Ostatnio powstała KETO chałwa, więc nie mogłam się oprzeć i na jej bazie zrobiłam KETO tort makowo – chałwowy… W odróżnieniu od innych moich tortów ketogenicznych, tym razem postawiłam na KETO biszkopt migdałowy zamiast biszkoptu kokosowego. I efekt był powalający! Jeśli chodzi o moje niskowęglowodanowe torty, to poprzeczka już była ustawiona wysoko, ale ten keto tort zdecydowanie przeskoczył wszystkie dotychczasowe…! 😀
KETO biszkopt migdałowy: Baza do ciast i tortów z mąki migdałowej
Biszkopt migdałowy to biszkopt z mąki migdałowej keto oraz słodzika przyjaznego keto diecie. Do biszkoptu keto najlepiej używać odtłuszczonej mąki migdałowej, gdyż można ją bezpiecznie poddawać obróbce termicznej. Biszkopt keto na mące migdałowej stanowi świetną bazę keto ciast oraz tortów. Osobiście chętnie go stosuję do produkcji różnego rodzaju keto słodyczy.
Tym razem wersja tylko na żółtkach. Kto ma je w nadmiarze lub dysponuje żółtkami w proszku, pewnie się skusi… 😀 Biszkopt został wzbogacony suchym makiem i spulchniony sodą kuchenną oraz kamieniem winnym, jednak z powodzeniem można postawić tutaj na proszek do pieczenia. Biszkopt wychodzi niezwykle bogaty w smaku, idealny jako baza do przekładanych keto ciast i tortów.
Mąka migdałowa na KETO diecie
Mąka migdałowa jest popularnym składnikiem w diecie ketogenicznej, ponieważ jest niskowęglowodanowa i bogata w zdrowe tłuszcze. To świetna alternatywa dla tradycyjnej mąki pszennej, która zawiera dużą ilość węglowodanów.
Powstaje poprzez zmielenie migdałów, które są wysokobiałkowym składnikiem z niską zawartością węglowodanów. Oto kilka korzyści związanych z jej wykorzystaniem:
- Niski poziom węglowodanów, w porównaniu do mąk zbożowych.
- Wysoka zawartość tłuszczu, w tym tłuszczów nienasyconych, przez co należy z niej ostrożnie korzystać w przypadku obróbki termicznej lub używać w wersji odtłuszczonej.
- Bogactwo składników odżywczych: jest źródłem białka, błonnika, witamin (takich jak witamina E i witaminy z grupy B) oraz minerałów (takich jak magnez, żelazo i cynk).
- Jest naturalnie bezglutenowa, co oznacza, że jest odpowiednia dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią.
Wykorzystuje się ją w różnych przepisach na diecie ketogenicznej, takich jak chlebki, placki, keto ciasta czy naleśniki. Można ją również stosować jako składnik do panierowania mięsa czy ryb.
KETO tort makowo – chałwowy: Składniki kremu
Ketogeniczny biszkopt z mąki migdałowej został przełożony kremem na bazie następujących składników:
Keto słodzidło
Wybierz keto słodzik w proszku z polecanych keto produktów. Generalnie najlepiej jeśli byłaby to alluloza lub erytrytol. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Posiadaczom bardziej wytrawnych kubków smakowych może natomiast wystarczyć słodycz pochodząca z inuliny. Najlepiej, żeby substancja słodząca miała formę pudru.
Mleko kokosowe
Zdecydowanie mleko kokosowe w puszce i czym gęstsze tym lepsze… 🙂 Mi udało się dostać takie o zawartości ekstraktu kokosowego na poziomie 91% i to był strzał w dziesiątkę! Niestety miało ono w składzie gumę guar, ale przy tym także bardzo kremową konsystencję. Muszę przyznać, że do kremu nadawało się wyśmienicie. Równie dobrze powinna sprawdzić się tutaj także prawdziwa śmietanka kokosowa.
Keto chałwa
U mnie waniliowa. Jest to keto przysmak z orientalnym rodowodem, bazujący na sezamie. Najlepiej domowa keto chałwa, zrobiona na bazie tego przepisu. Jeśli wolicie iść na skróty, to równie dobrze sprawdzi się tahini… Tylko zwiększcie wtedy odrobinę ilość keto słodzidła i substancji żelującej.
Żelatyna
Zwyczajowo stosowana jest jako składnik galaretek i deserów na zimno. Stanowi ona czyste białko zwierzęce, bogate w bardzo dobrze przyswajalne aminokwasy. Żelatyna jest zbawienna dla naszych jelit, regenerując je i naprawiając tzw. przeciekające jelita. Dlatego warto ją wprowadzić do menu na stałe, nie tylko w postaci deserów… 😛 Istotną kwestią jest jej pochodzenie. Najlepiej, żeby była ekologiczna lub z naturalnego chowu (z bydła pastwiskowego). W wersji wegetariańskiej można spróbować ją pominąć lub użyć agaru do utrwalenia kremu.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Tort makowo – chałwowy
Wyposażenie
Składniki
Biszkopt
- 12 szt. żółtka
- 80 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 240 ml gęste mleko kokosowe
- ½ łyżeczki ekstrakt z wanilii
- 120 g odtłuszczona mąka migdałowa
- 1 łyżeczka soda kuchenna
- 1 łyżeczka cream of tartar (kamień winny)
- 20 g mak niebieski
Do nasączenia blatów
- 25 ml rum
Krem chałwowy
- 1 szt. mleko kokosowe w puszce (tylko stała część – u mnie 360 g)
- 80 g chałwa waniliowa najlepiej domowa z tego przepisu
- 40 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol w pudrze
- 1 łyżeczka żelatyna (czubata)
Dekoracja
- 20 g chałwa waniliowa najlepiej domowa z tego przepisu
- 15 g płatki migdałowe
Sposób przygotowania
Biszkopt
- Żółtka ubić na jasną masę ze słodzidłem i solą. Dodać mleko kokosowe i ubijać do połączenia składników. Suche składniki wymieszać ze sobą i dodać do masy jajecznej. Delikatnie wymieszać szpatułką lub trzepaczką na niskich obrotach. Przelać ciasto do tortownicy o Ø20 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° i piec ok. 45 – 50 minut do lekkiego przyrumienienia. Ostudzić. Przekroić na dwa blaty.
- Alternatywnie można ciasto podzielić na dwie porcje i upiec blaty osobno zmniejszając czas pieczenia do ok. 35 – 40 minut.
Krem
- Mleko kokosowe ubić z chałwą i słodzidłem. Żelatynę namoczyć w łyżce zimnej wody, a gdy nasiąknie, dodać 1 łyżkę wrzątku i wymieszać. Płynną żelatynę wlać do kremu i wymieszać.
- Pierwszy blat ułożyć na dnie tortownicy, a wokół niego zamknąć obręcz (rant do pieczenia). Nasączyć go połową rumu i wyłożyć ok. połowę kremu. Powtórzyć z drugim blatem i prawie całą pozostałą porcją kremu (zostawić odrobinę na boki). Wstawić do lodówki na ok. 30 minut (aż krem stężeje).
Dekoracja
- Boki tortu obłożyć pozostałym kremem i posypać płatkami migdałowymi. Wierzch posypać kawałkami chałwy. Wstawić tort do lodówki na minimum 2 h, a najlepiej na całą noc.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.