Keto basil seeds pudding cake jako keto deser na zimno
Nadszedł weekend, więc mam dla Was przepis na coś słodkiego… A raczej coś słodkawego… 😉 Akurat keto basil seeds pudding cake nie powala intensywną słodkością. Oczywiście nie jest wytrawny, ale bardziej dominują nuty owocowe i kokosowe, słodkość jest tylko nieznacznie zaznaczona… Jest to zatem keto deser, który nie kwalifikuje się nawet na cheat meal’a – można go pałaszować kompletnie bez wyrzutów sumienia. 😀 Jest bogaty w składniki odżywcze, mało przetworzony i prawie nie poddawany obróbce termicznej. To dokładne ucieleśnienie koncepcji zjeść ciastko i mieć ciastko, czyli taka „win-win situation”. 🙂
Keto basil seeds pudding cake – składniki
Co się kryje w środku? Keto basil seed pudding cake to ciasto trójwarstwowe. Spód to po prostu:
Mąka kokosowa
Mój absolutny faworyt jeśli chodzi o keto ciasta. Zwłaszcza, jeśli są one poddawane obróbce termicznej. Ma ona właściwości mocno zagęszczające, dlatego należy używać jej z uwagą. Daje lekko kokosowy posmak, który akurat dla mnie jest atutem. Tutaj stanowi uzupełnienie mąki migdałowej.
Mąka migdałowa
Korzystam z niej ostrożnie, dlatego, że migdały zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i lepiej nie poddawać ich obróbce termicznej, gdyż powstają wtedy szkodliwe tłuszcze trans, których chcemy za wszelką cenę unikać w diecie. Tutaj jednak mamy do czynienia z ciastem/ deserem na zimno, więc można bez obaw użyć mąki migdałowej lub innej mąki orzechowej.
Nierafinowany olej kokosowy
Występuje w roli „lepiszcza” dla mąk i pozwala na uformowanie spodu. Dlaczego nierafinowany? Bo ma więcej wartości odżywczych. A w związku z tym, że my nie poddajemy go obróbce termicznej, to wszystkie te dobrodziejstwa nie giną, lecz wzbogacają nasze ciasto. Wyznaję prostą zasadę jeśli chodzi o dobór oleju kokosowego – rafinowany do obróbki termicznej, nierafinowany do dań i deserów na zimno.
Kakao
Dodatek kolorystyczny oraz smakowy. Uznałam, że lepiej będzie tu pasować ciemny spód, stąd decyzja o dodaniu kakao. Kakao oczywiście ma być ciemne, niesłodzone. Jeśli lubicie, możecie użyć kakao czarnego.
Słodzidło w płynie
No tutaj najlepiej sprawdzi się takie o konsystencji syropu. W oryginale jest to syrop klonowy. Ja skorzystałam z bezcukrowego syropu klonowego. Jeśli jednak nie jesteście w posiadaniu takowego, to polecam użyć preferowanego środka słodzącego, zwiększając udział oleju kokosowego lub pasty migdałowej.
Masło migdałowe
Pasta migdałowa podobnie do oleju kokosowego ma za zadane zlepić wszystko razem i nadać masie konsystencji plasteliny. Dzięki temu można bez problemu wylepić dno formy. Jest ona jednak opcjonalna. Może się bowiem okazać, że masa całkiem nieźle się lepi i bez tego składnika (zwłaszcza jeśli mąka migdałowa z której korzystacie ma wyższą zawartość tłuszczu).
Jeśli chodzi o warstwę kokosową, to tutaj mamy pewną nowość:
Basil seeds (nasiona słodkiej bazylii)
Jest to alternatywa dla nasion chia. Ich zaletą jest to, że dużo szybciej zaczynają zagęszczać płyn. Pudding na ich bazie może być gotowy już w godzinę, natomiast pudding z nasion chia potrzebuje przynajmniej kilka godzin. Zawierają one trochę mniej tłuszczu, a więcej białka niż nasiona chia. Dlatego przy wyborze można kierować się swoim dziennym układem makroskładników. Na podbicie tłuszczu, polecam chia, a białka – nasiona słodkiej bazylii. Jeśli chodzi o ten przepis, to mogą one być stosowane wymiennie.
Mleko kokosowe
Podstawa tej warstwy. Ja korzystałam z mleka kokosowego z puszki, jednak gęste mleko kokosowe z kartonu o zawartości 85% kokosa też się powinno nadać. W kwestii wyboru mleka kokosowego stawiamy na jakość i wybieramy opcję jak najbardziej naturalną. W składzie powinien znaleźć się tylko kokos i woda.
Keto słodzidło
Tutaj akurat wybór mamy dość szeroki. Jest to keto ciasto bez pieczenia/ deser nie poddawany obróbce termicznej, więc pasować tu będzie zarówno słodzik w proszku/ granulacie taki jak erytrytol, alluloza lub ksylitol (tylko jeśli tolerujesz większe ilości węglowodanów), jak i słodzik w płynie. Na przykład stewia lub monkfruit. Ja także tutaj użyłam bezcukrowego syropu klonowego.
No i ostatnia warstwa to:
Galaretka owocowa
Galaretkę dopasowujemy do niskowęglowodanowych owoców, z których korzystamy. Ja używałam owoców miechunki, dlatego postawiłam na galaretkę z marakui. Ale galaretka ananasowa lub cytrynowa też byłaby tutaj ok. Oczywiście mówimy tutaj o galaretce bezcukrowej. Można skorzystać ze sklepowych rozwiązań, jednak zdecydowanie lepiej postawić na galaretkę własnej roboty. Nie jest ona bardzo pracochłonna, a bardziej kontrolujemy jakość składników i mamy więcej opcji smakowych do wyboru. Podstawą galaretki jest dobrej jakości żelatyna. Najlepiej ekologiczna lub z naturalnego chowu (z bydła pastwiskowego). Płyn, jaki użyjemy to może być herbata owocowa, sok naturalny lub np. napój w proszku na bazie stewii, z którego właśnie ja skorzystałam. W wersji wegańskiej oraz wegetariańskiej należy przygotować galaretkę na bazie agaru.
Owoce
Do koloru do wyboru. Oczywiście jeśli stosujecie dietę ketogeniczną, to należy ograniczyć się do owoców niskowęglowodanowych. Zdecydowanie najlepsze są owoce jagodowe, ale kiwi, grejpfrut czy właśnie miechunka też nie zawierają olbrzymich ilości cukru.
Namiary na składniki użyte w tym keto przepisie znajdziesz na liście polecanych keto produktów.
POZNAJ MOJE TOPOWE PROPOZYCJE:

Basil seeds pudding cake
Składniki
Spód
- 70 gram mąka kokosowa +/- w zależności od chłonności
- 70 gram mąka migdałowa
- 3 łyżki bezcukrowy syrop klonowy
- 2 łyżki masło migdałowe
- 1 szczypta sól himalajska, kłodawska lub morska
- 2 łyżki gęste mleko kokosowe
- 2 łyżki nierafinowany olej kokosowy
Masa kokosowa
- 1 mleko kokosowe w puszce (400 ml)
- 4 łyżki bezcukrowy syrop klonowy
- 1 łyżeczka ekstrakt z wanilii
- 1 łyżeczka agar
- 4 łyżki nasiona słodkiej bazylii (sweet basil seeds)
Galaretka
- 250 ml woda 100 ml zimnej + 150 ml gorącej
- ⅓ łyżeczki napój w proszku słodzony stewią Bolero o smaku marakui, ananasa lub cytrynowym
- 10 g żelatyna sypka
- 100 g owoce miechunki świeże
Sposób przygotowania
Spód
- Wymieszać wszystko aż do uzyskania elastycznej masy, którą należy wylepić dno okrągłej formy o średnicy 15 cm. Odstawić do lodówki na czas przygotowywania pozostałych warstw.
Masa kokosowa
- W garnuszku wymieszać mleko kokosowe z agarem, dodać resztę składników. Podgrzewać na średnim ogniu do zagotowania cały czas mieszając. Gotować przez ok. 1 minutę, po czym zdjąć z palnika i odstawić na 10 minut. Wyłożyć na spód ciasta, wyrównać wierzch i wstawić z powrotem do lodówki.
Galaretka
- Napój rozpuścić w 100 ml zimnej wody, zasypać żelatyną i odstawić do napęcznienia. Zalać gorącą wodą i dobrze wymieszać, żeby nie było grudek. Wstawić do lodówki na ok. 20 minut. Gdy galaretka lekko stężeje, wylać ją na masę kokosową. Wstawić całość do lodówki na minimum 2 godziny.
ORIENTACYJNE MAKRO
Wartości odżywcze obliczone na podstawie danych dostarczonych przez Spoonacular API. Dla produktów, których zabrakło w bazie, dane pochodzą z etykiety konkretnego produktu. Produkty określone jako opcjonalne nie są ujęte w kalkulacji, chyba, że zaznaczono inaczej (patrz adnotacje do przepisu). Alkohole cukrowe są wyłączone z kalkulacji.