przerywanego. 🙂

Rodzaje postu przerywanego

Można to zrobić na dwa sposoby – przedłużyć okres nocnego postu przesuwając na później moment śniadania lub ominąć kolację i po obiedzie zamknąć okno żywieniowe rozpoczynając post trwający do rana. Moim zdaniem ta druga opcja jest znacznie lepsza, zwłaszcza dla rytmu dobowego oraz układu hormonalnego. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się ona u kobiet. Jednak każdy musi dopasować sobie wersję postu przerywanego do swoich preferencji w zależności od stopnia tolerancji postu, stylu życia i innych okoliczności.

Oto najpopularniejsze długości postów:

Dieta ketogeniczna - post przerywany

Oczywiście nie musisz koniecznie stosować zaproponowanych powyżej długości postu przerywanego. Jego długość możesz jak najbardziej dopasować do własnych preferencji i po prostu nie jeść, dopóki nie poczujesz głodu. Intemittent fasting nie musi być także codziennością – można jednego dnia zastosować dłuższy, a drugiego krótszy post.

Zwiększanie długości postu może przynieść pozytywne efekty w postaci spadku wagi, nasilenia oczyszczania i wzrostu poziomu energii. Jednak to nie są zawody… Jeśli długie wstrzymywanie się od jedzenia nie służy Ci, czujesz zdenerwowanie lub głód, to nie ma sensu tego ciągnąć. Posty są stresorem dla organizmu i nie zawsze będą dobrze tolerowane. Nie są także kompatybilne z okresami wzmożonego stresu.

Jeśli jednak dobrze znosisz post i chcesz jeszcze bardziej z niego skorzystać, spróbuj podczas postu wprowadzić aktywność fizyczną. Spotęguje ona działanie wszelkich pozytywnych procesów indukowanych przez post.

Pomysł na… zahamowanie głodu podczas stosowania postu

Zależy Ci na wszelkich korzyściach płynących z postu, ale nie jesteś w stanie powstrzymać głodu? Zastosuj kawę kuloodporną lub jakikolwiek inny napój, wzbogacony tłuszczem (olej MCT, olej kokosowy, tłuszcz kakaowy, masło klarowane). Nie będzie to już post sensu stricto, ale porcja tłuszczu Cię nasyci i nie spowoduje przerwania korzystnych mechanizmów autofagii, więc cała magia będzie dziać się dalej! 🙂

Jest to tym bardziej wskazane, jeśli masz zaplanowaną jednostkę treningową przed otwarciem lub po zamknięciu okna żywieniowego. Nie dodawaj jednak do napoju białka, bo to akurat może zatrzymać lub zmniejszyć intensywność autofagii.

Keto dieta – pytania i odpowiedzi

Czy dieta ketogeniczna to remedium na wszelkie problemy zdrowotne?

Oczywiście, że nie. Jednak jest to dieta zgodna z tym, do czego jesteśmy ewolucyjnie przystosowani i pozwala ona uniknąć lub wyeliminować pewne problemy zdrowotne, zwłaszcza tzw. choroby cywilizacyjne. Badania wskazują także, że rozsądne restrykcje kaloryczne oraz dieta ketogeniczna, z zachowaniem optymalnego poziomu składników odżywczych spowalniają proces starzenia i wydłużają żywotność.

Czy dietę ketogeniczną warto stosować przez cały rok?

Moim zdaniem nie. Dieta powinna być zawsze dopasowana do czynników zewnętrznych, w tym także pory roku, a co za tym idzie dostępności pewnych produktów lub ich braku. Zdrowa dieta to taka, która bazuje na produktach wytworzonych najbliżej zamieszkiwanego obszaru (dostępnych w ramach danej szerokości geograficznej) i odzwierciedla aktualny sezon. Należy także uwzględnić czynniki środowiskowe, które mają wpływ na głębokość ketozy oraz wrażliwość insulinową. Docelowo najrozsądniej byłoby stosować dietę stricte ketogeniczną w miesiącach zimowych oraz mniej restrykcyjną, z wyższym udziałem węglowodanów w miesiącach letnich (konsumpcja owoców).

Jaka jest najkorzystniejsza wersja diety ketogenicznej?

Nie ma jednej dobrej postaci diety dla wszystkich. Istnieje wiele niuansów, które powinny być rozpatrywane indywidualnie. Jednak zdecydowana większość osób odczuje największe korzyści ze stosowania diety ketogenicznej w wersji lekkostrawnej, nie przeładowanej tłuszczem nasyconym, w typie diety śródziemnomorskiej, która jest ogólnie uznawana za jeden z najzdrowszych stylów żywienia. Także eliminacja nabiału oraz produktów mlecznych może przynieść korzystne skutki zdrowotne.

Czy na diecie ketogenicznej można spożywać nabiał?

Technicznie rzecz ujmując, tłusty nabiał i produkty mleczne są dozwolone na diecie ketogenicznej, gdyż mają idealne wręcz proporcje makroskładników. Jednak, obok nietolerancji laktozy, organizm może źle reagować także na białko zawarte w mleku i jego pochodnych (kazeina), więc w niektórych przypadkach rezygnacja z nabiału jest jak najbardziej zasadna. Dodatkowo, hodowla zwierząt na mleko budzi wiele kontrowersji natury etycznej.

MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE DIETY KETOGENICZNEJ?
Zadaj je poniżej, a wrócę do Ciebie z odpowiedzią 🙂


Źródła:
medonet.pl
mojasymbioza.pl
dobropolski.pl
trifectanutrition.com
dietdoctor.com/low-carb/fruits
carbmanager.com
dietdoctor.com/low-carb/protein
Paleo dieta Robb Wolf
Mądre mitochondra Lee Know
Dieta ketogeniczna dla kobiet Leanne Vogel