Keto budyniowiec – kruche ciasto z budyniem na żółtkach
Kolejny pyszny, słodki wypiek dołącza do sporej już kolekcji moich keto ciast… Tym razem jest to keto budyniowiec, który stanowi wariację na temat włoskiego ciasta torta della nonna. Głowna jego cecha to fakt, że wierzch posypuje się orzeszkami piniowymi. Bazę zaś stanowi aromatyczne, kokosowe ciasto kruche, wypełnione po brzegi pysznym, domowym budyniem. Prawda, że brzmi smakowicie? 🙂
To ciasto to wręcz kwintesencja diety ketogenicznej… Z ponad 20 g tłuszczu i jedynie 5 g węglowodanów netto w porcji można je spokojnie włączyć do menu nawet w okresie keto adaptacji! Jest zatem idealne na okres Karnawału, zwłaszcza jeśli jednocześnie realizujesz noworoczne postanowienie i zaczynasz lub wracasz do keto diety… 🙂
Keto budyniowiec – składniki
To nic innego jak połączenie mąki kokosowej, rafinowanego oleju kokosowego, wybranego keto słodzidła i jajek (w uproszczeniu). Takie standardowe kruche ciasto znajdziecie w wielu moich wypiekach. Stanowi ono spód oraz wierzch tarty. Dobrze jest podpiec spód przez chwilę w piekarniku zanim wyłoży się następną warstwę. Zamiast całych jaj, także tutaj można użyć samych żółtek, co sprawi, że ciasto będzie dodatkowo zgodne z AIP (etap reintrodukcji). Zamiast 2 jaj użyj wtedy 4-5 żółtek.
Pyszność nad pysznościami… 🙂 Pełen smaku budyń na żółtkach bez używania jakichkolwiek gotowców. Oczywiście można użyć w jego miejsce gotowego bezcukrowego budyniu z proszku dosładzając go erytrytolem, ale z pełnym przekonaniem zapewniam, że idealny smak uzyska się tylko w tym pierwszym przypadku…
Orzeszki pinii
Pyszne nasiona szyszek sosny z rodzaju Pinus, które idealnie wpisują się w wytyczne keto diety. Nie jest to tani składnik kulinarny, ale ciężko odmówić sobie takiej przyjemności… 😀 Podpieczone na wierzchu ciasta piniole przyjemnie chrupią, jednocześnie zachwycając swoim cudownym smakiem.
Do ciasta, a dokładniej do budyniu zużywa się dużą ilość żółtek. Chcąc zagospodarować białka, proponuję przyrządzić bezę lub keto deser w postaci rajskiego mleczka. Możesz je także uprzednio zamrozić i skorzystać z tych propozycji przy następnej okazji. 🙂
Budyniowiec, czyli torta della nonna
Wyposażenie
- tortownica o średnicy 20 cm
Składniki
Budyń (najlepiej zrobić z jednodniowym wyprzedzeniem)
- 6 szt. żółtka
- 70 g erytrytol
- 480 ml gęste mleko kokosowe
- ⅛ łyżeczki ekstrakt z wanilii
- 15 g mąka ziemniaczana (skrobia) – 1 czubata łyżka
Ciasto kruche
- 2 szt. jajka
- 1 łyżka oliwa z oliwek
- 45 g erytrytol
- 60 g olej kokosowy
- 100 g mąka kokosowa
Dodatkowo
- 0,5 szt. jajka
- 0,5 łyżki gęste mleko kokosowe
- 40 g orzeszki piniowe
Sposób przygotowania
Budyń
- 3/4 mleka kokosowego zagotować. W misie miksera utrzeć żółtka z erytrytolem, do otrzymania jasnej masy. Dodać resztę (pół szklanki) mleka, mąkę ziemniaczaną i zmiksować. Masę żółtkową przelać do zagotowanego mleka i ugotować gęsty budyń, cały czas mieszając. Ugotowany budyń przelać do miski, przykryć folią spożywczą, całkowicie wystudzić (najlepiej zrobić z dłuższym wyprzedzeniem).
Ciasto kruche
- Wszystkie składniki umieścić w malakserze i utrzeć na jednolite ciasto. Uformować kulę i schłodzić w lodówce przez. ok. 20 minut. Następnie 3/4 ciasta rozwałkować na placek o średnicy większej niż forma. Przełożyć do formy, wyłożyć na jej spód i boki. Podpiec przez ok. 10 minut w piekarniku nagrzanym do 175°.
- Na ciasto przełożyć budyń, wyrównać. Rozwałkować pozostałe ciasto, położyć na wierzch ciasta, skleić ze spodem ciasta.
Dodatkowo
- Wierzch ciasta posmarować jajkiem rozbełtanym z mlekiem. Posypać orzeszkami pinii. Piec w piekarniku nagrzanym do 175° przez ok. 30 minut (uważać na wierzch ciasta, żeby się nie przypalił – w razie czego przykryć folią aluminiową).
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
ZOBACZ TO DANIE NA FILMIE
Adnotacje do przepisu
- Ciasto jest najlepsze po 2-3 dniach, kiedy ciasto lekko zmięknie od budyniu. Znacznie łatwiej jest je wtedy także porcjować.