Majonez Paleo gotowy w kilka minut!
Temat majonezu pojawił się już na blogu przy okazji przepisu na sałatkę z jajkiem. Jednak nie podawałam wtedy składu ani sposobu wykonania, gdyż uznałam, że majonez Paleo zasługuje na osobny wpis. Tym bardziej, że mój niezawodny sposób na majonez jest dość specyficzny. Nie jest czasochłonny ani pracochłonny, lecz wymaga zastosowania się do kilku istotnych zasad, które szczegółowo omówię poniżej.
Dodatkowo, zamieszczam materiał pomocniczy w postaci filmiku prezentującego jego wykonanie. Jest to najlepszy dowód na to, że robi się go naprawdę szybko i łatwo. Zobaczycie, że produkcja domowego majonezu może być dziecinnie prosta! 🙂
Majonez sklepowy vs. domowy
Wielu osobom robienie majonezu we własnym zakresie wydaje się niedorzeczne. Dużo prościej jest bowiem udać się do sklepu i zakupić słoik takowego. Ba, ogromna część społeczeństwa ma swoją ulubioną markę, której nigdy nie zdradza. Warto jednak podważyć ten schemat i pokusić się o własnoręczne przygotowanie majonezu w domu. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to w ogóle skomplikowana czynność, zwłaszcza korzystając z poniższego przepisu. I ma się przy tym pełną kontrolę nad składem finalnego produktu! 🙂
Ja robię w ten sposób majonez już od kilku lat i w ogóle nie korzystam ze sklepowego. Wcześniej, zanim sposób żywienia Paleo zawitał do naszej kuchni, robiłam majonez z tego samego przepisu. Używałam jednak innego rodzaju oleju, np. słonecznikowego czy rzepakowego. Oba nadają się świetnie do majonezu, bo są delikatne, nienarzucające się w smaku, ale nie są to oleje wskazane ze względu na wartości zdrowotne.
Proporcje między omega-3 a omega-6
Niestety przeważająca część olejów roślinnych ma właściwości prozapalne i każdy, komu zależy na własnym zdrowiu powinien ich unikać. Posiadają one bowiem dużą przewagę kwasów tłuszczowych omega-6 nad omega-3, a te promują stany zapalne w organizmie. Nasza dieta i tak z reguły zawiera zbyt dużo tych pierwszych, więc tym bardziej trzeba zwracać uwagę, aby ich nie dostarczać w nadmiarze. Idealne proporcje między omega-3 a omega-6 to 1:1. Takie proporcje dominowały ponoć w czasach Paleolitu. Tymczasem dla współczesnej standardowej diety proporcje te oscylują w granicach 1:10, a nawet 1:20. Niestety, taka dieta siłą rzeczy prowadzi do stanów zapalnych i coraz to liczniejszych jednostek chorobowych.
Jaki olej zatem wybrać?
Czy to oznacza, że mamy całkiem zrezygnować z oleju roślinnego? Dieta Paleo z reguły zaleca spożywanie tłuszczy nasyconych takich jak tłuszcze zwierzęce czy olej kokosowy. No dobrze, tylko z takiego tłuszczu nie da się przygotować majonezu, ani żadnego innego dressingu do sałatki. Na szczęście okazuje się, że są takie oleje roślinne, które nie całkiem wpisują się w powyższy schemat. Są to oliwa z oliwek oraz olej z awokado, które ze względu na korzystniejsze proporcje niezbędnych kwasów tłuszczowych są uważane za bezpieczne. Co istotne, oba nadają się świetnie do produkcji majonezu.
Oczywiście majonez zrobiony na samej oliwie z oliwek będzie miał charakterystyczny dla tego oleju posmak. Zdecydowanie lepszym wyborem okazuje się olej z awokado. Ten jednak potrafi kosztować dość sporo, więc dobrym sposobem jest mieszanie go z oliwą. W ten sposób uzyskujemy bardzo smaczny majonez Paleo, bez żadnego posmaku i w miarę przystępny cenowo.
A zatem do dzieła!
Zanim jednak zaczniemy, oto kilka istotnych wskazówek, które umożliwią przygotowanie majonezu dosłownie w 2 minuty.
- Po pierwsze wszystkie składniki, a także końcówkę blendera należy porządnie schłodzić przez minimum 15 minut. Składniki chłodzę w lodówce (osobno jajko z przyprawami i osobno wymieszane oleje), końcówkę blendera zaś wkładam do zamrażarki. Jest to bardzo ważna zasada, której nie należy łamać pod żadnym pozorem.
- Druga rzecz – to naczynie. Jego średnica musi być taka jak średnica końcówki blendera lub niewiele od niej większa. Ja z reguły używam słoika, w którym docelowo będę przechowywać majonez. Jeśli nie macie takiego, który średnicą odpowiada średnicy końcówki blendera, to wykorzystajcie inne naczynie, które będzie spełniało ten warunek (często kielich dołączony do blendera ma dopasowaną do niego średnicę, ale nie wiem czy u każdego producenta).
Powyższe zasady w dużym stopniu determinują osiągnięcie sukcesu końcowego, choć może nie są konieczne. Jeśli komuś uda się zrobić gęsty, aksamitny majonez nie przestrzegawszy powyższych reguł, proszę koniecznie dać znać! 🙂
TEN PRZEPIS ZNAJDZIESZ W NASTĘPUJĄCYCH JADŁOSPISACH:

Majonez Paleo
Składniki
- 1 szt. jajka
- 0,5 łyżeczki sól himalajska, kłodawska lub morska
- 0,5 łyżeczki erytrytol lub cukier kokosowy/ ksylitol (można pominąć)
- 1 łyżeczka musztarda
- 1 łyżka soku z cytryny
- 150 ml olej z awokado lub/i oliwa z oliwek extra vigin (proporcje według własnego uznania)
Sposób przygotowania
- Surowe jajko sparz i wbij do naczynia, w którym będziesz przygotowywać majonez. Dodaj sól, cukier, musztardę i sok z cytryny. W osobnym naczyniu odmierz ok. 150 ml wybranego oleju. Wszystkie składniki umieść w lodówce na 15 minut. Końcówkę blendera włóż na ten czas do zamrażalnika.
- Po 15 minutach delikatnie przelej olej do naczynia z jajkiem (tak aby stanowił on górną warstwę i nie wymieszał się z resztą składników). Zamontuj schłodzoną końcówkę blendera i umieść blender w naczyniu tak, aby dotykał dna. Uruchom blender i poczekaj aż dolna warstwa się zemulguje. Gdy tak się stanie, należy delikatnie przesuwać końcówkę blendera do góry, aby kolejne warstwy oleju spływały niżej. Kontynuować aż do zemulgowania całości oleju i uzyskania tym samym gęstej, kremowej masy w taki sposób, jak zostało to przedstawione na filmie.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.
ZOBACZ TO DANIE NA FILMIE
Adnotacje do przepisu
- Nie radzę używać w tym przepisie samej oliwy z oliwek, głównie ze względu na walory smakowe finalnego produktu. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba, należy mieć na uwadze, że oliwa z oliwek mocno tężeje w warunkach chłodniczych. Żeby do tego nie dopuścić, należałoby odpowiednio skrócić czas chłodzenia oliwy.

Ten tekst zawiera linki afiliacyjne, co oznacza, że mogę otrzymać niewielką prowizję, jeśli skorzystacie z nich do realizacji swoich zakupów. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami dla Was, np. wyższa cena czy gorsze warunki zakupu.
Jaki olej z awokado (firma) polecasz do robienia majonezu?
Mój ulubiony to Vita d’Or dostępny w popularnej sieci dyskontowej. 🙂 Ale myślę, że inne też się nadadzą. Polecałabym jednak wersję rafinowaną, gdyż nierafinowana ma moim zdaniem zbyt intensywny smak (dla mnie jest on w ogóle nie do przyjęcia – kiedyś kupiłam i musiałam zużyć do produkcji kosmetyków… :)).
A czy moze byc oliwa z olewek mild & light ?
Jasne, jeśli odpowiada Ci jej smak, to jak najbardziej. 🙂