Keto pierniczkowe latte, czyli pierniki rządzą
Z okazji jutrzejszych Mikołajek mam dzisiaj dla Ciebie coś bardzo świątecznego. Sezon świąteczny został bowiem rozpoczęty, a skoro tak, to jest to równoznaczne z sezonem na pierniki! Nie to, żebym była jakaś wielką miłośniczką pierników, ale akurat w tym momencie roku mają one jakiś nieodparty urok… A najlepsze jest to, że wcale nie trzeba piec pierników, żeby wprawić się w świąteczny piernikowy nastrój! Ten sam efekt można uzyskać bowiem dodając przyprawę do piernika do innych kulinarnych wyrobów…
Keto przyprawa do piernika: Domowa wersja
Przy okazji chciałabym Cię zachęcić do własnoręcznego przygotowywania przyprawy piernikowej. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad składem i nie narażasz się na ryzyko konsumpcji ukrytego cukru, którego nie brakuje w produktach tego typu. Taka przyprawa jest zresztą bardzo prosta w przygotowaniu, bo jest to mieszanka łatwo dostępnych przypraw:
- goździków
- imbiru mielonego
- gałki muszkatołowej
- ziela angielskiego
- cynamonu
Cynamon na keto – oto jest pytanie!
Cynamon to aromatyczna, korzenna przyprawa, która ma właściwości rozgrzewające i odkażające. W diecie znajduje przede wszystkim zastosowanie jako składnik jesiennych i bożonarodzeniowych wypieków, deserów oraz napojów, które wzbogaca o piękny zapach i przyjemny smak.
Na keto diecie można mieć obawy przed jego stosowaniem, gdyż zawiera sporą dawkę węglowodanów (ok. 30 g węglowodanów netto na 100 g). Należy jednak pamiętać, że stosuje się go tylko jako przyprawę, w bardzo niewielkich ilościach. Nie będzie miał on więc większego wpływu na końcowe makro porcji.
Cynamon cejloński – szlachetna odmiana
Istotną kwestią jest natomiast jego rodzaj. Istnieją dwie odmiany, a prawdziwy to cynamon cejloński. Tylko on ma korzystne właściwości zdrowotne, w tym na gospodarkę insulinową. Jego chiński odpowiednik (cassia) może i smakuje podobnie, ale zawiera spore ilości kumaryny. Tej natomiast należy unikać, gdyż w większych ilościach ma zły wpływ na nerki i wątrobę.
Rozgrzewające pierniczkowe latte w wersji kuloodpornej
Świetnym pomysłem jest dodawanie cynamonu lub przyprawy piernikowej do kawy. Takimi smakami i aromatami kuszą nas obecnie popularne kawiarnie. Ciężko nie ulec takiej propozycji… Czemu zatem nie zrobić sobie pierniczkowej latte w domowym zaciszu, bez tony cukru i innych szkodliwych substancji…? Jej potencjał zdrowotny wzmocnisz zaś dodatkiem kolagenu oraz oleju MCT, dzięki czemu powstanie kawa w wersji kuloodpornej.
Ja dałam się ponieść i popłynęłam na tej pierniczkowej fali. Było pysznie i świątecznie… W związku z tym dzisiaj dwa przepisy w jednym. A mianowicie na przyprawę do piernika oraz na wspaniałe keto pierniczkowe latte!
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Pierniczkowe latte
Składniki
Pierniczkowe latte
- 1 łyżeczka kawa z cykorii lub instant espresso albo zaparz prawdziwą kawę
- 1 miarka kolagen (opcjonalnie; ominąć w wersji wege/vegan lub zastąpić białkiem roślinnym)
- 1 miarka olej MCT w proszku lub 1 łyżka płynnego oleju MCT
- 15 ml gęste mleko kokosowe
- 1/2 łyżeczki keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol lub kilka kropli stewii w płynie (opcjonalnie)
- 1 łyżeczka przyprawa do piernika
- 1 łyżeczka kakao
- 1 garść ciastko piernikowe pokruszone (opcjonalnie)
Przyprawa piernikowa
- 4 łyżeczki cynamon mielony
- 1 łyżeczka gałka muszkatołowa mielona
- 1 łyżeczka imbir mielony
- 1/2 łyżeczki ziele angielskie mielone
- 1/2 łyżeczki goździki mielone
Sposób przygotowania
- Wszystkie składniki przyprawy do piernika wymieszaj i przełóż je do słoiczka. Do pojemnika od blendera wrzuć wszystkie składniki kawy. Zalej połową szklanki wrzątku i zblenduj tak, aby składniki dobrze się ze sobą połączyły i przelej do kubka. Uzupełnij wrzątkiem. Wierzch możesz przyozdobić ubitą śmietanką kokosową lub kremówką i posypać pokruszonymi pierniczkami.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.