Keto kopiec kreta – słodkie wspomnienie z dzieciństwa
Kojarzycie wypiek o nazwie kopiec kreta? Jest to ciasto spopularyzowane przez jednego z producentów żywności, które jest sprzedawane w formie instant, czyli tzw. ciasto w proszku. Należy dodać tylko produkty świeże, np. jajka, mleko, śmietanę, itd., co ma ułatwić i skrócić czas przygotowania ciasta. Nie wiem na ile to rozwiązanie jest popularne teraz, ale jak byłam dzieckiem to była absolutna nowość i każdy chciał tego spróbować, przez co ciasto stało się hitem… 😀
Osobiście jestem zwolenniczką przygotowywania ciast od zera i nie uważam, żeby zmieszanie mąki z proszkiem do pieczenia było jakimś wybitnym skrótem. Szczególnie odkąd zaczęłam uważać na jakość jedzenia oraz stosować różne diety, wolę sama dokonać wyboru użytych produktów. Tak też było tym razem… 🙂
Oczywiście mój keto kopiec kreta to luźna wariacja na temat oryginału. Dla urozmaicenia, do kremu dodałam awokado, dzięki czemu uzyskał on lekko zielony kolor. Co ciekawe – tak, jak w tradycyjnej recepturze – jest tu obecny także banan, choć w trochę mniejszej ilości… 🙂 Mimo to, jedna porcja wcale nie powala zawartością węglowodanów netto – wyszło ich niespełna 6 g. Zachęcam więc do wypróbowania!
Keto kopiec kreta – składniki
Biszkopt
Bardzo podstawowa wersja keto biszkoptu na jajkach, erytrytolu i mące kokosowej. Kolor nadało mu czarne kakao. Do spulchnienia użyłam proszku do pieczenia. Wychodzi puszysty i elastyczny.
Keto słodzidło
Temat rzeka… Tutaj wybór pozostawiam Wam. W biszkopcie może to być którykolwiek ze środków słodzących w proszku, np. alluloza lub erytrytol czy inulina. Jeśli jesteś w stanie pozwolić sobie na wyższy udział węglowodanów, to polecam także ksylitol. Do nadzienia natomiast z powodzeniem można użyć kropelek słodzących albo stewii w płynie.
Mleko kokosowe
Ja korzystałam z mleka kokosowego z kartonu o zawartości 19% tłuszczu, ale myślę, że z powodzeniem można użyć mleka kokosowego z puszki (dopasowując jednocześnie ilość mąki). W kwestii wyboru mleka kokosowego stawiamy na jakość i wybieramy opcję jak najbardziej naturalną. W składzie powinien znaleźć się tylko kokos i woda.
Awokado
Mój ulubiony składnik smoothie i koktajli śniadaniowych. 🙂 Nadaje im wspaniałą aksamitną konsystencję. No i stanowi świetne źródło zdrowych tłuszczy. Uwielbiam awokado zarówno na słodko (na przykład w postaci czekoladowego musu), jak i w sałatkach. Stanowi ono świetny składnik różnego rodzaju przekąsek, gdyż jest wysoko odżywcze i mocno sycące.
Glucomannan
Inaczej mąka konjac, gdyż tak nazywa się roślina, z korzenia której jest wytwarzany. Główny składnik makaronu shirataki i z tym pewnie jest przeważnie kojarzony (ewentualnie z gąbką do kąpieli :P). Tymczasem glucomannan, z uwagi na bardzo wysoką zawartość błonnika ma wspaniałe właściwości wiążące podobne do skrobi. Dodatkowo działa silnie alkalizująco i detoksyfikująco, wspiera trawienie, obniża poziom cholesterolu i glukozy, wspomaga mikroflorę jelit i nasila uczucie sytości.1 Dzięki temu, że posiada neutralny smak, z powodzeniem można go użyć także w słodkich wyrobach. Tutaj w roli zagęstnika kremu, ale można także użyć żelatyny (jeśli nie zależy Ci, żeby ciasto było wege).
Banan
Ten składnik może być dla niektórych lekko kontrowersyjny… Generalnie banany zalicza się do owoców wysokowęglowodanowych. Standardowy banan zawiera bowiem około 24 g węglowodanów netto. Jednak to keto ciasto jest na tyle niskowęglowodanowe, że nawet przy użyciu jednego banana, makro jednej porcji jest bardzo przyjazne diecie ketogenicznej. Ja oprócz banana, dodałam jeszcze truskawki.
TUTAJ znajduje się treść tylko dla członków Plemienia Modern Cavegirl. Zaloguj się lub dołącz do Plemienia w roli ŁOWCY, aby uzyskać dostęp.
Będziesz mieć także możliwość stworzenia jadłospisu z udziałem tego i innych przepisów. Więcej o Plemieniu przeczytasz tutaj.