Keto desernik malinowy = deser idealny na lato
Dzisiaj mam dla Was coś dla osłody, a mianowicie wariację na temat tego desernika malinowego. Deserniki to po prostu nazwa dla deserów przypominających serniki na zimno. Ich bazą jest zazwyczaj spód z pokruszonych ciasteczek, czyli coś na wzór kruchego ciasta, tyle, że bez pieczenia. Głównym bohaterem desernika jest zaś masa serowa z mascarpone ubitym wraz ze śmietaną kremówką. Zwieńczeniem natomiast są zazwyczaj jakieś miękkie owoce.
Całość bardzo przyjemna w smaku i konsystencji. No i wszystko robi się bez użycia piekarnika, co latem ma niebagatelne znaczenie… 🙂 Dlatego idea deserników od razu do mnie przemówiła.
Ewolucja keto desernika
Niestety, od kilku ładnych lat nie jadam ich już w czystej postaci. Najpierw, po wyeliminowaniu z diety glutenu modyfikacji uległ spód – trzeba było zrobić go przy użyciu mąk bezglutenowych lub ziaren. Po jakimś czasie, wraz z kolejnymi restrykcjami dietetycznymi, eliminacji uległy wszelkie zboża, a także nabiał. Spód nie stanowi takiego problemu – z pomocą przyszły bowiem wiórki kokosowe oraz słonecznik. Ale czym zastąpić nabiał? No i czy będzie to jeszcze prawdziwy desernik?

Serniki bez sera
Odpowiedź na pierwsze pytanie jest dużo łatwiejsza – może to być kokos, a może to być również kalafior z musem kokosowym. Druga wersja była już przeze mnie przerabiana kilkukrotnie z dość dobrym skutkiem. Serniki z kalafiora to naprawdę pyszna rzecz, trzeba tylko się przełamać i spróbować. To samo dotyczy tiramisu z kalafiora. I właściwie krem z tego przepisu chyba nawet lepiej imituje masę serową z prawdziwego desernika.
Tym razem padło jednak na czysty kokos, a dokładniej gęste mleko kokosowe z puszki w połączeniu z mlekiem z kartonu zagęszczone nasionami chia oraz żelatyną.
Keto desernik również może być pyszny
Na drugie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Ja tłumaczę sobie, że jest to po prostu keto desernik malinowy. A skoro ma być zgodny z wymogami diety ketogenicznej, to nie może zawierać pewnych składników typowych dla oryginału. Oczywiście osoby, które stosują dietę ketogeniczną w wersji z nabiałem nie muszą dokonywać większych modyfikacji masy serowej. Wystarczy zamienić cukier na erytrytol.
Zachęcam jednak do wypróbowania tej wersji, bo jest naprawdę pyszna!
Pragnę jednocześnie zaznaczyć, że autorem tego dzieła jest moja ukochana mama, która specjalnie dla mnie dokonała wszelkich opisanych wyżej modyfikacji. Niech żyją mamy! 😀

Desernik malinowy
Składniki
Spód
- 1 szklanka słonecznik łuskany
- 2 szklanki wiórki kokosowe
- 1/2 szt. cytryna
- 20 gram keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1/2 łyżeczki ekstrakt z wanilii
- 1/2 szklanki woda gorąca
Masa malinowa
Masa kokosowa
- 1 szt. mleko kokosowe w puszce
- 200 ml gęste mleko kokosowe z kartonu (nie napój)
- 5 łyżek nasiona chia
- 30 gram keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 2 łyżeczki żelatyna (płaskie); w wersji wege zastąpić agarem
Sposób przygotowania
Spód
- Wycisnąć sok z cytryny i rozdrobnić razem z pozostałymi składnikami spodu w malakserze dodając po trochu wody aż do uzyskania konsystencji pasty. Rozłożyć ją równomiernie w kwadratowej foremce o wymiarach 20 cm x 20 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do lodówki.
Masa malinowa
- W międzyczasie żelatynę namoczyć w wodzie. Kilka malin odłożyć do dekoracji. Resztę zblendować (dla chętnych – można opcjonalnie przecedzić mus przez sitko, aby pozbyć się drobniutkich pestek). Gdy żelatyna napęcznieje, rozpuścić ją na małym ogniu dodając zblendowane maliny oraz erytrytol. Podgrzewać chwilę aż do zupełnego rozpuszczenia i wymieszania składników. Pod żadnym pozorem nie gotować. Ostudzić. Tężejącą masę wyłożyć na spód i wstawić do lodówki.
Masa kokosowa
- Wszystkie składniki oprócz żelatyny zagotować w garnuszku. Do jeszcze gorącej masy dodać żelatynę i dokładnie wymieszać, żeby nie powstały grudki. Po wystudzeniu i lekkim stężeniu wyłożyć na masę malinową. Wierzch udekorować pozostałymi malinami. Wstawić do lodówki do całkowitego stężenia.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Ten tekst zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że mogę otrzymać niewielką prowizję, jeśli skorzystacie z nich do realizacji swoich zakupów. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami dla Was, np. wyższa cena czy gorsze warunki zakupu.