Jesienna dieta może być pełna smaku i zdrowia. Najlepszym dowodem na to jest Jesienna Keto Tarta w dwóch wersjach, która jest zgodna z zasadami diety ketogenicznej. Zachęcam Cię do wypróbowania obu i odkrycia smakowitego świata jesiennych ciast.
Jesienna keto tarta, czyli pora roku zobowiązuje
Wbrew pozorom jesień pełna jest okazji do świętowania. Wydawało mi się, że od moich urodzin we wrześniu aż do grudnia nie ma już za bardzo okazji do robienia ciast i teoretycznie można sobie zrobić taki przynajmniej dwumiesięczny detoks od ciast… Nic bardziej mylnego… Okazało się, że tylko październik jest stosunkowo wolny od takich zobowiązań, ale wraz z nadejściem Halloween i Święta Zmarłych całe szaleństwo zaczyna się od nowa… Następnie już za rogiem czai się 11-ty listopada i świętomarcińskie rogale… No nijak nie da się uciec od ciast, ciasteczek i słodyczy… 😀
Jesienna keto tarta – geneza powstania
W związku z tym, że już jutro mamy 11 listopada, czyli święto i tym samym okazję do spotkań w rodzinnym gronie, postanowiłam zrobić keto ciasto. A że nie mogłam się zdecydować na jeden smak, powstały dwa wypieki. Jeden to tarta świętomarcińska, z nadzieniem inspirowanym masą makową stosowaną w rogalach świętomarcińskich.
Drugi natomiast to tarta odrobinę wzorowana na alpejskim deserze o wdzięcznej nazwie Mont Blanc, którego głównym składnikiem są pieczone kasztany… 🙂 W smaku przypomina deser Monte.
A że ani jednego, ani drugiego głównego składnika nie miałam w nadmiarze, są to raczej mini tarty. W miejsce ciastowego obżarstwa szykuje się zatem raczej skromna deserowa degustacja w dwóch odsłonach… 😀
Jesienna keto tarta – składniki
- Ciasto kruche: W zasadzie składa się z mąki kokosowej, keto słodzidła oraz oleju kokosowego. Jest to zatem najprostsza wersja spodu do ciasta na świecie. Opcjonalnie można dodać odrobinę śmietany kokosowej, a do tarty kasztanowej – kakao lub karob.
- Keto słodzidło: Najlepiej jeśli byłaby to alluloza lub erytrytol. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Jeśli chodzi o nadzienie do tarty kasztanowej, to posłodziłam je bezcukrowym syropem klonowym na bazie erytrytolu, ale stewia w płynie też powinna zdać egzamin…
- Mak biały: Do tarty świętomarcińskiej. Typowy składnik rogali wypiekanych tradycyjnie w Wielkopolsce na obchody dnia św. Marcina. W smaku jest nieco słodszy i bardziej delikatny niż zwykły mak niebieski, dlatego uznaje się go za wykwintniejszą odmianę maku.
- Mus kokosowy: Jest to pasta z miąższu kokosa. Bardzo bogata w tłuszcz kokosowy i lekko słodkawa w smaku. Do użycia w nadzieniu do tarty świętomarcińskiej.
- Jadalne kasztany: W tej roli gotowe kasztany jadalne z puszki, już ugotowane. Można użyć także gotowej pasty kasztanowej. Uwaga jednak na węglowodany. Same kasztany nie zawierają ich mało, bo ok. 20 – 25 g na 100 g, ale przy takich ilościach tragedii nie ma.
- Mleko kokosowe: Ja korzystałam z mleka kokosowego z kartonu o zawartości 19% tłuszczu, ale myślę, że z powodzeniem można użyć mleka kokosowego z puszki.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Jesienna tarta w dwóch wersjach
Składniki
Ciasto kruche
- 50 g olej kokosowy rafinowanego
- 2 łyżki śmietana kokosowa lub jogurtu (opcjonalnie)
- 18 g keto słodzidło np. allulozy lub erytrytolu
- 90 g mąka kokosowa
- 1 łyżka karob lub kakao + dodatkowo 1 łyżka
Nadzienie do tarty świętomarcińskiej
- 50 g mak biały
- 20 g masło klarowane lub rafinowany olej kokosowy
- 50 ml gęste mleko kokosowe
- 1 łyżka keto słodzidło np. allulozy lub erytrytolu
- 30 g mus kokosowy
- 1 łyżka metaxa lub rumu (opcjonalnie)
- 0,5 łyżeczki ekstrakt migdałowy
- 0,5 łyżeczki ekstrakt pomarańczowy
- 5 sztuk pistacje do dekoracji
Nadzienie do tarty kasztanowej
- 100 g kasztany jadalne ugotowanych lub upieczonych
- 50 g gęste mleko kokosowe
- 2 łyżki bezcukrowy syrop klonowy
- 3 sztuki orzechy pecan do dekoracji
Sposób przygotowania
Ciasto kruche
- Wszystkie składniki z tylko 1 łyżką karobu umieścić w blenderze i rozdrobnić do uzyskania kruszonki. Ugnieść w dłoniach w miarę elastyczne ciasto. Podzielić na 2 równe części. Jedną część wylepić foremkę do mini tarty wyłożoną papierem do pieczenia, a drugą połączyć z dodatkową łyżką karobu i wylepić nią drugą foremkę. Piec przez ok. 10 – 12 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni w trybie grzania góra + dół. Ostudzić.
Nadzienie do tarty świętomarcińskiej
- Mak zalać wrzątkiem i odstawić na 1 h. Po tym czasie solidnie odcedzić. W rondlu podgrzać masło i podsmażyć na nim mak. Zalać mlekiem kokosowym, dorzucić słodzidło. Gotować 15 minut aż całość zgęstnieje. Ostudzić. Ostudzoną masę rozdrobnić w malakserze dodając mus kokosowy, metaxę oraz ekstrakt migdałowy i pomarańczowy. Gdy masa lekko przestygnie wyłożyć ją na jaśniejszy spód. Posypać drobno pokrojonymi pistacjami.
Nadzienie do tarty kasztanowej
- Wszystkie składniki oprócz orzechów pecan umieścić w malakserze i utrzeć na gładką masę. Wyłożyć na ciemniejszy spód. Udekorować orzechami pecan.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.