Zakwas buraczany to tradycyjny napój fermentowany, który od wieków jest stosowany nie tylko w polskiej kuchni, ale także w medycynie ludowej. Co prawda buraki, mimo że same w sobie mają dość wysoką zawartość węglowodanów, w procesie fermentacji tracą część cukru. Sprawia to, że zarówno zakwas buraczany, jaki barszcz czerwony stają się bardziej przyjazne dla osób na diecie KETO.
Buraki i zakwas buraczany na KETO diecie
Buraki są uważane – tak, jak pozostałe warzywa korzeniowe – za produkt niezbyt przyjazny keto diecie. Zawierają one ok. 10 g węglowodanów w 100 g, z czego ok. 3 g to błonnik. Zatem ok. 7 g węglowodanów to tzw. węglowodany przyswajalne, które należy ograniczać na keto.
Ich użyteczność na diecie niskowęglowodanowej zależy więc od ilości, sposobu przygotowania, a także poziomu stosowanych restrykcji. W formule zakładającej 5% dziennego spożycia węglowodanów może być ciężko włączyć je do menu. Ale już przy 10% powinno być to możliwe bez większej gimnastyki z makroskładnikami.
Co innego jeśli poddamy je procesowi kiszenia. Efektem fermentacji są bowiem nie tylko bakterie probiotyczne, ale także ubytek węglowodanów, którymi się żywią. Jeśli więc chodzi o buraki kiszone lub zakwas z buraków, to są to produkty jak najbardziej zgodne z KETO dietą.
Korzyści picia zakwasu buraczanego na diecie keto
Szkoda by było rezygnować z kiszonych buraków oraz zakwasu buraczanego, gdyż oferuje on wiele korzyści zdrowotnych, w tym:
- Bogactwo probiotyków – Zakwas buraczany to naturalne źródło zdrowych bakterii probiotycznych, które wspierają trawienie, poprawiają wchłanianie składników odżywczych i wzmacniają odporność. Probiotyki wspomagają także proces odchudzania.
- Detoksykacja organizmu – Fermentowane buraki wspomagają oczyszczanie wątroby i usuwanie toksyn z organizmu, co jest istotne zwłaszcza na początku diety keto, kiedy organizm adaptuje się do nowych warunków metabolicznych.
- Naturalne antyoksydanty – Buraki są bogate w antyoksydanty, takie jak betanina, która chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.
- Źródło elektrolitów – Zakwas buraczany dostarcza cennych minerałów, takich jak potas, magnez i wapń, które wspierają równowagę elektrolitową w organizmie. To szczególnie ważne w diecie keto, gdzie może dochodzić do szybkiej utraty elektrolitów.
Zakwas buraczany na KETO barszcz czerwony: Tradycja w nowej odsłonie
Zakwas buraczany jest nie tylko doskonałym napojem fermentowanym, ale również podstawą tradycyjnego barszczu czerwonego – zupy, która w Wigilię gości na polskich stołach. Na diecie ketogenicznej barszcz przygotowany na bazie zakwasu buraczanego zyskuje nowy wymiar, stając się nie tylko smacznym, ale również zdrowym elementem codziennego jadłospisu. Dzięki swojej niskiej zawartości węglowodanów, barszcz czerwony na zakwasie buraczanym może być spożywany bez obaw o wyjście ze stanu ketozy.
Jak przygotować KETO barszcz czerwony?
Wystarczy połączyć gotowy zakwas buraczany z bulionem drobiowym lub warzywnym oraz dodać:
- kilka grzybów suszonych
- liście laurowe
- ziele angielskie
- sól i pieprz do smaku
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Zakwas buraczany
Składniki
- 2 szt. buraki duże
- kilka ząbków czosnek
- kilka ziaren ziele angielskie
- kilka liście laurowe
- 1 litr woda przegotowana lekko ciepła
- 1 łyżka sól himalajska, kłodawska lub morska
Sposób przygotowania
- Buraki obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Umieścić w dużym słoju. Czosnek obrać, przekroić każdy ząbek na pół, dorzucić do buraków razem z listkami laurowymi oraz zielem angielskim. Zalać wodą wymieszaną z solą. Słoik przykryć gazą i zabezpieczyć gumką.
- Postawić w ciepłym miejscu (czym cieplej tym szybciej zajdzie proces fermentacji). Codziennie mieszać zakwas drewnianą łyżką i zbierać szumowinę z wierzchu. Po kilku – kilkunastu dniach zakwas powinien nabrać intensywnego koloru i mocniejszego smaku. Przelać do butelek i do momentu spożycia przechowywać w lodówce.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Adnotacje do przepisu
- Powyższa kalkulacja wartości odżywczych odnosi się do całego nastawu wliczając buraki. Końcowa zawartość węglowodanów w samym płynie będzie dużo niższa. Niestety ciężko jest ją oszacować, gdyż zależy to od wielu czynników, w tym przede wszystkim postępu procesu fermentacji. Jeśli Wasz zakwas wyszedł intensywny i kwaskowy w smaku, to większa część cukru została skonsumowana przez bakterie probiotyczne i jest on bezpieczny do konsumpcji na diecie ketogenicznej. Zawartość węglowodanów w zakwasie z buraków z reguły oscyluje wokół 1,5-4 g na 100 ml.