Keto tort na pierwszy dzień wiosny
No w końcu doczekaliśmy tego dnia – oficjalnie nadeszła kalendarzowa WIOSNA!!! Ja się ogromnie cieszę. Nie to, żeby zima dała nam się w tym roku jakoś specjalnie we znaki, ale jednak dość już tej szaro-burości. Pora, żeby dookoła pojawiły się inne kolory. No i nie będę ukrywać, że tęsknię już za słońcem… 🙂 Po tych kilku ostatnich cieplejszych dniach natura ruszyła z kopyta i pojawiły się już nie tylko pączki, zalążki liści, ale także kwiaty! W mieście zaroiło się od krokusów, żonkili i narcyzów. Natchnęło mnie to do działania. Uznałam, że takie wydarzenie trzeba jakoś uświetnić, stąd pomysł na keto ciasto na powitanie wiosny.
Awokado + matcha = iście wiosenna kompozycja
I to nie byle jakie ciasto! Właściwie można by je nawet określić mianem tortu albo raczej torcika. Jest to bowiem biszkopt przekładany kremem. Przyznacie, że moja dzisiejsza propozycja ma iście wiosenny charakter, a przede wszystkim wiosenną kolorystykę… W nawiązaniu do odradzającej się wokoło zieleni także ciasto ma krem w kolorze zielonym. Myślę, że już zgadliście jaki jest jego główny składnik… 🙂 Oczywiście jest to znane wszystkim i lubiane awokado! 😀 Keto tort wiosenny stanowi właściwie odwrotność tego tortu. To znaczy odwrotność sprowadza się do braku kakao i ciemnej czekolady… 🙂 Jednak oprócz awokado dzisiejsze keto ciasto zawiera inny nie mniej tajemniczy składnik, a jest nim biała czekolada z matchą. Zachowałam jej trochę właśnie na tę okazję, bo pomysł na takie wiosenne ciasto kiełkował już od jakiegoś czasu w moim umyśle.
Wiosenne dodatki dopełniają całości
Dodatkowych nut smakowych nadaje mu skórka z limonki, woda różana oraz kapka Metaxy. Muszę przyznać, że wyszła z tego całkiem niezła kompozycja smakowa! A skoro mamy do czynienia z takim wiosennym wypiekiem, to nie mogło także zabraknąć wiosennego motywu w postaci kwiatów! Posłużyły one jako dekoracja, jednak niektóre odmiany kwiatów są jadalne, więc mogą wyjść daleko poza rolę ozdoby. Niektóre z nich są jadalne (bratki i prymulki na pewno), w tym widoczny na zdjęciach egzemplarz. Jeśli więc chcecie poczuć wiosnę wszystkimi zmysłami, to proponuję jej także posmakować! 🙂
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:
Tort wiosenny
Składniki
Biszkopt
- 4 szt. jajka
- 40 g keto słodzidło np. alluloza lub erytrytol
- 40 g olej kokosowy rafinowany lub masło klarowane (w wersji wege)
- 40 ml gęste mleko kokosowe
- 40 g mąka kokosowa +/- w zależności od chłonności
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 1 łyżeczka proszek do pieczenia lub kamienia winnego (inaczej cream of tartar, kwaśny winian potasu)
- 1 szt. limonka (skórka starta z niej)
Dodatkowo do nasączenia biszkoptu (opcjonalnie)
- 2 łyżki sok z limonki (patrz składniki biszkoptu)
- 2 łyżki woda
- 4 krople stewia w płynie
Zielony krem
- 250 g awokado
- 150 g gęste mleko kokosowe
- 30 ml Metaxa
- 65 g biała czekolada z matchą z tego przepisu
- 20 kropli stewia w płynie
- 1 łyżeczka woda różana
Sposób przygotowania
Biszkopt
- Rozdzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę z solą. Pod koniec ubijania dodać słodzidło i ubijać dalej do uzyskania lśniącej jedwabistej masy. Żółtka wymieszać z olejem oraz mlekiem kokosowym. Dodać mąkę kokosową z kamieniem winnym, po czym delikatnie wymieszać całość z ubitymi białkami. Przełożyć ciasto do tortownicy (o średnicy ok. 20 cm). Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez ok. 20 minut. Wystudzić. Przekroić na 2-3 blaty, skropić odrobiną rozcieńczonego wodą i posłodzonego stewią soku z cytryny i przełożyć kremem z awokado.
Zielony krem
- Dokładnie zblendować wszystkie składniki poza czekoladą. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub na małym ogniu. Wmieszać delikatnie do kremu z awokado. W razie potrzeby dosłodzić dodatkową porcją stewii. Schłodzić przez chwilę w lodówce, po czym przełożyć blaty ciasta 3/4 porcji kremu. Resztą wysmarować wierzch oraz boki ciasta.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.