[ultimate-recipe-jump id=”900″] [ultimate-recipe-print id=”900″]

Smaki dzieciństwa
Kto za nimi nie tęskni? Moim smakiem z dzieciństwa są naleśniki z twarożkiem. Pamiętam, jak mama smażyła naleśniki. Co ciekawe- zawsze na patelni wysmarowanej słoniną, nie na żadnym tam oleju słonecznikowym czy innym kujawskim… A zapewniam, że w tych czasach dieta ketogeniczna nie była jeszcze nikomu specjalnie znana! 😀
Mama potrafiła przerzucać naleśniki na drugą stronę podrzucając je wysoko do góry, czym zaskarbiła sobie mój dozgonny podziw. Ja, nawet jak jeszcze używałam mąki pszennej nigdy nie umiałam się na to zdobyć… Teraz to już i tak bez znaczenia, bo w przypadku mąk bezglutenowych jest to praktycznie niewykonalne. Dużo zależy oczywiście od rodzaju patelni. Jednak bardzo popularnych patelni z nieprzywieralną powłoką teflonową staram się unikać ze względu na ich potencjalną szkodliwość.
Tylko dwa składniki
Ten temat na pewno jeszcze poruszymy na blogu, tymczasem przejdźmy do przepisu na naleśniki z twarożkiem. Nie zaskoczę Was pewnie, jeśli powiem, że są one bezzbożowe. Ale nie tylko- żeby było ciekawiej nie zawierają one w ogóle mąki. Nie wiem czy można je zatem w ogóle nazywać naleśnikami, bo pewnie nie jest to zgodne ze sztuką kulinarną. Mogę za to zapewnić, że są bardzo smaczne. W zasadzie dwuskładnikowe nie wliczając nadzienia. Przygotowane na bazie tego przepisu. W związku z tym, że nabiału nie jadam, więc u mnie także wersja z tzw. twarożkiem kokosowym. Powstał on w wyniku zmieszania mąki kokosowej z mlekiem kokosowym. Czy Wy też widzicie tutaj jakąś zależność…? 😛
Kokos kokosem kokos pogania
Pewnie zdążyliście się już zorientować, że jestem wielką miłośniczką kokosa. Uwielbiam wszystko, co kokosowe. Oczywiście byłam przyzwyczajona do bardzo intensywnego smaku kokosa, więc delikatny smak i subtelny aromat oleju kokosowego czy też mleka kokosowego jest dla mnie ledwo wyczuwalny. Nie zmienia to faktu, że stosuję je prawie do wszystkiego. Mleko kokosowe jest zamiennikiem zwykłego mleka na wszelkie możliwe sposoby (mój absolutny faworyt to Real Thai), a oleju kokosowego używam prawie wszędzie tam, gdzie używałam masła czy innego oleju roślinnego.
Kokos jest dobry na wszystko
I bardzo sobie tę zamianę chwalę. Zwłaszcza jak pomyślę, ile tam dobra. Ile kwasu laurynowego, zabijającego patogeny w organizmie. Ile średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT), które to chwaliłam przy okazji przepisu na kuloodporną kawę. Składniki zawarte w kokosie pomagają zbić zły cholesterol, podwyższyć ten dobry, pozwalają usprawnić spalanie tłuszczu, ulepszają funkcje umysłowe i kto wie, co jeszcze dobrego robią…1 Jedno jest pewne- warto wprowadzić kokos na stałe do swojego jadłospisu. Nie wspominając już o kosmetycznych jego zastosowaniach- tutaj pole do popisu jest ogromne!
Na diecie ketogenicznej to praktycznie składnik numer 1, więc w najbliższym czasie możecie się spodziewać jeszcze więcej przepisów z tym składnikiem. Niech żyje kokos!

Naleśniki z twarożkiem kokosowym
Składniki
Ciasto naleśnikowe
- 2 szt. jajka
- 20 ml mleko kokosowe
- szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1 łyżka olej kokosowy do smażenia
Nadzienie
- 4 łyżki mąka kokosowa
- 50 ml mleko kokosowe lub tyle, ile "zabierze" mąka
- 1 łyżka erytrytol lub kilka kropli stewii w płynie
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
Polewa
- 1 łyżka olej kokosowy
- 1 łyżka kakao lub karob
Sposób przygotowania
Naleśniki
- Jajka i mleko kokosowe zmiksować ze szczyptą soli. Smażyć na oleju kokosowym cienkie naleśniki. Z tych proporcji wychodzą dwie sztuki.
Nadzienie
- W międzyczasie mąkę kokosową wymieszać z odrobiną mleka i odstawić na 5 minut. Dostosować konsystencję do swoich preferencji dodając mąkę jeśli jest za rzadka lub mleko gdy jest za gęsta. Dosłodzić erytrytolem lub stewią i dodać ekstrakt z wanilii. Usmażone naleśniki przekładać nadzieniem.
Polewa
- Olej rozpuścić w garnuszku i wymieszać z karobem tak, aby nie było żadnych grudek. Polewą polać gotowe naleśniki.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu).
Adnotacje do przepisu
1| Źródło: https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-coconut-oil#section2
Ten tekst zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że mogę otrzymać niewielką prowizję, jeśli skorzystacie z nich do realizacji swoich zakupów. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami dla Was, np. wyższa cena czy gorsze warunki zakupu.