Sagi dyniowej ciąg dalszy
No i nie udało mi się powstrzymać… 🙂 Nic na to nie poradzę, że dynię wprost uwielbiam i to głównie właśnie w wersji na słodko. Ostatni długi weekend sprzyjał zaś aktywności kuchennej, czego wynikiem jest prezentowane tutaj keto & paleo ciasto dyniowe z polewą sernikową. Pochłonięte prawie w całości przy jednym posiedzeniu, nie pozostawiło żadnych wątpliwości co do swoich walorów smakowych. Mimo tajemniczego składnika polewy, niespecjalnie lubianego przez wielu degustatorów, zwłaszcza w słodkich wypiekach… I nie, nie jest to smalec, choć przyznaję, że na zdjęciach właśnie tak to wygląda… 🙂
POZNAJ: Wszystkie przepisy na KETO ciasta z udziałem dyni
Tajemniczy składnik polewy
Składnikiem tym jest… kalafior! Tak, to nie błąd w tekście, tylko kalafior w roli sera na sernik. Ciasto dyniowe z warstwą sernikową na wierzchu wpadło mi w oko gdzieś na jakimś blogu kulinarnym o diecie ketogenicznej i od tej pory w ogóle nie chciało mnie opuścić.
Problem polega na tym, że ja nie jem w ogóle nabiału. Sernik natomiast to jedno z moich ulubionych ciast. To znaczy kiedyś było ulubione. Teraz muszę natomiast kombinować, jak zrobić coś na kształt sernika, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na ten smak, a jednocześnie pozostać wierna wytycznym diety. W ten sposób powstał właśnie pomysł na sernik z kalafiora.
Kalafior!!?? Do ciasta??!!
Idea kalafiora w ciastach zakiełkowała mocno w moim umyśle i szybko przystąpiłam wtedy do jej wypróbowania. W związku z tym był już kiedyś pseudosernik z polewą czekoladową, tarta z owocami z masą a’la serową, a także brownie – wszystkie z użyciem kalafiora.
W przypadku tego ciasta, przyprawa piernikowa jest na tyle intensywna, że ciężko jest wyczuć takie niuanse smakowe jak kalafior w polewie. Z całego serca polecam więc wypróbowanie tego przepisu! Jest to notabene świetny sposób na przemycenie warzyw do codziennej diety i to w sposób niezauważalny dla warzywnych niejadków…
Nad zaletami kalafiora nie muszę się raczej specjalnie rozwodzić, bo chyba wszyscy mają świadomość, jak wspaniałe jest to warzywo. Dodam tylko, że jest on świetny w każdym chyba rodzaju diety, czy to redukcyjnej czy niskowęglowodanowej oraz Paleo, Keto, itp.
Ja ostatnio spożywam go w większych ilościach, czyli przynajmniej raz w tygodniu. Kiedyś – dla porównania – pojawiał się on w moim menu dość rzadko, czyli raz na miesiąc lub nawet rzadziej i to głównie w sezonie. Dzisiaj wykorzystuję go na przeróżne sposoby, co pozwoliło mi zwiększyć częstotliwość jego spożycia. I biorąc pod uwagę wszelkie dobrodziejstwa płynące z konsumpcji kalafiora, bardzo się z tego cieszę.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Jeżeli, drodzy czytelnicy, nie odstraszyła Was wizja podwójnie warzywnego ciasta i wytrzymaliście aż do tej pory, to podaję przepis:
Ciasto dyniowe z polewą sernikową
Składniki
Ciasto dyniowe
- 0,5 szt. dynia Hokkaido, oczyszczonej z włókien i pestek
- 3 szt. jajka
- 1/4 szklanki olej kokosowy płynny (rozpuszczony uprzednio w kąpieli wodnej)
- 2 łyżeczki przyprawa do piernika
- 1 łyżka gęste mleko kokosowe (opcjonalnie)
- 0,5 szklanki erytrytol lub ksylitolu
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
- 1/2 szklanki mąka kokosowa
- 1/4 łyżeczki sól himalajska, kłodawska lub morska
- 3/4 łyżeczki soda kuchenna
Polewa „sernikowa”
- 0,5 szt. kalafior
- 2 łyżki mus kokosowy czubate
- 1,5 łyżki żelatyna
- 3-4 łyżki erytrytol lub ksylitolu, do smaku
- 1 łyżka skórka z pomarańczy
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
Sposób przygotowania
Ciasto dyniowe
- Dynię pokroić w niewielkie kawałki, zalać odrobiną wody i dusić pod przykryciem na małym ogniu przez ok 10- 15 minut. Odlać pozostałość wody i chwilę przestudzić.
- Lekko ciepłą dynię zblendować na gładką masę razem z jajkami, erytrytolem, olejem kokosowym, przyprawą do piernika, mlekiem kokosowym i ekstraktem z wanilii. Sypkie składniki wymieszać w osobnej miseczce, po czym dodać do masy dyniowej i dokładnie wymieszać. Przelać masę do keksówki o wymiarach 25 x 11 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 160 stopni Celsjusza z termoobiegiem przez ok 40- 45 minut aż do zrumienienia. Całkowicie wystudzić.
Polewa „sernikowa”
- Kalafiora ugotować na parze. Jeszcze ciepłego przełożyć do miski i zblendować na gładką masę wraz z musem kokosowym oraz erytrytolem. Posypywać jednorazowo niewielką ilością żelatyny i za każdym razem blendować, aż do całkowitego rozpuszczenia poprzedniej porcji. Na koniec należy wsypać skórkę z pomarańczy oraz wlać ekstrakt z wanilii i wymieszać polewę szpatułką. Wylać na ciasto i zostawić do zastygnięcia. Można przyspieszyć proces wkładając ciasto do lodówki.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
Beznadzieja….niedobre i mokre a piekłam dłużej niż w przepisie bo coś mi nie pasowało…
Bardzo mi przykro, że ciasto się nie udało… 🙁 Mogło mieć na to wpływ wiele aspektów, nie tylko długość pieczenia. Myślę, że kluczowa sprawa to jednak odmiana dyni, a co za tym idzie konsystencja purée dyniowego. Tak, jak pisałam w adnotacjach, moje purée było dość zwarte. Może Twoje zawierało więcej wody, co zadecydowało o wysokiej wilgotności produktu końcowego…? Także wielkość jaj lub chłonność mąki kokosowej mogła mieć tutaj znaczenie…