Keto faworki – karnawałowy hit bez tony cukru i źdźbła zbóż
Niektórzy twierdzą, że nie ma Karnawału bez faworków… Nie wiem czy się zgodzicie z tym twierdzeniem. Ja żyłam kilka dobrych lat nie konsumując ani jednego faworka i specjalnie za nimi nie tęskniłam. Ot zwykłe kruche ciastka smażone na głębokim tłuszczu… Zdecydowanie wolę bardziej wyrafinowane słodkie wyroby… 😛 Zresztą i sama forma obróbki termicznej nie należy do najzdrowszych.
W tym roku pokusiłam się jednak o sketonizowanie przepisu na ten tradycyjny karnawałowy wypiek. I muszę przyznać, że mają one coś w sobie… 🙂
Oczywiście keto faworki nie są takie lekkie i napowietrzone jak ich mączne odpowiedniki, ale są także intensywnie kruche i pełne smaku. A w wersji bez posypki z erytrytolu stanowią świetne keto krakersy!
Keto faworki – składniki
Pod względem składu nie są jakieś bardzo skomplikowane. Oto, co musicie przygotować:
Żółtka
Oczywiście najlepiej z jaj ekologicznych lub co najmniej z wolnego wybiegu, od kur żywionych naturalną paszą. Takie żółtka charakteryzują się najwyższą zawartością omega-3 i tylko takie powinniśmy konsumować.
Keto słodzidło
Występuje tylko w roli posypki. Generalnie najlepiej jeśli byłaby to alluloza lub erytrytol w pudrze. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to z powodzeniem możesz zastosować ksylitol. Jeśli posiadasz tylko zwykły erytrytol lub ksylitol w ziarenkach, to bardzo łatwo można uzyskać puder poprzez zmielenie go w młynku do kawy.
Tłuszcz
Tutaj masło klarowane jako składnik samych faworków oraz rafinowany olej kokosowy do smażenia. Wybór należy jednak do Was… Dobrze sprawdzi się jakikolwiek tłuszcz nasycony – np. smalec lub dowolna mieszanka wcześniej wspomnianych rodzajów tłuszczu.
Mąki
Mieszanka mąk, z której korzystałam przy tym przepisie to mąka kokosowa, odtłuszczona mąka migdałowa oraz skrobia z tapioki zmieszane w równych proporcjach. Wychodzi z tego miks, z którym całkiem przyjemnie się pracuje, a efekt końcowy jest bardziej niż zadowalający.
U mnie PlantOn Sour Creamo. Alternatywnie można użyć jogurtu kokosowego lub nawet prawdziwej gęstej śmietany kokosowej (coconut cream), która oddziela się od płynu po schłodzeniu puszki mleka kokosowego.
Spulchniacz
W tej roli u mnie akurat proszek do pieczenia bez fosforanów w połączeniu z sodą spożywczą. Ewentualną alternatywą będzie kamień winny (inaczej cream of tartar albo kwaśny winian potasu).
Faworki
Wyposażenie
- wałek
Składniki
- 40 g mąka kokosowa
- 50 g odtłuszczona mąka migdałowa
- 30 g skrobia z tapioki
- 1 łyżeczka proszek do pieczenia bez fosforanów
- 0,5 łyżeczki soda kuchenna
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 3 żółtka
- 50 g śmietana kokosowa
- 15 g masło klarowane
- 1 łyżka wódka lub spirytus
- 3 łyżki erytrytol w pudrze do posypania
- 100 g olej kokosowy do smażenia
Sposób przygotowania
- Mąki wymieszać z solą, proszkiem i sodą. Wbić jajka, dodać śmietanę, masło i wódkę/spirytus. Wyrobić rękoma elastyczne ciasto. Nakryć ściereczką i wstawić do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wyjąć, podzielić ciasto na dwie części. Pierwszą dość cienko rozwałkować, wykrawać prostokąty z przecięciem w środku. Powtórzyć z resztą ciasta. Olej kokosowy mocno rozgrzać na patelni lub w rondlu. Smażyć po kilka sztuk na raz z obu stron aż lekko się zrumienią. Odstawiać do odsączenia na talerz wyłożony papierem do pieczenia. Przed podaniem posypać erytrytolem w pudrze.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Czym mogę zastąpić skrobie z tapioki? Czy nada się inulina, guma guar albo białko konopne?
Najlepiej zastąpić jakąkolwiek inną skrobią (ziemniaczana, z maranty trzcinowej, kukurydziana). Z podanych przez Ciebie propozycji najlepiej jako zamiennik nada się chyba guma guar, przy czym nie w takiej samej ilości jak w przepisie – trzeba by było zwiększyć udział mąki kokosowej i migdałowej, a gumy guar dodać tak z 0,5 – 1 łyżeczki. Można też spróbować z inuliną, bo ona ma lekkie właściwości wiążące. Jednak nie jestem pewna na 100%, że te zamienniki rzeczywiście sprawdzą się w tym przepisie…
Świetne zdrowe faworki 🙂