Keto rolada makowa – makowy zawrót głowy
Moją drugą dzisiejszą słodką propozycją świąteczną jest keto rolada makowa. A nawet podwójnie makowa, bo mak znajdziecie nie tylko w nadzieniu, ale także w biszkoptowym cieście. Dla urozmaicenia do rolady dorzuciłam bowiem odrobinę suchego maku, który podczas konsumpcji śmiesznie chrupie. Mak do nadzienia został natomiast ugotowany i namoczony w mleku kokosowym, a także rozdrobniony w malakserze, a następnie połączony z masłem migdałowym i orzechami włoskimi oraz laskowymi, dzięki czemu powstała kleista masa makowa. Taka jak w prawdziwym makowcu, kutii czy innych makowych świątecznych klasykach. Dorzuciłam do niej nawet garść namoczonych w rumie rodzynek i skórkę pomarańczową, żeby nadać keto roladzie makowej dodatkowego smaku i aromatu.
Keto rolada makowa – wspólny mianownik dla tradycji i diety ketogenicznej
Wspominałam już dzisiaj, że moje tegoroczne wypieki wyjątkowo odpowiadają bożonarodzeniowym tradycjom. Piernik i makowiec to bowiem ciasta, które nierozłącznie kojarzą się z tymi właśnie Świętami. Nie wiem jednak czy mój makowiec rzeczywiście odzwierciedla tradycyjne podejście do tematu, bo nie jest on na bazie ciasta drożdżowego, lecz biszkoptowego. Prezentuje się jednak bardzo atrakcyjnie i smakuje wyśmienicie – reszta nie ma dla mnie specjalnego znaczenia… 😛
Instrukcja obsługi maku do keto rolady makowej
W przeciwieństwie do dzisiejszego konkurencyjnego bożonarodzeniowego wypieku, czyli piernika, keto rolada makowa nie jest już taka szybka i prosta w obsłudze. Nadzienie makowe należy przygotować z wyprzedzeniem tak, żeby mak miał szansę się namoczyć i wsiąknąć całą porcję mleka kokosowego. Ja tę część przepisu zrobiłam dzień wcześniej, dzięki czemu mak miał na to całą noc, jednak nawet w wersji minimum mówi się o 4 godzinach. Oczywiście, jak zawsze – także w tym przypadku – można iść na skróty i kupić gotową masę makową. Nie wiem jednak czy jest dostępna w sprzedaży bezcukrowa masa makowa. Obawiam się, że w tych standardowo dostępnych na sklepowych półkach jest tona cukru… Także jeśli już musicie skorzystać z drogi na skróty, to szukajcie opcji jak najbardziej niskowęglowodanowych. Najlepiej jednak zdać się w tej kwestii na siebie…
Rolada – nie taka prosta sprawa
Będąc już w posiadaniu masy makowej, sam biszkopt nie jest już aż tak praco- i czasochłonny. Należy oczywiście dobrze ubić białka, a potem delikatnie wymieszać je z mieszaniną żółtek, oleju kokosowego i mąki kokosowej. Na koniec kilka garści suchego maku i siup do piekarnika. Po kilkunastu minutach ciasto biszkoptowe jest gotowe! Należy pamiętać, żeby zrolować je jeszcze ciepłe. W przeciwnym razie uformowanie rulonu może być mocno utrudnione lub nawet niemożliwe… Środek nadziewamy masą makową i zostawiamy roladę w spokoju, najlepiej wkładając ją do lodówki na noc, żeby smaki miały szansę sobą przejść. Potem nie pozostaje nam nic innego jak dekorowanie. Tutaj sprawdzi się świetnie moja ulubiona polewa kokosowo – jogurtowa, taka sama jak w babce mandarynkowej. Ale nie tylko – także rozpuszczona czekolada lub sos karmelowy z KETO kawowego sernika z kalafiora – wybór należy do Was! W każdym wydaniu keto rolada makowa będzie nie tylko piękna ale także wyborna w smaku!
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Rolada makowa
Składniki
Nadzienie makowe
- 200 g mak niebieski
- 250 ml gęste mleko kokosowe
- 100 g masło migdałowe
- 50 g orzechy włoskie drobno posiekane
- 50 g orzechy laskowe drobno posiekane
- 1 garść rodzynki
- 1 garść skórka pomarańczowa suszona, domowa
- 25 ml rum ciemny
- 10 kropli stewia w płynie
- 0,5 łyżeczki ekstrakt migdałowy
- 0,5 łyżeczki ekstrakt pomarańczowy
Rolada biszkoptowa
- 5 szt. jajka (żółtka i białka osobno)
- 50 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol płaskich
- 50 g mąka kokosowa +/- w zależności od stopnia chłonności
- 50 g olej kokosowy rafinowany
- 50 g gęste mleko kokosowe
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 0,5 łyżeczki proszek do pieczenia lub cream of tartar (inaczej kamień winny)
- 0,5 łyżeczki soda kuchenna
- 10 g mak niebieski
Polewa
- 2 łyżki mus kokosowy
- 2 łyżki jogurt kokosowy lub gęste mleko kokosowe
- 1 garść skórka pomarańczowa do dekoracji
Sposób przygotowania
Nadzienie makowe
- Rodzynki oraz skórkę z pomarańczy namoczyć w rumie. Mleko kokosowe zagotować, wrzucić doń mak i mieszając gotować przez ok 5 minut. Zdjąć z kuchenki i odstawić na minimum 4 godziny, a najlepiej całą noc. Po tym czasie przełożyć masę do malaksera i zmiksować razem z masłem migdałowym. Dodać pozostałe składniki i dobrze wymieszać. Dosłodzić do smaku w razie potrzeby.
Rolada biszkoptowa
- Białka ubić na sztywno z solą, a pod koniec ubijania dodawać po jednej łyżce erytrytolu. Olej kokosowy rozpuścić i wymieszać na gładką masę z żółtkami i mlekiem kokosowym. Dodać pozostałe składniki do masy, a następnie wymieszać ją delikatnie z ubitymi białkami. Masę rozsmarować równomiernie na płaskiej blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni z włączoną funkcją termoobiegu. Gdy się zrumieni, wyjąć z piekarnika i jeszcze ciepłe ciasto zwinąć wzdłuż dłuższego boku formując rulon. Gdy ostygnie wypełnić rulon nadzieniem makowym i odstawić do schłodzenia do lodówki.
Polewa
- Mus kokosowy rozpuścić na niewielkim ogniu, dodać jogurt kokosowy lub mleko kokosowe i dobrze wymieszać tak, żeby nie było grudek. Polać polewą wierzch rolady makowej i posypać skórką pomarańczową.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Super, bardzo dziękuję za odpowiedz!^^
Hej, witam! Czym mogłabym zamienić gęste mleko kokosowe?
Hej, myślę, że można użyć każdego innego mleka roślinnego, tylko najlepiej, żeby było gęste (nie napój). Chyba, że korzystasz z nabiału, to wtedy np. śmietana kremówka będzie ok.
Witam, roladka się niestety nie udała dzięki złotej wskazówce „ostudzić”. Wyszyło jedno wielkie „G”, ponieważ na zimno pękła, gdy chciałam odwinąć. Po kliknięciu w link odsyłający do przepisu, na którym się pani wzorowała, doczytałam, że należy robić wszystko n a c i e p ł o. Wobec tego grzecznie proszę o modyfikację przepisu, aby nie dostarczał więcej frustracji. Aczkolwiek rolada (czy raczej teraz placek, bo udało mi się to uratować) smakuje przednio, a zasługa ta przypada jadłonomicznej masie makowej. Przepraszam za wylew goryczy, jednak rozczarowanie tak znamienitym przepisem wzięło górę. Pozdrawiam, akcydentalny czytelnik bloga 🙂
Witam serdecznie. 🙂 Bardzo mi przykro, że nie udało się Pani uformować rolady, aczkolwiek cieszę się, że ciasto smakowało. 🙂 Co do podanych przeze mnie instrukcji, to są one w pełni zgodne z moją metodą przygotowania. Nie przypominam sobie, żeby mi odwinięcie rolady biszkoptowej i przełożenie jej nadzieniem sprawiło jakikolwiek problem, jednak faktem jest, że każda rolada biszkoptowa wymaga sporej dozy delikatności i pewnej wprawy. Być może przekładanie jej na ciepło jest metodą łatwiejszą, jednak istnieje ryzyko, że ciepłe jeszcze ciasto biszkoptowe rozrzedzi nadzienie, więc każdy musi zdecydować we własnym zakresie, które ryzyko woli podjąć… 😉 W związku z powyższym, nie widzę specjalnego powodu, dla którego miałabym wprowadzać jakąkolwiek modyfikację do przepisu. Pani komentarz będzie zresztą widoczny pod przepisem, także bardziej wnikliwy czytelnik będzie miał szansę zapoznać się z nim i zadecydować, którą metodę zwijania rolady wybrać… Pozdrawiam serdecznie i w tym świątecznym klimacie życzę wszystkiego dobrego i mniej frustracji. 🙂
Witam pyszny przepis, dodam tylko ze ja zrobiłam ciasto bez dodatku maki kokosowej ale dałam łyżeczkę proszku do pieczenia i tez wyszło. Jest pyszny biszkopt, leciutki. Smakuje jak prawdziwy makowiec.
Niezmiernie się cieszę, że ciasto smakowało. 🙂 I fajnie wiedzieć, że biszkopt bez mąki kokosowej też się uda.
Po prostu cudo, świetna roladka. Dodam sobie do zakładek i wytestuję w przyszłości
Cieszę się, że rolada przypadła Ci do gustu. Zachęcam do wypróbowania, bo jest także bardzo smaczna! 😀
Dziękuję bardzo za ten przepis. Rolada się udała, w dodatku pyszna. Jestem bardzo zadowolona, bo to pierwsze święta bez tony węglowodanów. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!!
Niezmiernie się cieszę, że ciasto wyszło i smakowało oraz – przede wszystkim – że mój przepis pozwolił Ci zmniejszyć podaż węglowodanów podczas Świąt, kiedy to każdy gram mniej się liczy…. 🙂 Pozdrawiam poświątecznie. 🙂