keto przepisy z awokado

Witam w przewodniku dotyczącym zdrowych i smacznych przepisów z awokado dla osób będących na diecie ketogenicznej. W tym artykule zaprezentuję Ci różnorodne dania, które można przygotować z wykorzystaniem tego pożywnego owocu. Przedstawię także korzyści zdrowotne awokado oraz przepisy na potrawy, które nie tylko zachwycą Twoje podniebienie, ale również będą zgodne z wymaganiami diety keto. Jeśli jesteś gotowa/-y na nowe kulinarne doświadczenia, to zapraszam do dalszej lektury!

Awokado na diecie ketogenicznej – dlaczego warto?

Awokado – skarbnica wartości odżywczych

Ten zielony owoc w kształcie gruszki – inaczej zwane smaczliwką wdzięczną – szturmem podbija stoły na całym świecie. To właśnie ta druga nazwa dużo lepiej – moim zdaniem – oddaje jego atrybuty. Świetnie smakuje i na słodko, i na wytrawnie. Jest pyszne, rozpływające się w ustach, a jednocześnie nie ma mocno narzucającego się smaku. Wzbogaca ono jadłospis zarówno wegetarian, jak i mięsożerców.

Awokado to także produkt o niezwykle bogatym składzie odżywczym. Jest doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów, błonnika, witamin (m.in. witaminy K, witaminy C, witamin z grupy B) oraz minerałów, takich jak potas i magnez. Dzięki swojemu składowi odżywczemu, awokado doskonale wpisuje się w zasady diety ketogenicznej, która zakłada niski poziom węglowodanów i wysoki udział tłuszczów.

W 100 gramach miąższu zawiera bowiem aż 15 gram tłuszczu, przez co nazywane jest czasami wegańskim masłem.

Korzyści zdrowotne awokado

Awokado ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim, zawiera zdrowe tłuszcze, takie jak jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tłuszcze te mogą mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, a także przyczynić się do utrzymania zdrowego serca.

Awokado jest również bogate w błonnik, co sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego. Błonnik pomaga regulować trawienie, zapobiega zaparciom oraz przyczynia się do długotrwałego uczucia sytości.

Oto kilka korzyści wynikających z włączenia awokado do diety:

awokado
Korzyści wynikające z konsumpcji awokado
Źródło: ekoist.pl

Smaczliwka a keto dieta

Jego wysoka użyteczność na dietach niskowęglowodanowych (w tym ketogenicznej/LCHF) wynika z faktu dużej zawartości tłuszczu przy jednoczesnym niskim udziale węglowodanów. Doprecyzowując, nominalna ich zawartość w 100 gramach produktu wynosi ok. 10 gram węglowodanów, jednak ponad ¾ z nich to błonnik. Stąd jedynie ok. 2 gramy to cukry przyswajalne (tzw. węglowodany netto).

Jest ono zatem hitem wielu niskowęglowodanowych posiłków od sałatek po desery. 🙂

UWAGA!
Konsumpcja awokado może nie być dobrym pomysłem, jeśli borykasz się z tzw. nietolerancją histaminy, gdyż zawiera jej dość sporo. W przypadku gdy podejrzewasz, że masz nietolerancję histaminy, najlepiej jest go unikać w diecie.

Awokado – informacje praktyczne

Wskazówki zakupowe

Istotnym aspektem konsumpcji awokado jest stopień jego dojrzałości. Owoce są sprowadzane zazwyczaj w postaci niedojrzałej i potrzebują poleżeć trochę czasu w cieple, żeby dojrzeć. W sklepach można zaleźć owoce o różnym stopniu dojrzałości. W praktyce najczęściej można dostać je twarde i niedojrzałe. Jeśli zdecydujecie się na ich zakup, ich konsumpcja musi zostać odroczona przynajmniej na kilka dni. Natomiast smaczliwki miękkie, często oznaczone nalepką „Ready to eat” są od razu gotowe do jedzenia.

Jak obrać awokado?

Zanim przystąpimy do konsumpcji, należy obrać owoc. Sposób obierania w dużej mierze zależy od jego odmiany (czy ma grubą czy cienką skórkę) oraz stopnia dojrzałości (czym bardziej dojrzały, tym łatwiej się obiera). Generalnie najlepiej przekroić go na pół dookoła pestki. Potem można wydrążyć miąższ za pomocą łyżki oddzielając go od skórki za jej pomocą. Czasami jednak skórka łatwo odchodzi i cały zabieg da się wykonać bez użycia żadnych sprzętów kuchennych.

Awokado – jak jeść?

Awokado, jako owoc wywodzący się z Meksyku świetnie nadaje się do dań kuchni meksykańskiej. Cała reszta świata z powodzeniem używa go jednak jako bazę lub dodatek do wielu dań o całkiem odmiennym charakterze.

Z pestki owocu wytwarza się olej, który idealnie nadaje się do smażenia, gdyż ma wysoki tzw. punkt dymienia. Powstaje z niego także wyborny majonez. Zaś w postaci nierafinowanej, jest także bardzo cennym półproduktem kosmetycznym. Miąższ natomiast jest chętnie wykorzystywany w produkcji domowych maseczek do twarzy i włosów.

Zrób miejsce na awokado w swojej diecie!

Jeśli jesteś fanem diety ketogenicznej lub po prostu poszukujesz zdrowych i smacznych przepisów, awokado może być idealnym dodatkiem do Twojego jadłospisu! Jego bogaty skład odżywczy, duży udział zdrowych tłuszczów i wszechstronne zastosowanie sprawiają, że warto eksperymentować z różnymi przepisami.

Wykorzystaj moje propozycje, aby cieszyć się smakiem i korzyściami zdrowotnymi awokado:

Materiały źródłowe:
https://www.akademiadietetyki.pl