Czy pyszne ciasteczka z galaretką oblane czekoladą mogą być keto?
Keto delicje chodziły za mną już od dłuższego czasu. Nawet nie pamiętam jak i kiedy wpadłam na pomysł, żeby przygotować te ciastka w wersji keto… Z początku wydał mi się on zresztą niemożliwy do wykonania. No bo jak? Galaretka owocowa w keto ciastku…? Do tego oblanym czekoladą…? Ale skoro owoce typu borówki, jeżyny i maliny są dozwolone, to może da się przemycić także wiśnie…? Mają one co prawda trochę więcej węglowodanów niż wcześniej wspomniane owoce jagodowe, ale jedzone z umiarem nie powinny wyrzucić organizmu ze stanu ketozy.
Sok z wiśni nie taki straszny jak go malują
Sprawdziłam wartość odżywczą 100% soku tłoczonego z wiśni i okazało się, że w 100 ml znajduje się ok. 10 g węglowodanów. Taka ilość posłużyła mi do wykonania 8 sztuk keto delicji. Wychodzi więc niewiele ponad 1 g węglowodanów na ciastko. Stwierdziłam więc, że warto spróbować. I wiecie co? Po skalkulowaniu makra dla gotowych keto delicji okazało się, że jedna sztuka to zaledwie 1,6 węglowodanów ogółem, z czego 1,1 g to błonnik! Szok i niedowierzanie. Te keto delicje są prawie bezwęglowodanowe!
Keto delicje świetnym keto deserem
Oczywiście nie jeśli zje się naraz cały rzut, ale jedna czy dwie do popołudniowej kawy lub herbaty nie powinna zaszkodzić ketozie. Warunkiem koniecznym jest oczywiście użycie czekolady niskowęglowodanowej, czyli takiej słodzonej stewią lub erytrytolem (lub też mieszanką jednego i drugiego). Jeśli zdecydujecie się na użycie czekolady gorzkiej o zawartości 99% lub 100% kakao, to też powinno być OK.
Alkohole cukrowe na cenzurowanym
Skoro już mowa o alkoholach cukrowych, do których zalicza się m.in. erytrytol, ksylitol, mannitol oraz sorbitol, to należy zwrócić uwagę jak nasz organizm na nie reaguje. Z powyższych tylko erytrytol jest dozwolony na diecie ketogenicznej, ze względu na brak zawartości węglowodanów, jednak niektóre osoby potrafią reagować na słodziki na jego bazie podniesionym cukrem we krwi. Trzeba obserwować organizm, a najlepiej zmierzyć po konsumpcji poziom cukru glukometrem, żeby wiedzieć czy wspomniane substancje słodzące – w naszym przypadku – nadają się do przyrządzania keto słodkości.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Delicje
Składniki
Galaretka owocowa
Ciastka
- 1 szt. jajka
- 1 łyżka masło klarowane
- 1 łyżka mąka kokosowa +/- w zależności od chłonności
- 1 łyżka keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1/4 łyżeczki soda kuchenna (płaskiej)
Polewa
- 50 g czekolada gorzka min. 85% kakao lub niskowęglowodanowej
Sposób przygotowania
Galaretka wiśniowa
- Sok z wiśni dość mocno podgrzać (ale nie gotować). Zdjąć z ognia, wsypać erytrytol i wymieszać aż do rozpuszczenia. Na koniec posypać po wierzchu żelatyną i dokładnie wymieszać, żeby nie było grudek. Przelać do niewielkich foremek na babeczki lub muffiny (średnica spodu musi być mniejsza niż tych, które używamy do ciastek). Wstawić do lodówki na ok. 15 minut do stężenia.
Ciastka
- Masło rozpuścić, dodać jajko i zmiksować dodając erytrytol aż do uzyskania puszystej masy. Na koniec dodać pozostałe suche składniki i delikatnie wymieszać. Piekarnik nagrzać do 160 stopni z włączoną funkcją termoobiegu. Piec w formie do muffinów wlewając do każdego otworu 1/8 masy (ok. łyżeczkę) przez ok. 12- 15 minut (aż do lekkiego zrumienienia).
Polewa
- Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub w garnuszku na niewielkim ogniu. Lekko ostudzić. Układać galaretki wiśniowe na ciastku i polać z obu stron rozpuszczoną czekoladą. Wstawić do lodówki do zastygnięcia.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.